- Hlavní strana
- Konference 2009
- Pozvánka
- Přihláška na konferenci
- Seznam účastníků
- Témata konference
- Důležité termíny
- Forma příspěvku
- Program konference
- Programový výbor
- Organizační výbor
- Přednášející pro plenární jednání
- Ubytování
- Mapa ubytování v Hradci Králové
- Údaje pro platbu konferenčního poplatku
- Pozvánka Kognice 2009
- Kontakt
- Přihláška na konferenci 2009
- Výkladový slovník
- Databáze zdrojů a informací
- Diskusní fórum
Vítejte! Dnes je Pátek 22. listopadu 2024 - Svátek má Cecílie, zítra Klement
Výkladový slovník
Darwinismus, neurální
viz neurální Darwinismus
dědičné vlastnosti (angl. inheritance properties)
vlastnost často využívaná v expertních systémech - vhodné vlastnosti pro určitý případ jsou odvozeny z vlastností pro celou kategorii, třídu. Podmínkou je, že tyto vlastnosti jsou obecně platné pro tuto třídu. Toto odvozování umožňuje snížit nároky na paměť. Viz též evoluční algoritmy, genetické algoritmy.
dedukce ( angl. deduction, deductive reasoning)
též deduktivní myšlení, odvozování bezprostředně (logicky, zákonitě) plynoucích závěrů (znalostí) ze známých faktů nebo znalostí. Jestliže premisy pro deduktivní odvozování jsou pravdivé, pak závěry dedukce jsou také pravdivé. Srovnej potenciální pravdivost závěrů indukce. Viz též abdukce, abstrakce, formální logika, generalizace, heuristika, indukce, logické myšlení, logika, modus ponens, modus tollens, pravidla, pravidla odvozování.
deduktivní myšlení (angl. deductive reasoning)
viz dedukce
deficit, neurokognitivní
viz neurokognitivní deficit
definující teorie (angl. defining theory)
viz teorie znaků
deformace, kognitivní
viz kognitivní deformace
deklarativní paměť (angl. declarative memory, explicit memory)
též explicitní paměť, typ dlouhodobé paměti, v níž jsou vědomě uchovávány vzpomínky na události. Dělí se dále na sémantickou paměť a epizodickou paměť. Podle Andersona (ANDERSON 1976) paměť, která má formu sémantické sítě a prostřednictvím asociací propojuje výroky a obrazy. Viz též amnézie, dlouhodobá paměť, krátkodobá paměť, kolektivní paměť, okamžitá paměť, vybavování, zapomínání.
deklarativní reprezentace (angl. declarative representation)
uložení informací/znalostí ve formě jednotlivých fakt či obrazů (které mohou být spolu propojeny souvislostmi). Příkladem deklarativní reprezentace jsou sémantické sítě. Srovnej procedurální reprezentace.
deklarativní znalost (angl. declarative knowledge)
znalost faktické informace, obsahující epizodickou i sémantickou složku. Podle Sternberga (STERNBERG 2002) znalost a pochopení faktických informací o objektech, myšlenkách a událostech v prostředí („vědět něco“, nikoli „vědět jak“). Srovnej procedurální znalost. Viz též amnézie, deklarativní reprezentace, deklarativní paměť.
dekódování (angl. decoding)
1. obecně: proces obnovení původní reprezentace informace (zprávy) z reprezentace, v níž byla uložena v paměti nebo přenášena. 2. postup, který se v biologických systémech uplatňuje mimo jiné při vyvolávání informace uložené v paměti. Viz též kódování, mentální reprezentace, paměťové kódování, specifičnost kódování, zpracování „shora dolů“, zpracování „zdola nahoru“, zpracování informací.
dekompoziční funkcionalismus
(angl. ) viz funkcionalismus
Delta pravidlo (angl. Delta rule, též gradient descent learning)
pravidlo učení spočívající v tom, že se vypočítá odchylka mezi plánovaným výstupem a aktuálním výstupem a systém se nastaví tak, aby následující odchylka byla co nejmenší. Viz též Hebbovo pravidlo učení, neuronové sítě, zpětné šíření.
démon (angl. demon)
specializovaný program, čekající na uskutečnění určité podmínky, na kterou pak vytváří specifickou odpověď, spočívající v nastavení systému. Běžně se používá v expertních systémech.
dendrit (angl. dendrite)
krátký výčnělek neuronu, který prostřednictvím synapsí přijímá a poté vede signály z jiných neuronů. Srovnej axon. Viz též aktivace, lidský mozek, neuronová síť, neurotransmiter.
deprivace, senzorická
viz senzorická deprivace
determinace řečí (angl. linguistic determinism, Sapir-Whorf hypothesis)
„silná verze“ Sapir-Whorfovy hypotézy tvrdící, že řeč přímo ovlivňuje způsob, jak lidé přemýšlí o světě a jak jej vnímají. Podle DUNLOP 1993 hypotéza, že kategorie v nativní řeči mluvícího určují jeho kognitivní kategorie. Hypotéza nebyla zatím prokázána. Viz též jazyk, relativita řeči.
determinismus (angl. determinism)
1. obecně: teorie o objektivní zákonitosti a příčinné podmíněnosti všech jevů reálného světa; lze jej považovat za esenciální základ moderní vědy. Viz též heuristika, teorie poznání, vědecký realismus. 2. kognitivní věda: názor, že lidské jednání je zcela předurčeno. Podrobněji viz svobodná vůle. Viz též biologický determinismus, biologický naturalismus.
determinismus, biologický
viz biologický determinismus
determinismus, environmentální
viz environmentální determinismus