- Hlavní strana
- Konference 2009
- Pozvánka
- Přihláška na konferenci
- Seznam účastníků
- Témata konference
- Důležité termíny
- Forma příspěvku
- Program konference
- Programový výbor
- Organizační výbor
- Přednášející pro plenární jednání
- Ubytování
- Mapa ubytování v Hradci Králové
- Údaje pro platbu konferenčního poplatku
- Pozvánka Kognice 2009
- Kontakt
- Přihláška na konferenci 2009
- Výkladový slovník
- Databáze zdrojů a informací
- Diskusní fórum
Vítejte! Dnes je Pátek 22. listopadu 2024 - Svátek má Cecílie, zítra Klement
Výkladový slovník
funkcionální paměť (angl. functional memory)
paměť spojená s úsudky a rozhodnutími, její křivka zapomínání je velmi pozvolná. Viz též deklarativní paměť, dlouhodobá paměť, krátkodobá paměť, okamžitá paměť, pracovní paměť.
funkční fixace (angl. functional fixedness)
tendence uvědomovat si pouze určité (typické) použití objektu více než použití nové, které by mohlo pomoci vyřešit určitý problém. Funkční fixace tak může komplikovat učení a řešení problémů. Viz též fixace, podmiňování.
funkční magnetická rezonance angl. functional magnetic resonance imaging, fMRI)
zkr. fMR, fMRI; magnetická rezonanční spektroskopie, zobrazovací technika, která je založena na měření rozdílů absorpce radiofrekvenčního záření v silném magnetickém poli mezi různými molekulami. Při funkčním sledování se pracuje zejména s rozdíly v absorpci záření mezi kyslíkem nasyceným a kyslíkem nenasyceným hemoglobinem. Metoda se tak využívá k detekci gradientů toků krve a spotřeby kyslíku ve tkáních, což je specificky v korelaci s aktivitou různých částí lidského mozku. Viz též elektroencefalografie, evokované potenciály, funkční nukleární magnetická rezonance, funkční zobrazování mozku, jednofotonová emisní tomografie, magnetická rezonanční spektroskopie, magnetoencefalografie. mapování, neurobiologie, neurobiologický proces, neurofyziologie, neurokognitivní, neuropsychologie, počítačová tomografie, pozitronová emisní tomografie.
funkční morfém (angl. functional morpheme)
morfém dodávající jemný významový odstín obsahovému morfému nebo pomáhající obsahovému morfému zařadit se do určitého syntaktického kontextu (předpona, přípona, koncovka aj.; STERNBERG 2002)
funkční nukleární magnetická rezonance angl. functional nuclear magnetic resonance, FNMR)
zkr. fNMR; magnetická rezonanční spektroskopie, využívající rozdílů absorpce radiofrekvenčního záření v silném magnetickém poli mezi různými jádry. Při funkčním zobrazování mozku slouží ke sledování aktivity jednotlivých částí mozku. Výhodou je zanedbatelný vliv na zkoumané tkáně. Viz též elektroencefalografie, evokované potenciály, funkční magnetická rezonance, jednofotonová emisní tomografie, magnetická rezonanční spektroskopie, magnetoencefalografie. mapování, neurobiologie, neurobiologický proces, neurofyziologie, neurokognitivní, neuropsychologie, počítačová tomografie, pozitronová emisní tomografie.
funkční zobrazování mozku (angl. functional brain imaging)
soubor metod (elektroencefalografie, funkční magnetická rezonance, evokované potenciály, funkční nukleární magnetická rezonance, jednofotonová emisní tomografie, magnetická rezonanční spektroskopie, magnetoencefalografie, počítačová tomografie, pozitronová emisní tomografie), které jsou schopny s dostatečným časovým a prostorovým rozlišením (u jedné metody nemusí být splněno současně, mohou se proto kombinovat výhody různých metod) detekovat různé projevy biologické aktivity mozku – především změny elektromagnetického pole a změny v chemickém složení tkání mozku (např. změny koncentrace jednotlivých prvků). Je významným přístupem pro hledání souvislosti mezi biologickými charakteristikami kognitivního systému a kognitivními funkcemi, pro řešení problému myšlení - tělo. Viz též mapování, neurobiologie, neurobiologický proces, neurofyziologie, neurokognitivní, neuropsychologie, šíření excitace.
fuzzy kognitivní mapy (angl. fuzzy cognitive maps, FCMs)
metoda výpočtu, kombinující fuzzy logiku a neuronové sítě
fuzzy logika (angl. fuzzy logic, FL)
logika založená na předpokladu, že výrokům lze přiřadit hodnotu pravdivosti mezi 0 (zcela nepravdivý, angl. perfectly false) a 1 (zcela pravdivý, angl. perfectly true). Je zobecněním klasické dvoustavové logiky a více se přibližuje způsobu lidského myšlení. Viz též fuzzy kognitivní mapy, fuzzy množina, formální logika, heuristika, mentální logika, mentální reprezentace, modelování, nová umělá inteligence.
fuzzy množina (angl. fuzzy set)
kategorie nebo množina, u níž není jednoduše vyjádřeno, že daný prvek (objekt) je její součástí – tedy místo vyjádření ANO – NE je vztah ke kategorii nebo množině vyjádřen číslem mezi 0 a 1. Viz též fuzzy logika.
fyzikalismus (angl. physicalism)
v souvislosti s vysvětlením mentálních jevů v kognitivní vědě názor vycházející z materialismu (tedy že vše, co existuje, jsou pouze fyzikální objekty a jejich stavy, a mentální stavy a procesy jsou pouze právě takovými fyzickými stavy specifických biologických struktur) a navíc tvrdící, že jediné správné vysvětlení je fyzikální vysvětlení a jediné vhodné koncepty jsou fyzikální koncepty. Jeho protipólem je mentalismus. Různé směry studia kognitivních jevů jsou založeny na fyzikalismu – např. behaviorismus, eliminativní materialismus, teorie identity. Viz též biologizace, biologický determinismus, dualismus, engram, funkcionalismus, konekcionismus, naturalismus, paralelismus, psychofyzika.
fyziologická iluze (angl. physiological illusion)
viz smyslový klam