- Hlavní strana
- Konference 2009
- Pozvánka
- Přihláška na konferenci
- Seznam účastníků
- Témata konference
- Důležité termíny
- Forma příspěvku
- Program konference
- Programový výbor
- Organizační výbor
- Přednášející pro plenární jednání
- Ubytování
- Mapa ubytování v Hradci Králové
- Údaje pro platbu konferenčního poplatku
- Pozvánka Kognice 2009
- Kontakt
- Přihláška na konferenci 2009
- Výkladový slovník
- Databáze zdrojů a informací
- Diskusní fórum
Vítejte! Dnes je Pondělí 25. listopadu 2024 - Svátek má Kateřina, zítra Artur
Výkladový slovník
LISP (zkr. z angl. LISt Processing language)
programovací jazyk, často používaný pro reprezentaci znalostí v rámci umělé inteligence. Jeho typickou strukturou je seznam jako základní datový objekt, zajišťující vysokou flexibilitu datových struktur. Je využíván pro modelování znalostních reprezentací jako sémantických sítí. Viz též CRUM, CRUMBS, mentální reprezentace, modelování, Prolog, simulace.
logické myšlení (angl. reasoning)
akt vytváření názoru (tvrzení) ze zadaných předpokladů. Jako základní typy se rozlišuje odvozování z obecného ke specifickému (dedukce) a ze specifického k obecnému (indukce). Logické myšlení je objektem zkoumání zejména psychologie a filosofie. Srovnej pravidlo učení. Viz též abdukce, abstrakce, formální logika, generalizace, heuristika, intelekt, intuice, inteligence, IQ, kognitivní psychologie, mentální reprezentace, modus ponens, modus tollens, pravidla odvozování, symbolická reprezentace.
logika (angl. logic)
věda o zákonech, zásadách a formách správného myšlení, usuzování a odvozování. Je využívána jako jedna z reprezentací lidského myšlení - viz přístupy CRUM, CRUMBS. Základními postupy logiky jsou dedukce a indukce, podle některých autorů též abdukce a analogie (DUNLOP 1993). Viz též formální logika, heuristika, logické myšlení, pravidla odvozování.
logika, formální
viz formální logika
logika, fuzzy
viz fuzzy logika
logika, mentální
viz mentální logika
logika, přirozená
viz mentální logika
logika, symbolická
viz formální logika
logogen (angl. logogen)
podle HARTL – HARTLOVÁ 2000: 1. termín zavedený Mortonem (britský psycholog) pro hypotetickou paměťovou jednotku, spojující všechny aspekty slova, tj. sémantický, zrakový, sluchový a obrazový; 2. termín zavedený Paiviem (1971) pro psychické představy, které jsou organizovány na základě asociací a jejich hierarchii. Srovnej imagen.
lokalizace (angl. localization)
hypotéza, že oddělené mentální funkce jsou výsledkem oddělených neurologických procesů a že tedy lze přiřadit určité funkce mozku jeho určitým oblastem. Poškození určitých částí mozku by tedy mělo vést ke ztrátě zcela určitých kognitivních funkcí. To se částečně potvrdilo, ale vzhledem k plasticitě mozku dochází jednak k velkým individuálním rozdílům, jednak část funkcí poškozených oblastí mozku může být nahrazena funkcí jiných oblastí. Srovnej holismus. Viz též amygdala, Brockova oblast, funkční zobrazování mozku, hipokampus, hypotalamus, lidský mozek, lokalizace funkcí, neurokognitivní deficit, neurokognice, neuropsychologie, neurověda, thalamus, Wernickova oblast.
lokalizace funkcí (angl. function localization)
identifikace specifických struktur či oblastí mozku, které se částečně či úplně podílejí na specifických kognitivních procesech a dalších činnostech lidského mozku (STERNBERG 2002). Jedním z postupů lokalizace je využití různých metod funkčního zobrazování mozku ve spojení s aktivací různých kognitivních funkcí. Lze zkoumat také anatomické změny různých oblastí mozku u lidí, kteří vykonávají specifické povolání. Viz též amygdala, Brockova oblast, frontální lalok, hipokampus, hypotalamus, laloky, léze, lidský mozek, lokalizace, morfologie, neurokognitivní deficit, neurokognice, neuropsychologie, neurověda, okcipitální lalok, parietální lalok, specializace hemisfér, temporální lalok, thalamus, Wernickova oblast.
lokalizace, prostorová
viz prostorová lokalizace
lokalizovaná reprezentace (angl. local representation)
reprezentace, kdy informace je uložena v určitém místě. Viz též distribuovaná reprezentace.