- Hlavní strana
- Konference 2009
- Pozvánka
- Přihláška na konferenci
- Seznam účastníků
- Témata konference
- Důležité termíny
- Forma příspěvku
- Program konference
- Programový výbor
- Organizační výbor
- Přednášející pro plenární jednání
- Ubytování
- Mapa ubytování v Hradci Králové
- Údaje pro platbu konferenčního poplatku
- Pozvánka Kognice 2009
- Kontakt
- Přihláška na konferenci 2009
- Výkladový slovník
- Databáze zdrojů a informací
- Diskusní fórum
Vítejte! Dnes je Pátek 22. listopadu 2024 - Svátek má Cecílie, zítra Klement
Výkladový slovník
metoda loci (angl. loci method, method of loci)
metoda zlepšování dlouhodobé paměti, kdy se nové informace a znalosti učí jejich umísťováním v dobře známé architektonické nebo obecněji geografické struktuře. Může být využita např. pro výuku jazyků. Je jedním z projevů efektu kontextu. Metoda naznačuje význam vytváření propojených struktur v rámci mentálních map a kognitivních map. Viz též metapaměť, specifičnost kódování.
metoda, vylučovací
viz vylučovací metoda
midcentrik (angl. midcentric)
osoba (klasifikace podle Ploga) vykazující rysy alocentrika (zájem o nové destinace a kultury) i psychocentrika (cestování pouze do známých destinací). Midcentrik nemá příliš dobrodružné sklony, nevyhýbá se však novým zážitkům, pokud nejsou pro něj příliš náročné. Midcentrik je typickým návštěvníkem ve střední fázi životního cyklu destinace (podle PÁSKOVÁ – ZELENKA 2002). Viz též motivace, percepční diverzita.
mimosmyslové vnímání (angl. ESP, extrasensory perception, extra-sensory perception, AC, anomalous cognition)
způsob získávání informací o okolním světě, který není založen na dosud známých smyslech (senzorech). Je předmětem intenzivního výzkumu, dosud však není experimentálně potvrzeno ani všeobecně přijímáno. Mimosmyslové vnímání je součástí řady jevů, které zkoumá parapsychologie – telekineze, telepatie, jasnovidnost aj. Srovnej podprahový podnět. Viz též geopsychika, intuice, racionalismus.
minimální Já (angl. minimal self)
z fenomenologického hlediska jde o uvědomění si bytí subjektem prožitku (bytost si uvědomuje, že je subjektem prožitku), nerozestřeného v čase. Viz též ideální Já, narativní Já, obraz těla, okamžité Já, perceptuální model, sebepercepce, vědomí vlastního „Já“, zrcadlové Já.
mneme (angl. mneme)
obecné označení paměti jako funkce organické hmoty. Viz též biologický naturalismus, biologizace, biologický determinismus, dlouhodobá paměť, engram, genetický determinismus, konekcionismus, lidský mozek, neuron, paměťové stopy, synapse, plasticita mozku.
mnohorozměrné škálování (angl. multidimensional scaling)
viz multidimenzionální škálování
množina, fuzzy
viz fuzzy množina
modální percepce (angl. modal perception)
percepce založená především na zpracování informací z receptorů a v minimální míře na předchozí zkušenosti a znalostech (specificky na dedukci), na rozdíl od amodální percepce. Viz též nepřímá percepce, přímá percepce.
model (angl. model)
systém předpokladů a/nebo rovnic a/nebo obrazů a/nebo vztahů atd., které zjednodušeně vystihují některé aspekty fenomenálního prostředí, resp. behaviorálního prostředí. Modely mohou být založeny na teorii nebo hypotéze, mohou spolu vzájemně souviset, mohou být dynamicky upravovány v souvislosti s dalším poznáním, mohou být postupně vytvářeny v procesu, který simuluje biologickou evoluci (viz evoluční algoritmy, genetické algoritmy). Viz též CRUM, CRUMBS, distributivní reprezentace, dynamická teorie systémů, dynamické modelování, elitismus, fuzzy kognitivní mapy, genetické programování, evoluční programování, evoluční výpočty, kognitivní modelování, komputacionalismus, LISP, mentální reprezentace, model procesu paralelní distribuce, modelování, neuronová síť, optimalizace, Prolog, reprezentace, simulace.
model procesu paralelní distribuce (angl. parallel distributed processing model)
představa, že informace nejsou do paměti ukládány v postupných (hierarchických) krocích (tedy okamžitá paměť – krátkodobá paměť – dlouhodobá paměť), ale že jsou ukládány paralelně do všech částí paměťového systému. Viz též distributivní reprezentace, hipokampus, pravidlo učení, zraková paměť, zvuková paměť, zpracování informací.
model, mentální
viz mentální model
model, perceptuální
viz perceptuální model
modelování (angl. modelling)
způsob vystižení reality za cenu jejího přiměřeného zjednodušení, za účelem popisu, pochopení, předpovědi a simulace sledovaných jevů a procesů. Viz též dynamické modelování, kognitivní modelování, konekcionismus, mentální reprezentace, model, neuronová síť, reprezentace, simulace.
modelování, dynamické
viz dynamické modelování
modelování, kognitivní
viz kognitivní modelování
modelování, konekcionistické kognitivní (angl. connectionist cognitive modelling)
viz kognitivní modelování
modelování, symbolické kognitivní (angl. symbolic cognitive modelling)
viz kognitivní modelování
modely, konekcionistické
viz konekcionistické modely
modularita (angl. modularity, modular theory of cognition)
též modulární teorie kognice; koncept (teorie) kognice prosazovaný J. Fodorem (a N. Chomským), v němž se předpokládá v úvodní fázi poznávání (změna excitace receptorů na nervové signály – angl. transducer level a základní rozpoznávání a popis – angl. the input systems level) relativní nezávislost jednotlivých procesů. Naopak ve shodě s názory dalších vědců považuje Fodor další fázi poznávání – kognitivní funkce vyšší úrovně – za nemodulární a složitě vzájemně propojené procesy. Některými autory je modularita rozšiřována i na další kognitivní funkce (např. řeč, paměť). Viz též funkcionální architektura.