- Hlavní strana
- Konference 2009
- Pozvánka
- Přihláška na konferenci
- Seznam účastníků
- Témata konference
- Důležité termíny
- Forma příspěvku
- Program konference
- Programový výbor
- Organizační výbor
- Přednášející pro plenární jednání
- Ubytování
- Mapa ubytování v Hradci Králové
- Údaje pro platbu konferenčního poplatku
- Pozvánka Kognice 2009
- Kontakt
- Přihláška na konferenci 2009
- Výkladový slovník
- Databáze zdrojů a informací
- Diskusní fórum
Vítejte! Dnes je Pátek 22. listopadu 2024 - Svátek má Cecílie, zítra Klement
Výkladový slovník
nabuzení (ang. arousal)
viz vybuzení
naivní psychologická teorie
viz lidová psychologie
naivní psychologie
viz lidová psychologie
nakupené učení (angl. aggregated learning)
osvojování si souboru informací najednou, nikoli rozložením dílčích kroků v čase. Při testování s časovým odstupem tato technika většinou nevede k tak dobrému vybavování jako distribuované učení.
narativní Já (angl. narrative self)
obraz vlastního já, který zahrnuje vzpomínky na minulost i úmysly do budoucna. Viz též autoanalýza, ideální Já, introspekce, minimální Já, obraz těla, okamžité Já, perceptuální model, sebepercepce, vědomí vlastního „Já“.
narativní psychologie (angl. narrative psychology)
viz naratologie
naratologie (angl. narrathology, narrative psychology)
též narativní psychologie; směr psychologie, který se zabývá odvozováním závěrů o psychice člověka ze studia krásné literatury
nativismus (angl. nativism)
názor, že schopnosti spojené s řečí jsou vrozenou, přirozenou lidskou vlastností (N. Chomský, J. Fodor). Existuje několik směrů nativismu. Viz též lidová biologie, přirozený jazyk, význam.
naturalismus (angl. naturalism)
v oblasti mentálního mapování jde o názor, že mentální procesy mohou být vysvětleny jako součást přírodních zákonitostí a jsou experimentálně dostupné. Viz též biologický determinismus, dualismus, funkční zobrazování mozku, funkcionalismus, fyzikalismus, komputacionalismus, materialismus, paralelismus, umělá inteligence.
naturalismus, biologický
viz biologický naturalismus
navigace (angl. navigation)
činnost, která zajišťuje přemísťování v prostoru po žádoucí (předem dané) dráze, resp. mezi předem danými místy. Srovnej orientace. Viz též percepce prostoru, prostorová lokalizace, prostorové učení, topografická paměť, zrakově-prostorová dovednost, zrakově-prostorová inteligence.
návyk (angl. habit, habituation, custom)
1. naučený akt činnosti; původně používáno jen v souvislosti s motorickou činností, může se však týkat i kognitivní činnosti a emočního prožívání. Srovnej fixace. Viz též bezděčnost, habituace, podmiňování; 2. vzorec aktivity, která se stává automatickou, fixovanou a snadno vykonavatelnou; 3. závislost - na drogách, alkoholu, určité aktivitě (podle encyklopedie Universum A-Z 2003). Viz též psychotropní látka.
navyknutí (angl. habituation)
viz habituace
nedeklarativní paměť (angl. implicit memory)
též implicitní paměť; paměť mimovolní, nevědomá, která se projevuje řízením kroků chování (paměť pro dovednosti; podle HARTL – HARTLOVÁ 2000)
negentropie (angl. negentropy)
uspořádanost, velice blízkým termínem je informace, opakem je entropie. Negentropie vyjadřuje komplexnost fyzikální, chemické a biologické struktury otevřeného systému (živého i neživého, včetně společnosti), vytvořené na úkor energie a informací zvnějšku systému. Na Zemi jsou systémy s nejvyšší negentropií mozek, DNA, resp. struktury implementující umělou inteligenci.
nepodmíněný reflex (angl. unconditioned reflex, inborn reflex, innate reflex, instinctive reflex, physiological reaction, reflex)
automatická instinktivní odpověď na podnět, která nebyla získána učením. Srovnej podmíněný reflex. Viz též atavismus, instinkt.
nepřímá percepce (angl. indirect perception)
přístup k percepci předpokládající, že výsledek percepce se liší od vstupních informací z receptorů, neboť percepce je aktivní proces a její výsledek je závislý na předchozích znalostech. Srovnej přímá percepce, amodální percepce. Viz též dotyková iluze, empirická znalost, modální percepce, percepční prostředí, smyslový klam, vizuální iluze, vjem, zpracování „shora dolů“, zpracování „zdola nahoru“, zpracování informací.
nervová soustava (angl. nervous system)
též nervový systém; soustava neuronů, které přenášejí, kódují a zpracovávají vnější i vnitřní podněty a jsou základem kognitivních procesů. U člověka má tři hlavní části – centrální nervovou soustavu (CNS; angl. central nervous system, CNS; mozek, prodloužená mícha a mícha), vegetativní nervovou soustavu (angl. vegetative nervous systems) a periferní nervovou soustavu (angl. peripheral nervous systems). Na nervový systém je bezprostředně napojen systém smyslový. Viz též lidský mozek, plasticita nervové soustavy, psychotropní látka, synapse.
nervová soustava, centrální
viz centrální nervová soustava
nervová soustava, periferní
viz periferní nervová soustava