- Hlavní strana
- Konference 2009
- Pozvánka
- Přihláka na konferenci
- Seznam účastníků
- Témata konference
- Důleité termíny
- Forma příspěvku
- Program konference
- Programový výbor
- Organizační výbor
- Přednáející pro plenární jednání
- Ubytování
- Mapa ubytování v Hradci Králové
- Údaje pro platbu konferenčního poplatku
- Pozvánka Kognice 2009
- Kontakt
- Přihláka na konferenci 2009
- Výkladový slovník
- Databáze zdrojů a informací
- Diskusní fórum
Vítejte! Dnes je Pátek 22. listopadu 2024 - Svátek má Cecílie, zítra Klement
Výkladový slovník
paleopsychologie (angl. paleopsychology)
studium psychologických projevů lidí v minulosti, a to prostřednictvím analýzy mýtů, pohádek, pověstí, rituálů, obřadů, kreseb, tabu. Motivací studia je odhalit vem lidem společné psychologické prapodstaty člověka, jako jsou archetypy, kolektivní nevědomí apod. (podle HARTL HARTLOVÁ 2000). Srovnej s evoluční psychologií, kognitivní archeologií. Viz té antropologie, lidová biologie, lidová psychologie, lidová sociologie, mem, mentální logika, ritualizace, tabula rasa.
pamě (angl. memory)
1. obecně: specializované zařízení/systém, určený pro uchovávání informací o minulosti. Chování (stav) systému, jeho je pamě součástí, pak závisí na současném stavu systému, okolních vlivech na systém, na stavu paměti a na procesu vybavování z paměti; 2. v ivých systémech: funkce mylení, která umoňuje vybavit si dojmy, poznatky, proitky, pocity atd. z různě vzdálené minulosti a také naučené znalosti, informace, způsoby chování a reakce na vnějí stimuly. Přestoe v lidském mozku zřejmě existují oblasti se specifickou funkcí ve vztahu k paměti (viz amygdala, hipokampus), je pamě funkcí celého mozku. Existuje mnoho přístupů ke klasifikaci paměti a jednotlivé přístupy se významně překrývají, v řadě případů jsou pouívána výrazně odliná východiska o funkci paměti, pouívá se řada synonym. Podle doby uchovávání informací bývá rozliována na dlouhodobou pamě, krátkodobou pamě a okamitou pamě, případně té na střednědobou pamě a pracovní pamě. Dlouhodobá pamě je dělena na sémantickou pamě a epizodickou pamě, nebo na deklarativní pamě a nedeklarativní pamě (implicitní pamě). Pamě je intenzivně zkoumána kognitivní vědou, zejména neurovědou, kognitivní psychologií, je modelována, je chápána jako součást mnoha mentálních procesů. Ukazuje se, e způsob ukládání informací v paměti je velmi sloitý a souvisí s druhem informace, probíhá distribuovaně a současně i koordinovaně a pravděpodobně i různými mechanismy uchovávání informace na buněčné a molekulární úrovni. Mezi základní kognitivní procesy spojené s pamětí patří kódování informací (angl. encoding), ukládání (angl. storage) zejména ve spojení s dlouhodobou pamětí, vybavování a dekódování informace (angl. retrieval) opět zejména ve spojení s dlouhodobou pamětí, zapomínání. Viz té architektura poznávání, asociativní pamě, dlouhodobá pamě, explicitní pamě, funkcionální pamě, funkční zobrazování mozku, kódování, kognitivní psychologie, kolektivní pamě, krátkodobá pamě, mem, mneme, model procesu paralelní distribuce, neuronová sí, obrazová pamě, okamitá pamě, pamě krajiny, paměové kódování, paměové stopy, paralelní vyhledávání, plasticita mozku, pracovní pamě, procedurální pamě, sériové vyhledávání, sluchová pamě, specifičnost kódování, synapse, topografická pamě, zraková pamě, zvuková pamě.
pamě krajiny (angl. landscape memory)
struktura i morfologie krajiny, na povrchu i pod jejím povrchem, která je odrazem geologických, fyzikálních, chemických, biologických, kosmických, kulturních a dalích procesů od vzniku Země (obecně planety). Základním rozdělením můe být makro a mikro (např. změny zapsané do struktury hornin) pamě krajiny. Viz té genius loci, morfická rezonance, struktura krajiny, tesera.
pamě, akustická
viz zvuková pamě
pamě, asociativní
viz asociativní pamě
pamě, deklarativní
viz deklarativní pamě
pamě, dlouhodobá
viz dlouhodobá pamě
pamě, epizodická
viz epizodická pamě
pamě, explicitní
viz explicitní pamě
pamě, funkcionální
viz funkcionální pamě
pamě, ikonická
viz ikonická pamě
pamě, implicitní
viz implicitní pamě
pamě, kolektivní
viz kolektivní pamě
pamě, krátkodobá
viz krátkodobá pamě
pamě, nedeklarativní
viz nedeklarativní pamě
pamě, obrazová
viz obrazová pamě
pamě, permanentní
viz dlouhodobá pamě
pamě, pracovní
viz pracovní pamě
pamě, primární
viz krátkodobá pamě
pamě, procedurální
viz procedurální pamě