- Hlavní strana
- Konference 2009
- Pozvánka
- Přihláška na konferenci
- Seznam účastníků
- Témata konference
- Důležité termíny
- Forma příspěvku
- Program konference
- Programový výbor
- Organizační výbor
- Přednášející pro plenární jednání
- Ubytování
- Mapa ubytování v Hradci Králové
- Údaje pro platbu konferenčního poplatku
- Pozvánka Kognice 2009
- Kontakt
- Přihláška na konferenci 2009
- Výkladový slovník
- Databáze zdrojů a informací
- Diskusní fórum
Vítejte! Dnes je Pátek 22. listopadu 2024 - Svátek má Cecílie, zítra Klement
Výkladový slovník
podnět, prahový
viz prahový podnět
podnět, proximální
viz proximální podnět
podnětová citlivost (angl. stimulus sensitivity)
různá citlivost na smyslové podněty a také různá ochota lidí sdělovat skutečný stav (volně podle HARTL – HARTLOVÁ 2000). Viz též senzibilizace.
podnětová generalizace (angl. stimulus generalization)
vytváření reflexně podmíněné odpovědi na podnět, který je blízký podnětu, který spouští podmíněný reflex. Tato reakce je slabší než reakce na původní podnět, který spouští podmíněný reflex. Viz též dishabituace, habituace, nepodmíněný reflex, podmíněná odezva, podmiňování, senzibilizace.
podprahové vnímání (angl. subliminal perception)
neuvědomělá percepce vnějšího nebo vnitřního podnětu, což souvisí nejčastěji s krátkou délkou nebo nízkou intenzitou podnětu (např. na zlomek vteřiny promítnutý obraz v rámci filmu nebo televizní reklamy – nyní již zákony v mnoha zemích zakázáno). Podle STERNBERG (2002) předvědomé zpracovávání informací, kdy jsou lidé schopni vnímat informace bez uvědomování si, že je vnímají. Ukazuje se, že podprahové vnímání může ovlivňovat i vyšší kognitivní funkce (např. motivaci – proto bylo podprahové vnímání dříve zneužíváno v reklamě). Viz též mimosmyslové vnímání, nevědomí, počitek, podprahový podnět, podvědomí, subcepce, vjem.
podprahový podnět (angl. subliminal stimulus)
podnět, který nevyvolává počitek, ale přesto neurofyziologicky působí, aniž o tom daný jedinec ví. Srovnej mimosmyslové vnímání. Viz též geopsychika, genius loci, klíčový podnět, podprahové vnímání, podvědomí, prahový podnět.
podvědomí (angl. subconsciousness)
souhrn duševních obsahů, které jsou v daném okamžiku mimo vědomí jedince. Část z nich se může stát vědomými, část ne. Viz též aktivní pozornost, kontinuum nevědomí-vědomí, nevědomí, podprahový podnět, práh vědomí, předvědomí.
podvěsek mozkový (angl. hypothalamus)
viz hypotalamus
pojem (angl. concept)
symbolické vyjádření (v jazyce reprezentován slovem nebo slovním spojením) podstatných společných vlastností skupiny objektů reálného nebo virtuálního světa, resp. jevů v reálném nebo virtuálním světě. Je jedním z výrazů lidské schematizace světa, což výrazně podporuje zvládnout množství přicházejících informací. Srovnej symbol. Viz též kognitivní ekonomie, obecná kognitivní mapa, představa, sémantická paměť, symbolická reprezentace, teorie znaků.
pole, fenomenální
viz fenomenální pole
potenciál, akční
viz akční potenciál
potenciál, percepční
viz percepční potenciál
potenciál, senzorický
viz senzorický potenciál
potenciály, evokované
viz evokované potenciály
potenciály, kognitivní evokované
viz kognitivní evokované potenciály
potřeba (angl. need)
vnitřní pocit (determinovaný fyziologicky nebo kognitivně) o nedostatku nebo nadbytku něčeho, ať již ve smyslu hmotném, či kognitivně, sociálně a/nebo kulturně podmíněném. Potřeby mohou mít různou hierarchii naplňování (viz Maslowova pyramida potřeb) – naplnění jedné potřeby může být podmíněno předchozím naplněním potřeby jiné – a mohou se týkat např. individuální existence či místa jedince ve společnosti. Viz též hierarchie potřeb, metapotřeba, motivace, potřeba poznávat, základní potřeba.
potřeba poznávat (angl. need for cognition)
individuálně různě silná potřeba, spojená s motivací vyhledávat a vnímat nové informace a znalosti o vnějším světě i o sobě samém. Viz též disonantní kognice, hierarchie potřeb, konsonantní kognice, koherence, Maslowova pyramida potřeb, metapotřeba, neurokognice.
potřeba, primární
viz primární potřeba
potřeba, základní
viz základní potřeba
použitelnost, praktická
viz praktická použitelnost