- Hlavní strana
- Konference 2009
- Pozvánka
- Přihláška na konferenci
- Seznam účastníků
- Témata konference
- Důležité termíny
- Forma příspěvku
- Program konference
- Programový výbor
- Organizační výbor
- Přednášející pro plenární jednání
- Ubytování
- Mapa ubytování v Hradci Králové
- Údaje pro platbu konferenčního poplatku
- Pozvánka Kognice 2009
- Kontakt
- Přihláška na konferenci 2009
- Výkladový slovník
- Databáze zdrojů a informací
- Diskusní fórum
Vítejte! Dnes je Pátek 22. listopadu 2024 - Svátek má Cecílie, zítra Klement
Výkladový slovník
smyslové čidlo (angl. sensor)
součást smyslové soustavy, která převádí vnější nebo vnitřní podnět vhodného typu a intenzity (smyslový podnět) na nervový signál. Viz též senzorický potenciál, senzorický proces, smysl, smyslová psychologie.
smyslový klam (angl. sensory illusion, physiological illusion)
též fyziologická iluze; zkreslení reálného světa (včetně vnímání prostoru vlastní osoby), ke kterému dochází nedokonalostí smyslů, resp. nesprávnou interpretací vjemů (což by mělo být označováno jako percepční iluze (angl. perceptual illusion). Viz též dotyková iluze, fata morgána, olfaction colorée, senzorický proces, slepá skvrna, vizuální iluze.
sociálně vytvářená realita (angl. socially constructed reality)
koncepce předpokládající, že názor jednotlivých lidí na svět je vytvářen kontinuální dialektickou interakcí se společností. Viz též kolektivní paměť, kolektivní vědomí, sociální kognice, sociologie vědění.
sociální kognice (angl. social cognition)
sociální kognice je označením pro procesy, které jsou vyprovokovány sociální informací. Jakožto metateoretická perspektiva, sociální kognice je aplikována v rámci mnoha tématických okruhů včetně lidské percepce, stresu a vyrovnávání se s neobvyklými situacemi, šetření respondentů, vztahů mezi přístupem a chováním, skupinových procesů, politických rozhodování atd. Základní procesy, které zřejmě operují ve zmíněném rozsahu témat, jsou konceptualizovány v rámci výzkumu percepce chování, kódování, odvozování, objasňování, ukládání, vyhledávání (znovunalézání), posuzování, generování jasných odpovědí. Výzkum v této oblasti přenáší tento tok informací od případu jedince do sociální interakce. Viz též sociálně vytvářená realita, sociální psychologie, sociální kognice, zpracování informací.
sociální psychologie (angl. social psychology)
věda, která studuje osobnost, psychické procesy a chování lidí v sociální interakci. Součástí studia jsou mimo jiné interpersonální procesy (např. sociální kognice, percepce jiné osoby), vztahy mezi osobami (např. agresivita, vzájemná závislost) a vzájemné chování skupin lidí. Viz též CRUMBS, lidová psychologie, lidová sociologie, zpracování informací.
sociobiologie (angl. sociobiology)
myšlenka, že lidské jednání může být vysvětleno snahou maximalizovat svou individuální reprodukční úspěšnost. Sociobiologie může být jedním z přístupů v evoluční psychologii. Srovnej teorie memů.
sociologie vědění (angl. sociology of knowledge)
studium sociálního původu myšlenek a naopak působení těchto myšlenek na společnost. Součástí je sociologie matematických znalostí (angl. the sociology of mathematical knowledge). Srovnej teorie memů. Viz též sociálně vytvářená realita, sociální kognice.
sociologie, intuitivní
viz lidová sociologie
sociologie, lidová
viz lidová sociologie
solipsismus (angl. solipsism)
krajní filosofický názor (krajní subjektivní idealismus), že vnější svět existuje jen ve vědomí. Viz též fenomenální prostředí, dogmatismus, percepční prostředí, skepticismus, teorie poznání.
somatotyp (angl. somatotype)
fyzický typ člověka, rozlišovaný podle vnějšího tvaru a celkové stavby těla. Základními typy jsou endomorfní (angl. endomorphic), mesomorfní (angl. mesomorphic) a ektomorfní (angl. ectomorphic). Jde zřejmě o jeden z faktorů, které ovlivňují proces mentálního mapování. Viz též CRUMBS.
soustava, nervová
viz nervová soustava
specializace hemisfér (angl. hemispheric specialization, lateralization)
hypotéza, že mezi hemisférami lidského mozku existuje rozdílnost funkcí. Tato rozdílnost byla zčásti potvrzena, současně je však individuální (nejen rozdíly mezi praváky a leváky) a v případě poškození některé hemisféry především v mládí může díky plasticitě mozku nahradit zcela nebo zčásti chybějící funkce druhá hemisféra. U praváka je levá hemisféra specializovaná na řeč a analytické úkoly, pravá na prostorové schopnosti a nonverbální schopnosti. Viz též asociační oblasti, ekvipotencialita, laloky, lokalizace, lokalizace funkcí.
specifičnost kódování (angl. encoding specificity)
princip, že kódování informací v mozku je ovlivňováno kontextem, kontextuální informací. Speciální případ – naučená informace se lépe vybavuje v případě, že vybavování probíhá ve stejném místě, kde proběhl proces učení. Viz též efekt kontextu, metoda loci, paměťové kódování, vybavování.
SPECT
viz jednofotonová emisní tomografie
spektroskopie, magnetická rezonanční
viz magnetická rezonanční spektroskopie
spojení s místem (angl. attachment to place)
v oblasti environmentální kognice jde o vývoj a udržování osobní a sociální pohody prostřednictvím identifikace (ztotožnění se) s určitým místem. Projevuje se v kognitivních mapách domova či oblíbených míst. Viz též ekologická psychologie.
stadium, předoperační
viz předoperační stadium
stadium, senzomotorické
viz senzomotorické stadium
stav vědomí, změněný
viz změněný stav vědomí