- Hlavní strana
- Konference 2009
- Pozvánka
- Přihláška na konferenci
- Seznam účastníků
- Témata konference
- Důležité termíny
- Forma příspěvku
- Program konference
- Programový výbor
- Organizační výbor
- Přednášející pro plenární jednání
- Ubytování
- Mapa ubytování v Hradci Králové
- Údaje pro platbu konferenčního poplatku
- Pozvánka Kognice 2009
- Kontakt
- Přihláška na konferenci 2009
- Výkladový slovník
- Databáze zdrojů a informací
- Diskusní fórum
Vítejte! Dnes je Pátek 22. listopadu 2024 - Svátek má Cecílie, zítra Klement
Výkladový slovník
stav, kognitivní
viz kognitivní stav
stav, mentální
viz mentální stav
stereopse
binokulární viz binokulární stereopse
stereopse (angl. stereopsis, stereoscopic vision, binocular stereopsis)
schopnost určovat hloubku v prostoru (vzdálenost od pozorovatele) s využitím rozdílné polohy očí – viz binokulární disparita. Je podmíněna složitým výpočtem v mozku, který vychází z polohy odpovídajících si bodů na obou sítnicích. Stereopse není jediným způsobem určování hloubky v prostoru – viz percepce hloubky. Viz též efekt rybího oka, monokulární vodítka prostorové hloubky, navigace, paralaxa pohybu, prostorová lokalizace, vizuální percepce prostoru, zrakově-prostorová dovednost.
stezky, časoprostorové
viz časoprostorové stezky
stimul, podmíněný
viz podmíněný stimul
stimulace, (angl. stimulation)
ovlivňování individua vnějšími (nebo i vnitřními) podněty (události, chování druhých, informace apod.), jednorázové nebo opakované, spontánní nebo řízené, který vyvolává behaviorální reakci nebo změnu myšlení a může se měnit v motivaci. Viz též dishabituace, habituace, Maslowova pyramida potřeb, podmiňování, podmíněný reflex, reflex, senzibilizace.
stimulanty (angl. stimulants)
též povzbuzující prostředky; skupina drog (patří mezi ně kofein, nicotin, amfetaminy, kokain aj.), která zvyšuje vybuzení organismu. Srovnej sedativa. Viz též euforika, extancia, fantastika, farmakopsychologie, halucinogen, hypnotika, neurofarmakologie, psychofarmaka, psychotropní látky sedativa, změněný stav vědomí.
STM viz syntaktická teorie myšlení
resp. krátkodobá paměť
stopy, paměťové
viz paměťové stopy
strategie, evoluční
viz evoluční strategie
strategie, kognitivní
viz kognitivní strategie
stres (angl. stress)
fyziologická odpověď organismu na velmi silný jednorázový externí podnět (stresor), resp. na dlouhodobě působící podněty, jako příprava organismu na zvýšený výdej energie, spojený s útokem nebo útěkem. Stres se projevuje zrychlováním srdečního tepu, zvyšováním krevního tlaku, prohlubováním a zrychlováním dechové frekvence, do krve se uvolňují zdroje energie. Pokud po této fyziologické změně nenásleduje fyzický výkon, může opakovaný stres způsobit chorobné fyziologické změny (kardiovaskulární systém), resp. i negativní změny psychické (podle PÁSKOVÁ – ZELENKA 2002). Stres představuje významný faktor při procesu mentálního mapování prostředí, ovlivňuje rychlost, intenzitu a celkový průběh tvorby mentálních map jednotlivce či kolektivu.Viz též psychologie cestovního ruchu.
stroj, Turingův
viz Turingův stroj
struktura dat (angl. data structures)
způsob reprezentace informací v rámci počítačového modelu/programu/počítačové simulace. Viz též mentální reprezentace, paměť, paměťové kódování, zpracování informací.
struktura krajiny (angl. landscape structure)
prostorové uspořádání jednotlivých složek krajiny (matrice, koridorů a plošek). Krajinná struktura je ovlivněna především rozmístěním plošek, rozrůzněností prvků na makro i mikroúrovni, kontrastem, zrnitostí a antropogenním působením (podle NOVOTNÁ ed.2001). Z pokusů vyplývá, že mentální mapy lidí se odvíjejí v časové posloupnosti, nejdříve jsou mapovány plošky, poté koridory a nakonec matrice jako celek. Viz též kostra, paměť krajiny, pevný referenční systém, tesera.
struktura, kognitivní
viz kognitivní struktura
strukturované mentální mapování (angl. structured mental mapping)
metoda převedení prostorové mentální mapy (kognitivní mapy) do grafické reprezentace, kdy jsou respondenti kromě geografického rozsahu informováni též o bodech či objektech, které mají zakreslit. Nevýhodou je potlačení individuálních zvláštností, naopak metoda poskytuje výraznou možnost srovnatelnosti mentálních map jednotlivých respondentů včetně přesnosti reprezentace reálného světa. Srovnej nestrukturované mentální mapování. Viz též kognitivní mapování, mapování, mentální reprezentace, reprezentace prostoru.
styl, kognitivní
viz kognitivní styl
styl, kognitivní
viz životní styl