- Hlavní strana
- Konference 2009
- Pozvánka
- Přihláška na konferenci
- Seznam účastníků
- Témata konference
- Důležité termíny
- Forma příspěvku
- Program konference
- Programový výbor
- Organizační výbor
- Přednášející pro plenární jednání
- Ubytování
- Mapa ubytování v Hradci Králové
- Údaje pro platbu konferenčního poplatku
- Pozvánka Kognice 2009
- Kontakt
- Přihláška na konferenci 2009
- Výkladový slovník
- Databáze zdrojů a informací
- Diskusní fórum
Vítejte! Dnes je Pátek 22. listopadu 2024 - Svátek má Cecílie, zítra Klement
Výkladový slovník
syntaktická teorie myšlení (angl. syntactical theory of the mind, STM)
jakákoli teorie založená na předpokladu, že procesy myšlení je možné modelovat čistě formálními operacemi nad symbolickými entitami, přičemž je ignorován význam těchto symbolických entit (podle FLORIDI 2004 a DUNLOP 1993). Srovnej východiska fyzikalismu. Srovnej CRUM, CRUMBS. Viz též symbolická architektura, symbolická reprezentace, symbolická umělá inteligence.
syntaxe (angl. syntax)
1. lingvistika: pravidla, která určují způsob, kterým jsou sestavovány smysluplné a gramaticky správné věty v daném jazyce. Srovnej sémantika. Viz též Brockova oblast, sémantická síť; 2. programování: popis formální struktury programu - definuje klíčová slova, identifikátory, čísla a další programové entity a určuje způsob, jak je lze kombinovat.
systém (angl. system)
oblast v prostoru, obsahující určitými vztahy propojené prvky a ohraničená povrchem, který lze z hlediska funkce systému považovat za jeho hranici/rozhraní s okolním prostředím/okolními systémy. Podle míry ohraničenosti (vazby k okolí) se rozlišuje uzavřený systém (bez výměny energie a hmoty s okolím; žádný známý systém zřejmě včetně černých děr není uzavřeným systémem, jde tedy pouze o myšlenkovou abstrakci), otevřený systém (výměny hmoty i energie s okolím) a polouzavřený systém (resp. relativně uzavřený systém; výměna buď pouze energie, nebo hmoty s okolím). Podle BUREŠ – ŠABATOVÁ – ZELENKA (2005) lze systémy rozdělit do dalších tříd, které vzniknou klasifikací systémů na základě jiných kritérií – např. podle vztahu k realitě (systémy abstraktní nebo konkrétní/reálné), chování v čase (systémy statické a dynamické), způsobu chování (systémy s cílovým chováním a bez cílového chování, systémy adaptivní nebo neadaptivní a systémy deterministické a stochastické) a obsahu (systémy hmotné, nehmotné a informační). Živé organismy, ale i jejich části (např. buňky) jsou složitými otevřenými systémy, s okolím si intenzivně a pravidelně (na této výměně jsou vitálně závislé) vyměňují hmotu i energii (a informace) a přesně regulují své vnitřní procesy. Viz též holismus, negentropie, synergie, teorie systémů, zpětná vazba.
systém pro podporu rozhodování (angl. Decision support system, zkr. DSS)
podle Mortona (1971, citován v MLS 2004) jsou systémy pro podporu rozhodování „interaktivní počítačové systémy, které pomáhají rozhodovacím subjektům využívat data a modely k řešení nestrukturovaných problémů“. Little (1971, citován v MLS 2004) definuje DSS jako “na modelech založený soubor procedur na zpracování dat a usuzování o nich, určený k pomoci managerovi při jeho rozhodování”. Viz též expertní systém, heuristika, systém pro podporu rozhodování, umělá inteligence, znalostní systém.
systém, expertní
viz expertní systém
systém, informační
viz informační systém
systém, kognitivní
viz kognitivní systém
systém, nervový
viz nervová soustava
systém, otevřený
viz otevřený systém
systém, pevný referenční
viz pevný referenční systém
systém, znalostní
viz znalostní systém
systematické zkreslení skutečnosti (angl. systematic distortion of reality)
vliv, který svým dlouhodobým působením vede k percepčnímu nebo kognitivnímu zkreslení odrazu reality. Klasickým příkladem je vliv ideologie nebo víry. Srovnej nesystematické zkreslení skutečnosti. Viz též fí jev.
šíření aktivace
viz šíření excitace
šíření excitace (angl. propagation of excitation, excitation propagation)
proces, kdy je v nervové soustavě přenášena excitace mezi místem vzniku a místem (místy) jejího vyhodnocení. Viz též funkční zobrazování mozku.
šíření, zpětné
viz zpětné šíření
škála inteligence dospělých, Wechslerova
viz Wechslerova škála inteligence dospělých
škálování, mnohorozměrné
viz multidimenzionální škálování
škálování, multidimenzionální
viz multidimenzionální škálování
špatně strukturovaný problém (angl. ill-structured problem)
problém, u kterého není zřejmá cesta (postup), vedoucí k jeho řešení. Srovnej dobře strukturovaný problém. Viz též algoritmus, cyklus řešení problémů, heuristika.
šum
neurální viz neurální šum