- Hlavní strana
- Konference 2009
- Pozvánka
- Přihláška na konferenci
- Seznam účastníků
- Témata konference
- Důležité termíny
- Forma příspěvku
- Program konference
- Programový výbor
- Organizační výbor
- Přednášející pro plenární jednání
- Ubytování
- Mapa ubytování v Hradci Králové
- Údaje pro platbu konferenčního poplatku
- Pozvánka Kognice 2009
- Kontakt
- Přihláška na konferenci 2009
- Výkladový slovník
- Databáze zdrojů a informací
- Diskusní fórum
Vítejte! Dnes je Pátek 22. listopadu 2024 - Svátek má Cecílie, zítra Klement
Výkladový slovník
výroková hypotéza angl. propositional hypothesis)
též propoziční hypotéza; předpoklad, že verbální i neverbální informace jsou reprezentovány ve formě výroků, které představují význam různých pojmů a vztahy mezi pojmy
vyšší nervová činnost (angl. higher nervous activity, higher mental processes)
zkr. VNČ; procesy, které zahrnují psychiku jako celek. Souvisí s aktivitou nejen mozkové kůry, ale mozku jako celku. Viz též kognitivní funkce, lidský mozek.
vytváření analogie (angl. analogy-making, analogizing, analogical reasoning, analogy)
též analogické usuzování, analogické myšlení; způsob lidského uvažování, kdy vlastnosti určitého objektu nebo vztahy mezi objekty jsou přenášeny na podobné objekty nebo skupiny objektů na základě určité vnitřní nebo vnější podobnosti objektů nebo vztahů mezi nimi. Je jedním z přístupů mentálních reprezentací (viz THAGARD 2001). Vytváření analogie může vést ke správným (analogie mezi gravitační a elektromagnetickou interakcí vedla k obdobným a praxí ověřeným zákonům pro popis sil, působících mezi tělesy) i chybným závěrům (stavby termitů jsou vysoce organizované stejně jako lidské urbanizované prostory, nelze z toho však vyvozovat závěry, týkající se kognitivních procesů lidí a termitů). Někdy bývá vytváření analogie považováno za typ induktivního myšlení. Viz též abstrakce, dedukce, generalizace, indukce, logické myšlení.
vývoj, kognitivní
viz kognitivní vývoj
vývojová neurobiologie (angl. developmental neurobiology)
viz neurověda
vývojová psychologie (angl. developmental psychology)
dříve též psychogeneze; studium změn chování s věkem člověka a zvířat, zahrnující kognitivní a psychosociální aspekty. Srovnej evoluční psychologie, paleopsychologie. Viz též adaptace, fixace, kognitivní vývoj, konkrétní operace, kritické období, předoperační stadium, senzomotorické stadium, vtištění.
význam (angl. meaning, problem of representation, problem of content)
obsah lingvistického sdělení. Je jedním z problémů pro kognitivní vědu, která by měla podat vysvětlení, proč různí lidé chápou stejně obsah sdělení v různých větách.