číslo 10/2003, vyšlo 01.10.2003
ROZHOVOR s ...
Na naše otázky nám ochotně odpovídal děkan Fakulty informatiky a managementu Doc. RNDr. Josef Hynek, MBA, Ph.D.
- Jste přibližně rok ve funkci děkana. Když se ohlédnete, jaký pocit převládá?
Nejsem typ, který vidí vše v růžových barvách, ale ani typ, který by trpěl v Česku tolik diskutovanou „blbou náladou“. Věřím tomu, že spousta věcí závisí na nás, na naší schopnosti, odvaze a síle s těmito věcmi pohnout, nebo se o to alespoň pokusit. O mnoho věcí jsme se na fakultě v uplynulém roce pokusili a většina z nich se povedla, takže převládá pocit dobrý.
- Čeho si nejvíce ceníte? Co se opravdu povedlo?
Cením si možnosti pracovat v týmu lidí, kteří jsou fakultě ve veskrze pozitivním smyslu oddáni, jsou nesmírně pracovití a svoji práci mají rádi. Mluvím teď nejen o nejbližších spolupracovnících, kteří jsou mi velkou oporou a je mi opravdovým potěšením s nimi spolupracovat, ale velmi dobře vnímám i kladný přístup kateder a drtivé většiny jednotlivců, jejichž iniciativa a pracovitost posunují naši fakultu žádoucím směrem.
V minulých dvou týdnech jsem se snažil navštívit každou kancelář na fakultě a neformálně si před začátkem semestru s kolegy promluvit. Jejich nápady, energie a celková spokojenost jsou pro mne dokladem toho, že se nám daří.
Během uplynulého roku se podařilo uskutečnit celou řadu věcí. Pokud bych měl vyjmenovat pouze tři, asi bych vybral úspěšnou reakreditaci oboru informační management, kterou nyní máme až do roku 2011, komplexní a velmi náročnou restrukturalizaci fakultního útvaru informačních systémů a v neposlední řadě aktivizaci vědeckých týmů na fakultě. Ještě nikdy neměla fakulta podáno tolik grantových přihlášek a moc bych si přál, aby toto úsilí bylo korunováno přidělenými granty.
- Je něco, co se nepovedlo či nedaří?
Nezdá se mi, že by mezi mými cíli bylo něco důležitého, o čemž bych po roce musel říci, že se nedaří. Snad jen výstavba nové budovy FIMu, která se neustále odkládá. Fakulta i univerzita dle mého názoru dělají vše pro to, aby se stavělo, ale 400 miliónů korun, které pro tento účel potřebujeme, prostě nejde najít v našich rezervách. Zde musíme spoléhat na pomoc státu či strukturálních fondů EU a i v tomto směru děláme potřebné kroky.
- Co vás nejvíce překvapilo v kladném či záporném smyslu?
Velkou radost mi udělala studentská komora našeho akademického senátu, která se ujala realizace akce „Modrá fakulta dává modrou krev“. A potom všichni ti, kteří se zúčastnili a krev darovali. Bylo mi moc líto, že jsem byl s nimi pouze v roli statisty, protože kvůli svému dlouhodobému pobytu v Británii v naší zemi krev zatím darovat nemohu.
V záporném smyslu mne překvapila nenávist člověka či lidí, kteří stáli za útoky proti naší počítačové síti, únikem dat a jejich zveřejněním na internetu. Policejní vyšetřování ještě neskončilo, ale ze zprávy inspektora Úřadu pro ochranu osobních údajů vyplývá, že útočníkem byla nejspíše osoba zevnitř fakulty – a to mne mrzí.
- Kdyby se dal vrátit čas, šel byste do toho znovu?
Určitě. Každý manažer musí počítat s tím, že bude řešit problémy a potíže – je za to placen a jeho lidé to po něm oprávněně požadují. Navíc mám pocit (a doufám, že to necítím jen já), že i přes problémy, kterým jsme museli v loňském roce čelit, se fakulta úspěšně dále rozvíjí a prosperuje.
- Začíná nový akademický rok. Čekají fakultu v příštím období nějaké změny v oblasti studia?
Došlo k restrukturalizaci oboru management cestovního ruchu a nyní již máme nově přijaté studenty, kteří budou tento obor studovat v takzvané jedno-jazykové variantě, přičemž byl posílen důraz na odborné ekonomicko-managerské předměty. V tomto roce jsme si naplánovali revizi oboru informační management, kde bychom rádi prověřili účelnost jednotlivých předmětů, jejich náplň, vzájemné návaznosti, ale též zrovnoměrnili zkouškovou zátěž v jednotlivých semestrech.
Nesmírně důležitá je i započatá diskuse o podobě státních závěrečných zkoušek. Nejsem sám, komu se dnešní způsob zkoušení nelíbí, a proto budeme usilovat o to, aby se státnice staly skutečně závěrečnou zkouškou, při níž student bude prokazovat nabytou znalost obecných principů a souvislostí. Mnohem větší pozornost bychom chtěli upřít k obhajobě závěrečné práce a diskusi nad dosaženými výsledky. Pokud se nám podaří najít odpovídající model státních závěrečných zkoušek a shodneme-li se na této změně, rádi bychom ji uvedli v život od akademického roku 2004/05.
- V uplynulých dnech byla vypsána znovu možnost ucházet se o několik volných míst na pobyty v rámci programu Socrates. Ztratili studenti FIMu již chuť cestovat? A jaké změny v této oblasti přinese letošní rok?
Pokud by studenti ztratili chuť cestovat, znám několik kolegů-učitelů, kteří by rádi získali status studenta jen proto, aby mohli tuto jedinečnou příležitost využít – a sám bych také rád jel :-).
Ale vážně – domnívám se, že studenty letos trochu zmátlo posunutí termínu přihlášek do doby prázdnin, což bylo vyvoláno požadavkem některých partnerských univerzit. Pevně věřím, že zájem studentů o stáže nepoleví, a to i proto, že naším cílem je dále možnosti zahraničních pobytů stále rozšiřovat. Již v letošním roce se nám podařilo uspět v rámci programu Leonardo da Vinci se symbolicky nazvaným projektem MOST PRO LEO, kterým nově přinášíme studentům možnost stáží v zahraničních firmách. V rámci tohoto konkrétního projektu pojedou dva studenti na jaře 2004 na 5 měsíců pracovat do evropských laboratoří firmy Panasonic v Německu.
Další možnosti se také otevírají prostřednictvím dvoustranných smluv s univerzitami na Tchaj-wanu. Naši partneři jsou už nyní připraveni přijmout na dobu jednoho semestru až 6 našich studentů a my usilovně pracujeme na několika možnostech, jak těmto studentům alespoň částečně pomoci krýt náklady spojené s cestou a pobytem na silikonovém ostrově.
- Všimli jsme si, že se upravují přízemní prostory budovy. Co zde bude a kdy?
Naše fakulta dlouhodobě trpí nedostatkem prostoru, a proto jsem velmi rád, že se nám podařilo dohodnout se s děkanem pedagogické fakulty prof. Wolfem o novém využití tělocvičny v naší budově.
Tělocvična byla dlouhá léta v havarijním stavu a její další provozování bylo zakázáno. Nechali jsme proto zpracovat projekt a v současné době již probíhá rekonstrukce těchto prostor, které chceme přeměnit na počítačový sál se 40 místy, kde by studenti mohli po většinu dne samostatně pracovat. Dále zde nalezne novou kancelář náš Institut dalšího vzdělávání, jedna kancelář bude pro učitele a počítáme zde i s jakousi malou relaxační zónou pro studenty, kde by mohli odpočívat mezi přednáškami. O postupu stavebních prací jsem průběžně informován, peníze na vybavení nábytkem i technikou již máme na účtu a věřím, že nejpozději v lednu 2004 bude učebna otevřena a předána do užívání.
- Stav české populace se již několik let snižuje. Nebojíte se tohoto trendu z hlediska naplnění fakulty kvalitními studenty?
Jde o reálnou hrozbu, která se dnes projevuje citelně na základních a středních školách a nepochybně zasáhne i školství vysoké. Naše výhoda tkví v tom, že stejnému trendu čelí mnoho našich partnerských univerzit v zahraničí již nyní a my pečlivě vyhodnocujeme jejich aktivity směřující k naplnění škol kvalitními studenty. Protože v žádném případě nechceme čekat až na dobu, kdy bude studentů nedostatek, už tento podzim chceme být aktivnější v náboru potenciálních studentů a vytvářet si tak lepší výchozí podmínky pro léta hubená, která nutně přijdou. Navíc, jak jste sama řekla, i dnes nám jde o kvalitní studenty a větší počet přihlášek znamená lepší možnost výběru.
- Jak snáší rodina vaše jistě extrémní zaneprázdnění?
Moje rodina jsou tři prima holky, kterým se snažím vynahradit svoji nepřítomnost v pracovních dnech během víkendů a prázdnin. I když minulý rok byl pro nás poměrně náročný, zdá se mi, že jsme si našli dostatek společného času a hezky jej prožili. Ale to byste se musela zeptat jich.
Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů i spokojenosti v akademickém roce 2003/2004.
-red-