Přednáška Podílové fondy v době finanční krize se uskutečnila 6. 4. 2009 na Fakultě informatiky a managementu v rámci přednášek předmětu Bankovnictví.
Bylo zvoleno aktuální téma, které nabídl ředitel dceřiné společnosti České spořitelny, a.s., v rámci spolupráce a generálního partnerství s Univerzitou Hradec Králové. Ing. Radek Urban, ředitel Investiční společnosti České spořitelny, a.s., si připravil velmi zajímavé vystoupení a seznámení s investičními produkty nabízenými jeho společností.
Finanční krize
Finančním trhem a celým světem zmítá krize. Ekonomický systém je paralyzován, ekonomiky zpomalují, poptávka po zboží a službách klesá. Identifikovat příčiny projevů je složitý úkol, pokusy o potlačení příznaků jsou nebezpečné.
Co tedy dělat? Ekonomové se shodnou na tom, že příčina současné krize leží ve finančním sektoru. Hodnota celé řady finančních instrumentů prudce spadla, což vyvolává velkou nedůvěru vůči finančním produktům. Problém je v instrumentech postavených na hypotečních úvěrech, akciích bank atd. Finanční analytici, bankéři a investoři se snaží odhadnout rizika spojená s finančními produkty, avšak zmíněné produkty se jim v minulých letech nezdály být riskantní, vždyť hodnocení renomovanými ratingovými agenturami bylo příznivé.
Jak tuto krizi řešit? Jedna z cest je další regulace. Státní garance či dodání různých forem finanční podpory finančním i nefinančním institucím pomůže dočasně a utvrzuje v tom, že vláda a centrální banka v případě problémů pomůže. Politici hledají cesty, které pomohou okamžitě během jejich volebního období, protože občané jsou citliví na ztrátu zaměstnání, drahé úvěry, formy sociální podpory. Tato forma podpory ale zatíží státní rozpočet.
Evropské vlády budou nuceny, vedle financování stimulačních balíčků, zajistit dostatek zdrojů pro refinancování již vzniklého dluhu. Např. Itálie s veřejným dluhem uvede na trh dluhopisy v objemu kolem 200 mld. euro, Velká Británie chce od investorů získat až 146 mld. liber, o emisi a prodeji dluhopisů občanům uvažuje i česká vláda. Dá se očekávat, že náklady tohoto financování, tedy požadovaný úrok, vzrostou a fiskální stimuly se tak mohou do budoucna prodražit.
Lidé se přirozeně ohlíží k historii a metodami indukce a dedukce se snaží dobrat poznání. Jenže dějiny nekráčí v kruhu. Současná krize má zcela nové rysy, jež nemají paralelu v historii. Jde především o vliv sekuritizace a globalizace. První umožnilo vytvořit falešné zdání, že lze obejít vztah mezi rizikem a výnosem. Druhé pomohlo zamořit krizí velkou část světa.
Podílové fondy
V úvodu přednášky se Radek Urban zabýval problematikou investic a misselingu. Odpověděl na otázky jaká je motivace producenta a jaká je motivace distributora investičních instrumentů, podílových fondů, a proč je dobré mít investice a nejenom spoření. Zdůraznil, že u některých investic je produkt podporován státní podporou a finanční manažeři si kladou otázku, zda je u kvazi-spořících produktů správná a jak distributorům pomáhá vláda, či jiné formy regulace.
Byli jsme imunní? Zdánlivě ano, ale ani Česká republika není izolovaný ostrov a expozice Investiční společnosti ČS, a.s. nebyla a není jenom na Island, finanční investice jsou zacíleny na Německo, přes obchod. Naštěstí ekonomika není vystavena riziku domácností, které by si půjčovaly v cizích měnách, jako např. v Maďarsku.
Posledních pár let před pádem Lehman Brothers nikdo nevěnoval dostatečnou pozornost riziku protistrany. Mýlili se manažeři při modelování a řízení rizik? Avšak žádný model nepočítal s úplným nedostatkem likvidity, existovala velká závislost na ratingových agenturách a jejich hodnocení. Přesto, bylo dost času všechno v portfoliu fondů prodat? Ale za kolik? Anebo jsme si kupovali čas v naději, že nás se krize nedotkne?
Radek Urban hledal i odpověď na otázku proč podílové fondy vznikly a jaké mají výhody. Mezi ně určitě patří likvidita, která je podle zákona 14 dnů, mimobilanční zacházení, dohled depozitáře a regulátora, pravidelné investování i v malých částkách, daňové zacházení a také to, že fondy jako reální investoři investují, mimo jiné, do státních dluhopisů.
Na závěr přednášky uvedl, že investování je pro každého. Investování je však založeno na neustálém vyhodnocování rizika, bezpečnosti a likvidity. Investor může investovat sám, nebo prostřednictvím kolektivního investování. Podílové fondy tuto možnost nabízí. I přes propad finančních trhů tyto v dlouhém období vykazují vzestupný trend.
Kdy naberou investiční instrumenty původních hodnot, jakou úlohu hraje poradenství, zda je vklad v bance či státní dluhopis konkurence fondům? Tyto dotazy byly některé z mnoha otázek, které studenty zajímaly.
Článek byl napsán s použitím materiálů z prezentace Ing. Radka Urbana, ředitele Investiční společnosti České spořitelny, a.s.
Jaroslava Dittrichová
Univerzita Hradec Králové, FIM, katedra ekonomie
jaroslava.dittrichova@uhk.cz