Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 9/2009, vyšlo 27.11.2009

S Erasmem na Rhodos

Jmenuji se Pavlína Hanušová a jsem studentka třetího ročníku oboru management cestovního ruchu Univerzity Hradec Králové. V létě roku 2009 jsem vyjela na 3,5 měsíce na pracovní stáž přes program Erasmus na ostrov Rhodos.

Zaujala mě nabídka letní pracovní stáže na ostrově Rhodos, kterou jsem objevila mezi aktuálními novinkami univerzity na webových stránkách (www.uhk.cz). Asistentka honorárního konzula ČR pro ostrov Rhodos Romana Chacinikita skrze tuto zprávu sháněla studenty hotelových a jazykových škol pro letní stáž ve vybraných 4 a 5 hvězdičkových hotelech na ostrovu Rhodos. Nabídka byla taková, že stážisté budou školeni 22 dnů v měsíci po dobu 8 hodin denně a během tohoto období bude studentům vyplácena částka 300 Euro na měsíc. K tomu hotel zajistí letenky, ubytování a stravování zdarma. Podmínkou byla znalost alespoň jednoho z jazyku anglického, německého nebo ruského. Další informace o programu pracovní stáže v zahraničí jsem získala na webových stránkách univerzity (www.uhk.cz/uhk/socrates). Když jsem si pak pročetla podmínky programu Erasmus, kde mimo jiné stálo, že student má nárok na stipendium i když pobírá mzdu od zaměstnavatele, neváhala jsem a kontaktovala Romanu Ch. přes e-mail. Odpověď jsem dostala velmi brzy na e-mail, kde mi vysvětlila o co se přesně jedná a v příloze mi poslala smlouvu a přihlášku, kterou jsem musela vyplnit do 20.02.09. Přihláška byla na způsob strukturovaného životopisu a k tomu jsem tam ještě musela uvést v jakém oddělení hotelu chci být školena. Z nabídky jsem si vybrala práci na recepci. Byla zde možnost si vybrat více možností, ale jen práce na recepci odpovídala mému oboru studia. Zanedlouho mi byl přidělen hotel Apollo Beach. Dále stačilo jen dostat potvrzení od školy do smlouvy. Já jsem musela vyplnit dvě smlouvy a to training agreement programu Erasmus a finanční dohodu. Smlouvu training agreement jsem ještě musela poslat na Rhodos do hotelu k vyplnění a potvrzení.

Když byly všechny smlouvy v pořádku, dohodla jsem se s Romanou Ch. na datu odletu, který jsem zvolila na 10.června. Elektronické letenky mi byly poslány pár dní před odletem přes e-mail. Spolu se mnou letělo ještě hodně studentů, ale nikoho jsem neznala. Na letišti na Rhodosu pak na nás čekala Romana, u které jsme se nahlásili. Dala nám nějaké informace a pak nás nasměrovala do autobusu, který nás rozvezl do našich hotelů. U hotelu Apollo Beach v letovisku Faliraki jsem vystoupila já a ještě čtyři studenti. Pak nás ale poslali do vedlejšího hotelu Apollo Blue Palace s vysvětlením, že oba hotely patří jednomu majiteli. Nám pěti co jsme přijeli a ještě dvěma Slovákům, co přijeli ten samý den, oznámili, že budeme pracovat v tomto hotelu a budeme zde i ubytováni. Přidělili nám pokoje pro personál po třech lidech a pak jsme měli celý den volno. Mohli jsme jít k moři na pláž, ale ne k bazénu mezi hosty. Avšak u vedlejšího hotelu to šlo. Večer jsme se šli navečeřet do jídelny pro personál, kde výborně vařili. Dostávali jsme zde k snídani, k obědu a k večeři jídla jako měli hosté, avšak neměli jsme samozřejmě takový výběr. Seznámili jsme se také s dalšími českými studenty z hotelu Apollo Beach, kteří zde pracovali na pozicích kuchař, číšník nebo pokojská. Bylo zde i hodně studentů z Itálie. Druhý den jsme nastupovali do práce na zaškolení. Samozřejmě jsem měla strach, pracovat v pětihvězdičkovém hotelu na recepci, ale lidé zde byli velmi milí a vše mi krok po kroku vysvětlili. Klientela hotelu byla převážně z Německa a ostatní většinou ovládali angličtinu. Mohla jsem být jen asistentka recepční kvůli neznalosti řečtiny, proto tam se mnou vždy někdo byl nebo jsem se mohla kdykoli zeptat, když jsem něco nevěděla.  Proto také žádný velký problém nenastal.

Náplní mé práce bylo přijímání hotelových hostů, podávání rad a informací hostům, vyřizování stížností a přání hostů, zajišťování některých speciálních služeb, např. buzení telefonem, předávání vzkazů, atd., vedení předepsané evidence a administrativy, check-out hostů. Práce odpovídala mému oboru studia a domluveným podmínkám. Práce recepční je zajímavá, zlepšila se má schopnost improvizovat a schopnost vést cizojazyčnou konverzaci na odborné úrovni. Poznala jsem chod pětihvězdičkového hotelu. Pracovala jsem 5 dní v týdnu 8 hodin denně. Má pracovní doba byla v časech 10:00- 14:00 18:00-22:00 nebo 10:00-18:00 podle toho jak potřebovali.

Ve dnech volna jsme vyráželi ve více lidech na výlety buď autobusem, což bylo nejlevnější, nebo na skútru.  Ostrov Rhodos poskytuje vše, co si můžete přát- historické památky, nádherné pláže s křišťálově čistou vodou, noční zábavu, dokonce i horskou turistiku a v neposlední řadě typickou řeckou pohostinnost, proto se určitě vyplatí tento ostrov procestovat. Nejkrásnější je východní pobřeží, jsou zde písečné pláže a hlavně klidnější moře. Západní pobřeží naopak potěší příznivce vodních sportů větším množstvím mořských vln. Nejkrásnější města jsou Rhodos, Lindos a Kalithea.

Loučení bylo velmi těžké. Poznala jsem tu spoustu skvělých lidí. Týden před odletem pro nás manažeři a zaměstnanci hotelů Apollo uspořádali rozlučkový večer v rybí restauraci, kde jsme ochutnali místní mořské speciality. Poslední den jsme všichni dostali certifikáty s potvrzením, že jsme zde pracovali.

Odlétala jsem 22.září plná zážitků, nových zkušeností a s našetřenými penězi na další studentské období.

Už na začátku pobytu mi přišlo na účet celé stipendium v korunách.  K pokrytí výdajů za pobyt jsem využívala převážně mzdu od zaměstnavatele, kterou jsem dostávala v eurech. Škola mi uznala absolvování pracovní stáže v zahraničí přidělením 30 ECTS kreditů.

 

 

Článek byl zobrazen 1563x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu