Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 1/2010, vyšlo 18.02.2010

Erasmus stáž aneb dvě stáže v jednom

Na UHK Hradec Králové studuji management cestovního ruchu se zaměřením na německý jazyk. Rozhodla jsem se tedy, že bych ráda využila každé příležitosti k vycestování právě díky naší univerzitě.

Můj první výjezd byl do španělské Granady v rámci programu Erasmus, podruhé jsem studovala semestr na Univerzitě Wenzao na Taiwanu. Tři roky vždy v létě jsem pracovala ve Španělsku v barech. Vždy mě lákalo zkusit nějakou opravdovou práci v zahraničí. Nabídka absolvovat Erasmus stáž mi tedy přišla jako ideální. Neváhala jsem v podstatě ani chvíli a rozhodla jsem se kvůli stáži moje studium ještě o rok prodloužit.

Práci jsem hledala tak, že jsem rozesílala emaily s životopisem do firem, kde bych chtěla praxi absolvovat. Mou první stáž jsem ale nakonec získala díky kamarádce, která ve Španělsku již druhým rokem žije. Dohodla jsem se s řetězcem hotelů Grupo Bali Benidorm, že u nich svou Erasmus stáž vykonám. Práci v hotelu jsem si totiž chtěla vždy zkusit.

Začala jsem pracovat v menším hotelu řetězce Cabana, kde jsem se chod recepce pomalu učila. Musím říci, že první den byl docela těžký. Recepce se nezdá jako obtížná práce, ale je zde hodně věcí, které se člověk musí naučit, navíc v cizím jazyce. Mluvím plynule španělsky, ale zde jsem se poprvé setkala i s odbornou španělštinou. Pracovali jsme s programem Hestia. Trvalo mi zhruba dva měsíce, než jsem se vše naučila. Pracovala jsem pět dní v týdnu osm hodin. Od září jsem začala pracovat v hlavním hotelu Grupo Bali v hotelu Bali. Skládal se ze dvou budov, přičemž ta vyšší měla 43 pater. Tento hotel byl 4hvězdičkový, a tak i klientela byla už trochu jiná a práce se stala více náročnou. Měla jsem tedy možnost srovnat, jak fungují dva typy hotelů. Kromě recepce jsem mohla také nahlédnout, jak se organizují eventy, v mém případě to byly svatby. Pomáhala jsem tedy i při organizaci svateb v hotelu a načerpala tak  zkušenost i z event managementu.

Práce v hotelu pro mě byla veliká zkušenost, výsledek je ale ten, že určitě pro žádný v budoucnosti pracovat nechci.

Jelikož jsem mimo finanční podpory od školy, dostávala také plat pro praktikanty, stravu a ubytování od hotelu jsem měla také zdarma, tak jsem finančně vyšla víc než dobře a nějaké peníze i  ušetřila.

Proto jsem se rozhodla, že je budu investovat do další praxe, která mi byla nabídnuta ze zahraničního zastoupení státní organizace CzechTourism v Madridu a využiji tak celý rok, který jsem kvůli stáži prodlužovala.

Při studiu pracuji v informačním centru CzechTourism v Praze, a tak mě další odvětví české centrály cestovního ruchu vždy zajímalo. Momentálně jsem tedy do konce března v Madridu. Zahraniční zastoupení CzechTourism se zabývá propagací České republiky ve Španělsku a Portugalsku.  Práce ZZ je velice pestrá - mediální výstupy, práce s novináři, Press a Fam tripy, prezentace ČR, veletrhy,... Tato praxe mě opravdu baví. Praxe je neplacená, ale studentovi se hradí doprava po Madridu. V kanceláři jsem se setkala s vřelým přijetím a v Madridu jsem velice spokojená. Jako praktikant zde pracuji jen čtyři hodiny denně, a tak mám čas jak na dokončení bakalářské práce tak na zdokonalování mé španělštiny. Měla jsem možnost zúčastnit se veletrhu Fitur a postupně se seznamuji s náplní práce ZZ a jeho chodem.

Určitě nelituji, že jsem se kvůli Erasmus stáži rozhodla prodloužit moje studium na UHK. Erasmus stáž bych chtěla nakonec všem doporučit, je to další velká životní zkušenost.

Jana Hralová

Článek byl zobrazen 1474x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu