Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 4/2010, vyšlo 28.05.2010

Konference Alternativní metody výuky 2010

Dne 30. dubna 2010 uspořádala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy pod záštitou jejího děkana prof. RNDr. Bohuslava Gaše, CSc. osmý ročník mezinárodní konference Alternativní metody výuky 2010. Spolupořadatelem konference je mezi jinými také Univerzita Hradec Králové.

Konference jsem se zúčastnila po páté a proto mě přivítalo známé prostředí i známé tváře. Konference začala tradičně vystoupeními zástupců partnerů konference (AV MEDIA, MICROSOFT, PRAGODATA CONSULTING, ZONER SOFTWARE), pokračovala plenárními přednáškami a poté vždy ve dvou sekcích v dopoledním a odpoledním bloku.

Workshop Úspěšná prezentace a přednáškaTradičně jsou účastníkům konference nabízeny dva workshopy. Workshop „Praktické seznámení se systémem Moodle“ nabídl účastníkům konference informace o základních možnostech systému a praktické vyzkoušení jeho funkcí. Cíle workshopu „Úspěšná prezentace a přednáška“ jeho lektorka definovala takto: osvojíte si: jak zaujmout a udržet pozornost posluchačů, působivou řeč těla přednášejícího, kdy a jak zapojit do přednášky posluchače a vizuální pomůcky, tipy a osvědčené postupy pro využití technického vybavení poslucháren. Tohoto workshopu jsem se zúčastnila a i když mně prezentovaná problematika není cizí, opět jsem získala inspiraci, kterou mně poskytla nejen sama přednášející, ale také ostatní účastníci tohoto pracovního setkání, kteří věcně a se zaujetím diskutovali.

Na konferenci jsem odcestovala v milém doprovodu doc. Poulové, Mgr. Sedláčka a Mgr. Rubáčka a těšila se na vystoupení kolegy Sedláčka s názvem „Hodnocení kvality vysokoškolské přednášky“. Nabídl posluchačům netradiční pohled na přednášky pana docenta Jiřího Štyrského. Řekla bych, že dokázal kvantifikovat každou jejich část. Pan kolega zaujal – sál poslouchal a odměnil ho potleskem. Celý text příspěvku můžete najít  zde. doc. RNDr. František Lustig, CSc. při svém vystoupení

Druhým vystupujícím, který získal mé sympatie byl pan doc. František Lustig. Hovořil na téma „Alternativní měřící systémy – bezdrátový měřící systém ISES“ a opět nezklamal, předvedl, podle mého názoru, strhující vystoupení s lehkostí a přehledem jemu vlastní. Text jeho příspěvku lze najít zde.


Po vyčerpávajícím dnu nabitém pracovní atmosférou nabídli organizátoři účastníkům konference oblíbenou tombolu. Sál ztichl, dostavilo se napětí a posléze radost vítězů.

Předávání ce účastníkům tombolyPředávání cen účastníkům tomboly

Zajímá-li Vás některé z následujících témat:

E-learning - teorie, legislativní problematika, autorská práva,

E-learningové výukové materiály (ukázky, problémy, návody, hodnocení atd.),

multimediální učební pomůcky,

ostatní alternativní metody (modelování, simulace atd.),

znovupoužitelné výukové objekty,

E-learningové kurzy,

zkušenosti s LMS systémy a dalšími nástroji pro podporu výuky,

prezentace vlastních kurzů, zkušeností s realizací,

využití prostředí Moodle na VŠ,

tvorba a provoz výukových portálů a webových archivů,

problematika E-learningu na ZŠ a SŠ,

testování,

vypravte se příští rok na 9. ročník konference Alternativní metody výuky 2011. Příspěvky, které byly na osmý ročník konference přijaty najdete na http://everest.natur.cuni.cz/konference/2010/prispevky.php.

Hana Šafránková
Katedra informačních technologií

Článek byl zobrazen 2239x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu