Ve dnech 1. až 2. února 2011 proběhl již 9. ročník mezinárodní vědecké konference Hradecké ekonomické dny 2011, kterou pořádaly Katedra ekonomie a Katedra managementu Fakulty informatiky a managementu UHK. Za léta svého trvání získala tato konference značnou oblibu i věhlas, o čemž svědčí více než 180 účastníků letošního ročníku ze sedmi zemí.
Téma konference, které je tradičně zaměřeno na rozvoj ekonomiky a management regionů, bylo v letošním roce obohaceno o problematiku využití matematických metod v ekonomii, značně byla posílena makroekonomická sekce a nově zařazena sekce cestovního ruchu.
V úvodu konference vystoupil profesor Jan Frait, ředitel odboru finanční stability České národní banky. Hovořil o změnách ve vnímání vztahu mezi monetární politikou, vývojem cen aktiv a finanční stabilitou na základě zkušeností z finanční krize z roku 2008. Pokud by v budoucnu opět došlo k prudkému růstu cen aktiv (nemovitostí, cenných papírů) a růstu objemu poskytovaných úvěrů, potom by měly centrální banky včas uplatňovat souhrn různých opatření ke zmírnění přehnaného optimismu finančních investorů a omezení s tím souvisejícího prudkého růstu poskytovaných úvěrů. Bankovní regulace a lepší bankovní dohled by pak měly zabránit manažerům bank, aby podstupovali nepřiměřené riziko při svém rozhodování. V diskuzi k jeho vystoupení pak účastníci došli k zajímavému závěru, že stabilitu českých bank udržují vysoké bankovní poplatky, které nenutí banky v honbě za ziskem nepřiměřeně riskovat.
Druhý úvodní referát přednesl doktor Otakar Schlossberger, vedoucí Katedry bankovnictví a pojišťovnictví Vysoké školy finanční a správní. Hovořil o mezinárodním platebním styku jako faktoru rozvoje spolupráce mezi zeměmi a regiony. Uvedl, že současná úprava platebních služeb ve vazbě na úpravu přeshraničních a vnitrostátních převodů zcela zřetelně bourá hranice mezi zeměmi a vytváří jednotný region v této oblasti, aniž by se museli poskytovatelé platebních služeb zapojovat do projektu SEPA (Single Euro Payments Area). Jde o evropský projekt na vytvoření takových finančních podmínek, které by umožňovaly bezhotovostní převod peněz v eurech za stejných podmínek při platbách vnitrostátních i mezinárodních.
Jednání konference poté probíhalo v sedmi sekcích a završeno bylo následující den dopoledním kulatým stolem
Sborník konferenčních příspěvků, který je tradičně k dispozici již v den zahájení konference, je vydán ve dvou svazcích a pořádající pracoviště usiluje o jeho zařazení do databáze ISI Proceedings společnosti Thomson Reuters.
Pavel Jedlička
katedra ekonomie FIM UHK
Fotogalerie