Vladimír Bureš. Systémové myšlení pro manažery. Professional Publishing, Praha, 2011, 264 stran, ISBN 978-80-7431-037-9.
Systémové myšlení představuje specifický pohled na svět, který se snaží respektovat a překonávat jistá omezení našeho každodenního „běžného“ myšlení a který se snaží rozvíjet způsob, jakým vnímáme realitu kolem nás. Cílem této knihy je proto blíže představit a nabídnout systémové myšlení jako nástroj nebo techniku, která nám umožní lépe pochopit řešené problémy a někdy dokonce problémům preventivně předcházet.
Odbornou manažerskou komunitou byl rozpoznán potenciál aplikace systémového myšlení v praxi již v minulosti. Knih s touto tématikou je ovšem v českém jazyce prozatím pomálu. Z tohoto důvodu vznikla tato kniha jako výstup vědeckého projektu Grantové agentury České republiky SMEW - Inteligentní prostředí na pracovištích.
Celý obsah knihy je rozdělen do tří hlavních částí. V první části jsou v několika kapitolách představeny základní principy systémového myšlení. Poukázáno je zde na skutečnost, že tyto způsoby pohlížení na realitu jsou využitelné nejen ve vědecké činnosti, ale také v běžném životě. Popsány jsou například rozdíly mezi mechanistickým a systémovým přístupem, historický vývoj systémového myšlení nebo charakteristika základního pojmu – systém. Druhá část je věnována vybraným systémovým vědám a teoriím. Velmi stručně jsou popsány ty z nich, u nichž je zřejmá jejich použitelnost v podnikovém managementu. Třetí část knihy následně nabízí přehled vybraných systémových metod, technik a nástrojů, které je v podnikové praxi možné využít. Představeny jsou tak vybrané diagramy pro modelování systémové dynamiky, simulační software nebo systémové archetypy. Hlavním účelem knihy je podpořit tzv. učení se s dvojitou smyčkou, tzn. ukázat, že systémové myšlení umožňuje lépe utvářet naše mentální modely, a tím lépe chápat svět kolem nás a docházet tak k lepším rozhodnutím.
Ilona Semrádová et al. Reflections on the Exploitation of a Virtual Study Environment. Hradec Králové: Miloš Vognar – M&V Hradec Králové, 1. vydání, 2010, 121 stran, ISBN 978-80-86771-43-4.
Monografii, na jejímž vzniku se podílely autorky z Katedry aplikované lingvistiky FIM UHK, se soustřeďuje na filosofické, psychologické a pedagogické souvislosti využívání virtuálního studijního prostředí.
Všechny autorky mají zkušenosti s tvorbou a využíváním eLearningových kurzů provozovaných ve WebCT a dominantní pozornost je věnována výuce jazyků a humanitních předmětů. V monografii jsou rovněž analyzovány a prezentovány výsledky empirických šetření, která se týkají evaluace a reflexe pozitiv a limitů výuky ve virtuálním studijním prostředí.