Co se skrývá pod zkratkou INKOV, pod složitým názvem projektu? Koho a jaké aktivity tento projekt realizovaný z prostředků Evropského sociálního fondu (ESF) z OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost může podpořit?
Projekt INKOV byl na FIM UHK zahájen 1. 3. 2011. Základním cílem projektu je dlouhodobě, komplexně a multioborově podpořit, a to s využitím současných možností ICT podpory výzkumu, poznatků kognitivní vědy a umělé inteligence a vyspělých přístupů managementu vědecké práce, zapojení jedinců a týmů FIM UHK do mezinárodních sítí a projektů ve výzkumu a vývoji. Svou realizací projekt zajistí výrazné zvýšení kvality výzkumu podporou synergické spolupráce týmů na FIM UHK, zaměřených na vybrané oblasti aplikací umělé inteligence (AI) a kognitivní vědy. Při realizaci projektu bude využita řada často spolu vzájemně souvisejících přístupů:
Projekt podporuje, neboli jazykem „projektů OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost“ cílovými skupinami projektu jsou akademičtí pracovníci FIM UHK zaměření svou pedagogickou činností či výzkumem a vývojem na oblasti umělé inteligence, kognitivní vědy a jejich aplikací, studenti doktorských studijních programů na FIM UHK v oboru Informační a znalostní management a studenti FIM UHK již zapojení do výzkumu formou účasti na výzkumných výběrových projektech, na specifickém výzkumu i na rozvojových a výzkumných projektech včetně projektů GAČR.
Více se lze o projektu dozvědět na webových stránkách projektu http://fim.uhk.cz/INKOV. První velkou akcí projektu je Letní škola Mezioborové přístupy informatiky a kognitivní vědy, která proběhne 6. až 10.6.; předběžné pozvánky již jsou na FIM UHK k dispozici. Do projektu se lze zapojit nejen pasivní i aktivní účastí (např. prezentace posterů na Letní škole) na postupně vypisovaných akcích, ale také spoluprací přímo s jednotlivými výzkumnými týmy.
Josef Zelenka
koordinátor projektu