Dne 12. 4. 2011 proběhla v rámci doplnění výuky právních předmětů vyučovaných na FIM zvaná přednáška JUDr. Ing. Otakara Schlossbergera, Ph.D. na téma Právní úprava platebních služeb.
JUDr. Ing. Otakar Schlossberger, Ph.D. je uznávaným odborníkem na bankovnictví s mnohaletými teoretickými i praktickými zkušenostmi. Je absolventem oboru Finance a úvěr na Vysoké škole ekonomické v Praze (1981), oboru Právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy (1990) a doktorského studia v oboru Hospodářská politika a správa na Vysoké škole ekonomické (2007). V bankovnictví působí od roku 1981 na různých pozicích v různých bankovních institucích. Od roku 1990 působil v Komerční bance v oblasti provozu bankovních služeb opět na různých pozicích, v letech 1997 – 2000 jako její vrchní ředitel. Následně působil ve vedoucích pozicích v oblasti provozu bankovních služeb také v České spořitelně a Raiffeisenbank. V roce 2002 byl Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky zvolen do tehdy nově zřízené funkce finančního arbitra České republiky, kterou vykonával v letech 2003 – 2007 na základě nominace České národní banky, České bankovní asociace a Sdružení pro bankovní karty. Od roku 2008 vykonává funkci předsedy představenstva společnosti AKCENTA, spotřební a úvěrové družstvo se sídlem v Hradci Králové.
Je vedoucí, katedry bankovnictví, finančního investování a pojišťovnictví na Vysoké škole finanční a správní, o.p.s., v Praze, působí jako vysokoškolský učitel na katedře Bankovnictví a pojišťovnictví Vysoké školy ekonomické v Praze (od roku 1997), řadu let pracoval také jako vedoucí katedry Bankovních obchodů na Bankovním institutu Vysoká škola Praha, kde působil i jako prorektor pro magisterské studium.
Po dobu několika let byl předsedou Komise pro platební styk a platební instrumenty při České bankovní asociaci, angažuje se také v Asociaci družstevních záložen jako člen Legislativně-právní komise.
Publikuje odborné statě v renomovaných ekonomických časopisech, je autorem skript a učebních textů. V roce 2009 byl zvolen do čestné funkce předsedy předsednictva sdružení SOS Dětské vesničky a dále člena Kinderdorf International.
Přednáška byla věnována aktuální právní úpravě platebního styku. Přednášející v úvodu poskytl přehled právních norem různé právní relevance, které přednášenou oblast upravují. Dále se soustředil na vysvětlení základních pojmů běžně užívaných v přednášené oblasti. Jak pozitivně, tak negativně, vymezil pojem platební služby a poskytl velice přehledné vymezení i dalších pojmů jako např. elektronické peníze, platební příkaz, platební prostředek, platební systém, plátce, příjemce, uživatel platebních služeb, jedinečný identifikáror, mezibankovní poplatek, inkaso, inkasní systém, jakož i dalších pojmů běžně v přednášené oblasti užívaných. Zabýval se také subjekty, které jsou oprávněny poskytovat platební služby, včetně vysvětlení podmínek a principů, za kterých tak mohou činit.
Ve stěžejní části přednášky se věnoval platebnímu styku jako právnímu vztahu, a to z hlediska jeho obsahu, subjektů a objektu a velmi přehledně přiblížil jednotlivé formy platebního styku (dle různých třídících kritérií). V návaznosti na relativně novou právní úpravu platebního styku (zákon č. 284/2009 Sb., o platebním styku) přednášející vysvětlil nový ekonomický pojem, který tato nová právní úprava přináší, a to platební služby a vyjasnil relaci mezi pojmy platební styk a platební služby. Uvedl, že platební styk lze považovat za pojem širší než platební služby, neboť zahrnuje širší právní vztahy vznikající mezi subjekty – klientem a jeho bankou, jež jsou dány širší škálou užívaných platebních instrumentů. Platební styk a služby s ním spojené mohou poskytovat pouze banky nebo družstevní záložny podle zvláštních právních předpisů. Naproti tomu platební služba je kategorie, která v sobě obsahuje pouze vybrané platební instrumenty a ta může být poskytována i dalšími subjekty.
Odborná přednáška byla velice zajímavá a přínosná a vzhledem k tématu vystoupení JUDr. Otakara Schlossbergera, Ph.D. se jí zúčastnili i studenti ekonomických předmětů.
Přednáška je umístěna zde.
Článek pro Telegraf byl zpracován s využitím prezentace JUDr. Otakara Schlossbergera, Ph.D.
Naděžda Peichlová
Katedra managementu FIM UHK