Ve dnech 15. 5. – 19. 5. 2011 se uskutečnila cesta několika členů katedry informačních technologií Univerzity Hradec Králové a jednoho zástupce Technické univerzity v Košicích na Univerzitu Pablo de Olavide ve španělské Seville.
Důvodem cesty bylo především závěrečné setkání řešitelského týmu projektu DEMAPIAS[1], zhodnocení dosavadních aktivit a příprava hlavního společného výstupu – mezinárodní monografie. Setkání poskytlo prostor i pro neformální projednání možností další spolupráce mezi Univerzitou Hradec Králové - Fakultou informatiky a managementu a Univerzitou Pablo de Olavide při přípravě a řešení konkrétních výzkumných projektů, ale i možnosti studentských a učitelských mobilit v rámci programu Erasmus.
První den jsme strávili hlavně ve společnosti různých dopravních prostředků, abychom se dostali do španělské Sevilly. V tento den k večeru jsme se setkali s naším hostitelem, spolupracovníkem a průvodcem městem Sevilla prof. José L. Salmeronem, který se rovněž podílí na výše uvedeném projektu. Cestování nás celkem zmohlo a tak jsme první den věnovali vzájemnému seznamování se a prvnímu ochutnání místních specialit. No uznejte, věda se přece nedá dělat s prázdným žaludkem.
Na druhý den jsme měli sjednané setkání s prorektorem pro výzkum a transfer technologií prof. Manuelem Herrero Sánchezem, kterému jsme objasnili své záměry, resp. zájem o spolupráci a navázání dalších kontaktů. Zájem o spolupráci byl projeven i ze strany univerzity Pablo de Olavide. Večer jsme se věnovali detailnější prohlídce španělské Sevilly, třetímu největšímu městu Španělska a hlavnímu městu Andalusie.
Po stránce společenského života zde lidé žijí poněkud jinak. Odlišnost spočívá např. v jiném vnímání času. Celkem často jsme v pracovní den po jedenácté hodině večer potkávali mnoho lidí, kteří posedávali v kavárnách, debatovali, a nebo předváděli své hudební umění s pomocí harmoniky nebo houslí. Po stránce kulturního života je Sevilla proslulým místem španělského Flamenca a býčích zápasů, které se v Seville odehrávají v býčí aréně Real Maestranza. Ani jedno z těchto dvou představení jsme nespatřili v plném lesku, jen si říkáme bohužel nebo bohudík?
Úterý a středa byly věnovány detailnější specifikaci naší budoucí spolupráce resp. výběru rámcového tématu, na kterém bychom mohli vzájemně spolupracovat, způsobům financování společných projektů a bližšímu ujasnění tvorby projektových publikací. Někteří z členů projektového týmu se také zúčastnili menšího tutoriálu věnovanému fuzzy kognitivním mapám (jednomu z možných způsobů reprezentace znalostí pro autonomní systémy) pod vedením prof. José L. Salmerona. Podnítil jednak zájem méně znalých o tuto oblast a také vzbudil další otázky, které by bylo vhodné dále řešit v budoucnosti.
Výsledkem celého setkání bylo dojednání spolupráce na konkrétním typu projektu, navázání osobních kontaktů, upřesnění tvorby monografické publikace a projednání studentských a učitelských mobilit mezi Fakultou informatiky a managementu Hradce Králové a Univerzitou Pablo de Olavide ve Španělsku. Na základě toho lze konstatovat, že setkání splnilo svůj účel.
Za projektový tým Karel Mls a Martina Husáková
[1] Decision Making in Autonomous Systems, Rozhodovací procesy v autonomních systémech