6. – 10. června 2011 proběhla v prostorách Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové Letní škola, kterou připravili členové vědeckých týmů působících na FIM spolu s projektovým týmem INKOV.
Každý den Letní školy byl věnován jednomu tématu a byl garantován jedním vědeckým týmem. V dopoledních blocích se naši i zahraniční odborníci věnovali těmto tématům: „Quo & Qua Vadis Intelligent Systems“ – prof. Ing. Peter Sinčák, CSc., „Umelá inteligencia v metódach navigácie robotov“ – Dr. Ing. Ján Vaščák, „Extremal Algebras in Optimization“ – prof. Karel Zimmermann, „Tropical linear programming“ a „Tropical two-sided eigenproblem“ – Dr. Sergei Sergeev. Přednášelo i několik externích odborníků, s přednáškou „Vývoj pro Windows Phone 7“ vystoupil Štěpán Bechynský a „Úvod do vývoje pro Android“ přednesl Ing. Ondřej Berger. Zaslouženou pozornost vyvolala i přednáška „Ambientní inteligence – jedna z cest ke komplexní podpoře lidských aktivit“ – prof. RNDr. Peter Mikulecký, Ph.D. Odpoledne začala posterovými sekcemi studentů a pokračovala praktickými semináři pod vedením pozvaných hostů či členů vědeckých týmů. Přestávky mezi jednotlivými body programu byly vyplněny pozváním na občerstvení.
Letní školu využilo ke zvýšení svých znalostí a kompetencí 51 účastníků – 8 hostů, 19 akademických pracovníků FIM UHK, 10 studentů doktorských studijních programů na FIM UHK, 8 studentů FIM UHK zapojených do výzkumu a 6 dalších zájemců o nabídnutý program (projekt INKOV je otevřený všem zájemcům, přestože nejsou podpořenými osobami projektu). 11 pravidelným účastníkům programu Letní školy bylo vydáno Osvědčení o jejím úspěšném absolvování. Účastníci byli o aktuálním programu informování prostřednictvím informačních obrazovek umístěných v prostorách fakulty a vývěskami na informačních tabulích, informace dlouho předem zveřejňoval i web projektu. Výstupem Letní školy, kromě nově nabytých poznatků či navázané spolupráce, bude také recenzovaný sborník, jehož první verze je k dispozici na webových stránkách projektu http://fim.uhk.cz/inkov/?m=8&i=18.
V rámci aktivit projektu INKOV bude postupně otevřeno a v pilotním běhu realizováno 14 kurzů. Jejich přehled najdete na http://fim.uhk.cz/inkov/?m=8&i=17. Do uzávěrky tohoto čísla Telegrafu byly zahájeny tři kurzy: „Hodnocení výsledků VaV“, „Aplikace umělé inteligence“ a „Vybrané problémy kognitivní vědy“. V rámci každého kurzu bude uskutečněno zpravidla pět přednášek pozvaných odborníků – témata a stručný obsah přednášek najdete v sylabech každého kurzu. Ke každé přednášce bude zpracován studijní materiál v rozsahu 6 – 12 stran A4, který bude k dispozici přihlášeným účastníkům kurzu. Podmínky pro úspěšné absolvování kurzů jsou následující:
1) Účast na 60 % přednášek stvrzená podpisem na prezenčních listinách,
2) absolvování e-testu s alespoň 50 % správných odpovědí.
Pokud máte o některý z nabízených kurzů zájem, přihlaste se v Událostech informačního systému ISIT (Události/Přihlášky/Přihlásit). Hlaste se také na každou z přednášek kurzu (opět ISIT/Události/Přihlášky/Přihlásit) – z finančních prostředků projektu lze poskytnout účastníkům přednášek občerstvení – informace o počtu zájemců realizačnímu týmu značně usnadní jeho zajištění.
Věříme, že každý z akademických pracovníků i studentů doktorských studijních programů či studentů zapojených do výzkumu najde v nabídce projektu INKOV to „své téma“.
Za projektový tým
Hana Šafránková
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.