Povinné praxe byly v rámci managementu cestovního ruchu na Univerzitě Hradec Králové dlouhou dobu ošklivým káčátkem.
Uvědomujíce si tento nedostatek připravili pracovníci Fakulty informatiky a managementu UHK projekt CESKLAPES – Praxe a stáže se v klastru k cestování váže. Pod jejich rukama se pak ve velice krátké době stalo káčátko labutí, která v mnohém příjemně překvapila i je samotné.
Událostí přímo revoluční byl workshop, který se uskutečnil 18. 10. 2011 na půdě fakulty. Původní cíl byl celkem střízlivý – partneři projektu a poskytovatelé praxí se měli sejít s managementem projektu, upřesnit některé podrobnosti a nabídnout studentům nově připravená místa. Díky zkušenosti z předchozího workshopu bylo navrženo obohacení programu o několik motivačních prezentací. A byl to právě tento nápad, který způsobil, že zde místo komorního setkání proběhla téměř konference.
Vynikající byl příspěvek RNDr. Tomáše Řídkošila, který představil Geopark Český ráj, a vystoupení studentů Střední odborné školy cestovního ruchu z Pardubic, kteří prezentovali své zkušenosti z vlastních domácích a zahraničních praxí. Vrchol programu obstaraly odvážné studentky fakulty Kadlecová Hana a Androvičová Stanislava, které věnovaly své letní prázdniny řízené stáži ve společnosti České Švýcarsko o.p.s. Jejich upřímné nadšení a znamenité postřehy byly zároveň ideální motivací pro studenty a inspirujícím materiálem pro management projektu, partnery a poskytovatele praxí.
Po tomto zážitku nebylo velkým překvapením, že na prvním přípravném kurzu konaném ve dnech 20.-21. 10. 2011 přivítala lektora Bc. Michala Moravce z Cestovní kanceláře B&K Tour zcela zaplněná učebna. Jeho vystoupení na téma Pracovní postupy v cestovní kanceláři a cestovní agentuře bylo poutavé a zároveň poučné. Nevtíravou interaktivitou dokázal pan Moravec zaujmout všechny přítomné – od studentů prvního ročníku po špičkové odborníky.
Vysoko nasazená laťka kvality je nyní výzvou jak pro studenty, kteří se vydají do praxe už v zimní sezóně, tak i pro docenta PhDr. Jiřího Šípka, CSc. a docenta PaedDr. Jiřího Štyrského, CSc., kteří připravili úvodní kurz Interpretace krajiny z hlediska psychlogického a geografického.
Kateřina Venclová