Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 7/2011, vyšlo 14.11.2011

Bootcamp ve Wroclavi zaměřen na cloudovou technologii VCL

Možná již víte, že Fakulta informatiky a managementu UHK získala jako první univerzita v ČR status Kompetenčního centra společnosti IBM.

Tato skutečnost otevírá další možnosti profesního růstu. Spolu s Martinem Hátašem jsme se díky tomu zúčastnili intenzivního třídenního bootcampu na univerzitě ve Wroclavi v Polsku.

Tento bootcamp byl zaměřen na cloudovou technologii VCL (Virtual Computing Laboratory), která byla vyvinuta na North Caroline State University v USA se spolufinancováním společnostmi IBM, NetApp, Intel, EMC2 a Sun Microsystems. Instruktora nám dělal Andy Kurth, jeden z hlavních vývojářů. Do tohoto projektu bylo od roku 2004, kdy byl projekt započat, investováno více než 3 000 000 $. V současné době tento systém využívá kolem 25 amerických univerzit. O čem tedy VCL je?

Jak již bylo nepřímo řečeno, VCL je primárně určeno do akademického prostředí, kde je schopno nabídnout virtuální laboratoř, tedy virtuální laboratorní prostředí, ke kterému se lze kdykoli a odkudkoli připojit. Toto řešení přináší řadu pozitiv. Například pro fakulty je mnohonásobně jednodušší zavést nový software centrálně ve VCL než na každý počítač ve fyzické laboratoři zvlášť. Studenti získávají 24 hodinový přístup 7 dní v týdnu k počítačům, kde je poskytnut software, který právě potřebují a v neposlední řadě je to samozřejmě ušetření velkého počtu nákladů.

V prvním dnu kurzu jsme byli seznámeni s hlavními funkcemi VCL a s jeho základní architekturou. V dnu druhém jsme se stali tzv. pokročilými uživateli, kdy nám byla vysvětlena celá podstata VCL, technologie a další pokročilé funkce. V posledním dnu jsme získali roli administrátora, který má privilegia přidělovat práva, tvořit obrazy systémů a samozřejmě instalovat systém.

Uživatel s VCL pracuje tak, jak byste asi očekávali. Přes webový prohlížeč se uživatel přihlásí pomocí svých autorizačních údajů. Dále si vybere, jaký image chce použít. Obrazy mohou být založeny jak na Windows, tak na Linux systémech. Liší se pak v tom, jaký software byl konkrétním obrazům přidělen. Uživatel si tak může vybrat například Windows 7 - 32bit s Maple 15, pokud byl takový template připraven vyučujícím. Poté co je vybrán image, lze počítač "nastartovat" okamžitě, nebo určit čas kdy má být virtuální stroj připraven. Dále proběhne samotná inicializace stroje, která trvá přibližně 5 minut a v posledním kroku je vygenerován soubor RDP díky kterému se již připojíte na samotný virtuální stroj  a se kterým můžete pracovat jako s fyzickým počítačem.

Po vyjmenování korporací, které tento projekt podpořili by se mohlo zdát, že systém bude finančně nedostupný. Opak je ale pravdou. Vývojáři si dali za cíl využívat open-sourcové technologie (Linux, PHP, xCAT, Apache, Perl, KVM, VMware ESXi, VirtualBox a další),  a tak i VCL je plně open-source. Díky tomuto aspektu bychom VCL rádi implementovali i na naší fakultě. Systém by měl být prakticky využit při výuce Letní školy Cisco, předmětu OS2 a dalších kurzů.  V současné době pracujeme na samotné implementaci systému, zdokumentování a případném testovacím provozu v laboratorních podmínkách.

Lukáš Vízner 

Článek byl zobrazen 1240x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu