Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 1/2012, vyšlo 20.02.2012

Pozvání na březnové přednášky projektu INKOV

Milí kolegové, čtenáři fakultního časopisu Telegraf,

Členové realizačního týmu projektu INKOV pro vás v březnu 2012 připravují pět zajímavých přednášek.

1. března se můžete těšit na přednášku doc. PhDr. Karla Pstružiny, CSc. z Katedry filosofie Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze nazvanou Věčné problémy a kognitivní věda. Přednáška patří do kurzu Vybrané problémy kognitivní vědy. Přednáška je určena pro posluchače, kteří mají zájem o problematiku poznání a myšlení. Východiskem filosofických interpretací jsou nejnovější poznatky z oblasti kognitivní vědy. Cílem přednášky je poskytnout úvod do kognitivní vědy z hlediska filosofie a vytvořit u posluchačů schopnost orientovat se v její složité problematice. Přednáška se dotkne následujících témat:

  • Poznávání a vývoj kognitivní vědy;
  • Paradigma vnímání v kognitivní vědě;
  • Mechanismy percepce;
  • Filtry percepce;
  • Konstituce věcí;
  • Paradigma myšlení v kognitivní vědě;
  • Mind – Body problém;
  • Operace lidského myšlení;
  • Lidské myšlení a tvořivost.

Na přednášku profesora Pstružiny naváží kolegové z Katedry archeologie Filozofické fakulty UHK – doc. PhDr. Radomír Tichý, Ph.D. s přednáškou Archeopark ve Všestarech, doc. PhDr. Jaromír Kovárník, CSc. s přednáškou Nedestruktivní metody včetně letecké archeologie a Mgr. Richard Thér, Ph.D. pohovoří na téma PC v archeologii. Cyklus přednášek o archeologii patří do kurzu Mezioborové dimenze vědy.

Obr. 1: Snímek z prezentace doc. PhDr. Radomíra Tichého, Ph.D.

"Letecká archeologie je jednou z nejefektivnějších metod vyhledávání a následné foto­grafické dokumentace archeologických objektů a památníků (sídlišť, pohřebišť, kultov­ních okrsků, těžebních a výrobních areálů). Nejlépe jsou viditelné při pohledu z „ptačí“ perspektivy. Letecké snímkování je v podstatě výškové snímkování (v rámci dálkového průzkumu Země).“ (studijní materiál k přednášce doc. PhDr. Jaromíra Kovárníka, CSc.).

Obr. 2: Snímek z prezentace Mgr. Richarda Théra, Ph.D.

Pokud vás 22. února zaujme přednáška JUDr. Anny Romanové Ochrana duševního vlastnictví - průmyslová práva, přijďte 14. března na její pokračování tentokrát na téma Ochrana duševního vlastnictví – autorská práva. Tato přednáška je zařazena do kurzu Rozvoj kompetencí v české i evropské legislativě VaV včetně ochrany duševního vlastnictví.

Na 15. března připravujeme přednášku Experimenty v kognitivní vědě ve spolupráci s Mgr. Radovanem Šiklem, Ph.D. z Psychologického ústavu Akademie věd České republiky Brno. Přednáška je zařazena do kurzu Vybrané problémy kognitivní vědy.

Mgr. Kateřina Hotová Svádová, Ph.D. z Katedry biologie Přírodovědecké fakulty UHK přednese další březnovou přednášku Biologie – přístupy a metody ke zkoumání života včera, dnes a zítra. Přednáška patří do kurzu Mezioborové dimenze vědy. Na tuto přednášku se můžete těšit 21. března.

Přednášky jsou určeny všem akademickým pracovníkům FIM UHK, doktorandům i studentům, kteří se v jakékoli formě věnovali výzkumu. Vítáni jsou i další zájemci.

Všechny kurzy realizované v rámci projektu INKOV najdete zde, jejich aktuální přednášky zde. Přihlásit na ně se můžete v informačním systému ISIT tím, že zvolíte modul Události/Přihlášky/Přihlásit.

Autoři všech přednášek pro vás připravují studijní materiály, které máte spolu s prezentacemi k dispozici na webu projektu, odkaz Kurzy. Účastníci, kteří se do kurzů přihlásí, najdou vše také v kurzu INKOV v LMS Blackboard.

Těšíme se, že aktivity projektu INKOV získají vaši důvěru i podporu.

Za projektový tým
Hana Šafránková

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Článek byl zobrazen 1256x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu