Ve čtvrtek 29. března 2012 se uskutečnila další přednáška z cyklu Vybrané problémy kognitivní vědy. Tentokrát naši fakultu navštívil MUDr. František Koukolík, DrSc., neuropatolog z pražské Thomayerovy nemocnice, aby promluvil na téma Neurobiologické a evoluční koreláty inteligence.
V úvodu svého vystoupení Dr. Koukolík rozlišil složky inteligence a popsal způsoby měření a testování inteligence. Dále zmínil principy zobrazovacích metod a význam těchto metod při zkoumání struktury a fungování mozku. Poté prezentoval výsledky několika studií, které dávají do souvislosti inteligenci a další charakteristiky jedinců i populací, např. rasovou příslušnost nebo sklony k religiozitě. V navazující diskuzi reagoval Dr. Koukolík na četné dotazy, týkající se mj. problematiky citové deprivace, projevů laterality či výzkumu kmenových buněk.
Dr. Koukolík je inspirativní osobností s širokým rozhledem a schopností poutavě a vtipně vysvětlovat složitá témata medicíny, psychologie, etologie a mnoha dalších oborů, a tak byla jeho přednáška stejně skvělým zážitkem, jakým jsou jeho eseje, knihy, rozhlasové i televizní příspěvky.
Studijní materiál k přednášce je k dispozici na webové stránce projektu INKOV (vlevo odkaz Kurzy, v tabulce dole řádek 14). Začátečníkům v oboru koukolíkologie lze doporučit knihu rozhovorů Všechno dopadne jinak [1], mírně pokročilí mohou sáhnout např. po děsivě pravdivé Vzpouře deprivantů [2].
Kamila Olševičová
Zdroje:
(1) Drtilová J, Koukolík F (1996, 2006) Vzpoura deprivantů: o špatných lidech, skupinové hlouposti a uchvácené moci. Makropulus, Praha.
(2) Koukolík F, Koubská L (2011) Všechno dopadne jinak: o minulosti, přítomnosti a především o pravděpodobné budoucnosti. Vyšehrad, Praha.