Ve dnech 22. – 25. 5. 2012 se v Praze Průhonicích, v prostorách konferenčního a informačního centra Floret, konal 12. ročník česko-slovenské konference Kognice a umělý život.
Tentokrát se konference konala pod patronací ČVUT Praha. Cílem konference je prezentace vědecko-výzkumných výsledků a vzájemná diskuse o různých tématech z oblasti umělé inteligence, výpočetní inteligence, umělého života, kognitivní vědy, filosofie, psychologie, biologie nebo matematiky. Hlavním průvodcem konferenčními dny byl doc. Ing. Pavel Nahodil, CSc., který působí na Katedře kybernetiky Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze. Této společenské akci dodal velmi přátelského, pohodového a po vědě dychtícího ducha. Fakultu informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové na letošním ročníku reprezentoval prof. RNDr. Peter Mikulecký, PhD., který přednesl přednášku na téma Ambientní inteligence po deseti letech. Mgr. Petr Tučník, Ph.D. představil otevřené otázky spojené s konceptem rolí v inteligentních prostředích a ing. Martina Husáková prezentovala úvahy o možném využití umělých imunitních systémů pro reprezentaci syntetických emocí autonomních agentů.
Lze jednoznačně deklarovat, že se jedná o velmi kvalitní a podnětnou konferenci. Dokladem toho je soubor kvalitních příspěvků, které jsou publikovány ve sborníku konference. Na této konferenci se vždy sejdou lidé, kteří jsou nejen znalí dané problematiky, ale také přátelští, pohodoví a ochotní poradit a diskutovat. Co se týká diskuse, tak v předposledním dnu konference byl vyzkoušen brainstorming. Jeho smyslem bylo hovořit k otázkám spojených s umělou inteligencí, výpočetní inteligencí, umělým životem nebo filosofickými tématy, které s těmito oblastmi souvisí. Diskusi podněcovali přední vědci výše zmíněných oblastí, resp. prof. RNDr. Jozef Kelemen, DrSc., doc. Ing. Ivan M. Havel, CSc., Ph.D. a doc. Ing. Pavel Nahodil, CSc.
Kromě poslechu různorodých informací z výše uvedených oborů, bylo součástí konference, tak jak to už na takových akcích bývá, pestrý gastronomický program. Co se týká společenského večera, konal se v rytířském sále zámku Průhonice, ovšem bez kulatého rytířského stolu a krále Artuše. V den následující bylo možné navštívit centrum hlavního města nebo navštívit park u Zámku Průhonice, který disponuje velmi krásnými botanickými skvosty.
Trošku jsme pociťovali nižší účast na konferenci v porovnání s předchozími léty. Na vině je s největší pravděpodobností způsob hodnocení vědecko-výzkumných výstupů v současné době, což přímo ubíjí takovéto akce, které nejen, že jsou zajímavé, přínosné, ale mohou podnítit i spolupráci a tvorbu týmů pro realizaci budoucích vědeckých projektů. I přesto, že za účast na konferenci nelze získat žádný kredit bodově ohodnocený, účasti na ní rozhodně nelitujeme a těšíme se na ročník další, který se bude konat ve Vysokých Tatrách ve Staré Lesné.
Na webových stránkách stanice Český rozhlas 3 - Vltava je zveřejněna krátká ukázka týkající se staršího 8. ročníku konference Kognice a umělý život. I když od konference uplynuly čtyři roky, myšlenky jsou stále aktuální a živé.
Martina Husáková, Peter Mikulecký a Petr Tučník