Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 4/2012, vyšlo 03.07.2012

Nejlepší bakalářské a diplomové práce na FIM UHK v roce 2012

Závěrečné práce na katedrách informatiky (Katedra informačních technologií a Katedra informatiky a kvantitativních metod), tedy z oblastí informatiky a kvantitativních metod, často zaujmou invencí i pílí, do nich vloženou.

Autoři těchto prací musí často překonat více překážek, nezřídka si rozšiřují svoje programátorské nebo analytické dovednosti a nastudují mnoho nových poznatků nebo technologií, se kterými se při studiu zatím nesetkali. Dost často je motivuje vlastní touha po poznání nového a snaha najít svoje vlastní řešení problémů.

Takovéto práce našich studentů nás mimořádně těší. Proto se k obhájeným pracím následně vracíme v závěru akademického roku (letos již podeváté), porovnáváme je a vybíráme práce nejvíce zdařilé.

Výběr začíná v komisích pro obhajoby, které doporučí některé zvláště zdařilé závěrečné práce, obhájené navíc s výborným celkovým výsledkem (práce i obhajoba výborně). Tyto „kandidátní“ práce byly znova posouzeny pomocí jednotných kritérií, abychom zajistili maximální objektivitu. Posuzujeme tato kritéria: nápaditost a kvalita zpracování tématu, originalita zpracování, integrace poznatků různých oborů, praktický přínos a možnosti využití výsledků práce a formální úprava práce. O konečném hodnocení mohou rozhodovat i drobnější připomínky vedoucího nebo oponenta, nebo formální nepřesnosti v práci.

V akademickém roce 2011/12 bylo na Katedře informačních technologií a na Katedře informatiky a kvantitativních metod obhájeno celkem 77 bakalářských prací a 72 diplomových prací.

Jako mimořádně zdařilé byly vybrány tři diplomové práce obhájené v každém oboru (AI, IM) a tři bakalářské práce. Tyto práce získaly ceny regionální pobočky České společnosti pro systémovou integraci (ČSSI) a diplom děkana FIM za zdařilou závěrečnou práci. Tento diplom je spojený s udělením mimořádného stipendia. Ceny a diplomy předal studentům děkan fakulty při slavnostních promocích a sponzích. Navíc, tři další autoři získali mimořádné stipendium děkana za nápaditou aplikaci, vytvořenou v rámci závěrečné práce.

Vyhodnocení zdařilých závěrečných prací z informatiky a kvantitativních metod 2011/12 je ukončeno a věřím, že řada studentů již dnes má rozpracovanou svoji práci, kterou hodlají obhajovat v akademickém roce 2012/13. Pro ně může být cenná rada jednoho z oceněných absolventů, pana Tomáše Chládka:

Už od dětství jsem snil o tom, že si vytvořím vlastní počítačovou hru. Poprvé jsem se o to pokoušel asi ve 12-ti letech, avšak vždy to skončilo kvůli nedostatečným znalostem programování a počítačové grafiky. Teprve až tady na FIM jsem získal potřebné vědomosti a mohl jsem začít s tvorbou počítačové hry z pohledu hrající osoby (tzv. FPS) pro dnes velmi populární mobilní platformu Android.

Díky celkové komplexnosti aplikace jsem zdokonalil své znalosti hned v několika odvětvích. Výpočet kolizí, počítačová grafika, částicový systém, načítání objektů, ovládání mobilních aplikací, velmi důležitá optimalizace a v neposlední řadě také samotné vytváření trojrozměrných objektů. Věřím, že se mi všechny tyto znalosti budou hodit a pomohou mi také v zaměstnání. Cením si toho, že jsem se pustil do tak rozsáhlého projektu, i když bylo mnohdy poměrně náročné zvládnout některé jeho části. Avšak velmi motivující bylo vidět pokroky a postupné zdokonalování všech částí hry.

Na hře jsem začal pracovat už v prvním ročníku studia. Tehdy se jednalo jen o můj koníček a nenapadlo mě, že bych ji mohl využít i pro závěrečnou práci. Ale i tak jsem měl s jejím dokončením problémy. Nejprve šel vývoj velmi pomalu, moje znalosti se teprve rozvíjely, a ne vše bylo ideálně řešeno. To vedlo k mnoha úpravám částí aplikace, což mě při jejím dokončování zdržovalo.

Proto bych chtěl všem studentům, na které teprve čeká psaní závěrečných prací, poradit, ať začnou co nejdříve. Vše není tak snadné a nepůjde tak rychle, jak by se mohlo zdát a hlavně si vyberte téma, o které máte zájem a které Vás bude bavit.”

 

Ceny děkana FIM a ceny ČSSI v akademickém roce 2011/2012 získali (vždy v abecedním pořadí)

Diplomové práce ve studijním oboru aplikovaná informatika

Tomáš Hanus

Hanus Tomáš (K_AI2) * Vývoj webových aplikací v prostředí Lotus Domino.

Neumann Pavel * Robotické systémy - řízení robota v prostoru.

Pavlík Jakub * Desktopové aplikační frameworky jazyka Java

Zleva: Jakub Pavlík, Michal Gregor, Pavel Neumann

Diplomové práce ve studijním oboru informační management


Kautzká Eva * Agentové simulace hromadné obsluhy.

Nunvářová Jana (K_IM) * Metody Business Intelligence.

Petránek Karel * Počítačové vidění – detekce objektů v obraze.

Eva KautzkáJana NunvářováKarel Petránek

 

Bakalářské práce ve studijním oboru aplikovaná informatika


Borek Filip * Rozpoznávání ptačích druhů podle jejich zpěvu

Chládek Tomáš * Programování 3D aplikací na platformě Android

Sojka Lukáš (K_AI) * Audiovizuální informační systém FIM UHK

 

Stipendium děkana za aplikaci


 

Diplomová práce v oboru Aplikovaná informatika

 

Zleva: Tomáš Chládek, Jiří Rozkovec, Filip Borek, Jan Loskot

Gregor Michal * Detekce pohyblivých objektů 

Bakalářské práce oboru Aplikovaná informatika

Loskot Jan * Systém pro podporu výuky programování mikrokotrolerů

Rozkovec Jiří * Ovládání PC z mobilního zařízení

 

 

Srdečně blahopřeji všem oceněným studentům, dnes již absolventům.

Jak plyne z výše uvedeného, pěkných závěrečných prací jsme při obhajobách viděli více. Děkuji i studentům kteří zde nejsou uvedení, ale při obhajobách předvedli zaujetí pro řešený problém a do své práce dovedli vložit zajímavé nápady.

Pro úplnost připomínám, že naše hodnocení nesouvisí se žádnou celostátní soutěží, kterých probíhá letos několik a liší se navzájem užším zaměřením. Každý student nebo studentka, kteří úspěšně svoji práci obhájili, mohou nezávisle na tom, zda byli nebo nebyli vybráni do našeho hodnocení, mohou přihlásit svoji práci do některé další soutěže, ve které může být jejich práce úspěšná, protože kritéria hodnocení i oblasti zaměření jednotlivých soutěží se mohou lišit.

V závěru náleží moje poděkování pracovníkům kateder, děkanátu i studijního oddělení, bez jejichž práce a pochopení by podobné zastavení nad výsledky práce našich studentů nebylo možné.

V tomto hektickém období, kdy se potýkáme s nedostatkem času na plnění našich základních povinností, které jsou spojené jednak s ukončením tohoto akademického roku a přípravou roku nového, všichni velmi ochotně zajistili nezbytné aktivity, které jsou s tímto vyhodnocením spojené.

Hana Skalská
vedoucí katedry informatiky a kvantitativních metod 

 



Dále byly v tomto roce poprvé vyhodnoceny nejlepší bakalářské práce v oboru Management cestovního ruchu, jehož garantem je profesor Zelenka. Ocenění za výborné bakalářské práce získaly tyto studentky: 

Zleva: Petra Šaňková, Markéta Votavová, Kateřina AdamyMarkéta Votavová * Chování šetrné k životnímu prostředí v domácnosti

Adamy Kateřina * Poskytování služeb cestovního ruchu alergikům

Šaňková Petra * Analýza potenciálu cestovního ruchu Indie a návrh originální trasy zájezdu

Zleva: Dana Štěrbová, Tereza RoztočilováŠtěrbová Dana * Potenciál cestovního ruchu Portugalska. Genius Loci vybraných míst

Roztočilová Tereza * Možnosti rozvoje venkovského cestovního ruchu v turistické oblasti Vysočina

-red-

 

Článek byl zobrazen 5403x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu