Od 9. do 11. října se v Barceloně konala konference VMworld 2012, které se účastnil také Ing. Jiří Červený z Útvaru informačních systémů FIM UHK. Zeptali jsme se na jeho dojmy z této akce.
Komu byla konference vlastně určena a co bylo hlavním tématem jednání?
Tato konference byla pořádána společností VMware, která zaujímá vedoucí postavení v oblasti virtualizace a infrastruktury pro cloud, a byla určena především pro zákazníky a partnery.
Já jsem byl osobně pozván na tuto akci managementem pro Českou republiku, protože Fakulta informatiky a managementu již několik let s touto společností úzce spolupracuje, používá mnoho jejich softwarových řešení a nástrojů. Během posledních několika semestrů se tato spolupráce stala ještě intenzivnější především díky zavádění technologie virtuálních desktopů a cloudu na UHK.
Které téma či konkrétní vystoupení Vás zaujalo?
Zajímavých témat bylo takové množství, že člověk měl často velké dilema, které přednášky se zúčastnit, a kterou kvůli té vybrané naopak oželet. Pro lepší vytvoření představy čtenáře o tom, jak byla tato obrovská konference organizována, zmíním některé detaily. Celosvětová konference VMworld je každoročně pořádána na dvou kontinentech a ve dvou termínech. Vloni to například bylo v USA v Las Vegas a v Evropě v Copenhagenu. Letos volba padla na San Francisco a španělskou Barcelonu. V kongresovém centru „Fira Barcelona Gran Via“ probíhaly prezentace nejmodernějších technologií hned ve dvou budovách v několika sálech současně. Bylo na účastnících, kterému tématu dají v danou chvíli přednost. Na workshopy, přednášky, prezentace, či diskusní skupiny s konkrétními odborníky však bylo nutno se předem přihlásit, jinak jste nebyl do sálu vůbec vpuštěn. Tímto způsobem byly zároveň monitorovány i preference účastníků a témata, o která byl největší zájem, mohla být operativně přesouvána do sálů, které mohly pojmout větší počet lidí.
Velice zajímavé byly hned úvodní tzv. „General Sessions“, kde mimo jiné vystoupili Pat Gelsinger (výkonný ředitel) a Steve Herrod (technický ředitel) a hovořili nejen o současných trendech v oblasti informačních technologií, ale i o vizích do budoucna. Představovali zároveň i nové trendy a řešení, kterými bude společnost VMware tento vývoj výrazně ovlivňovat.
Hlavním motivem těchto vystoupení byl fakt, že skončila doba, kdy bylo uživatelům možno něco diktovat či zakazovat. V současné době, kdy má každý uživatel své mobilní zařízení, ze kterého přistupuje na sociální sítě, elektronicky komunikuje a vzdáleně ovládá různé přístroje, je třeba mu umožnit z tohoto zařízení umožnit komfortně pracovat a zároveň udržet jeho firemní agendu bezpečně oddělenou od ostatních aplikací či datových služeb.
Budou některé zde načerpané poznatky inspirativní pro Vaši práci?
Svou účast na konferenci považuji jednoznačně za přínosnou. Člověk měl možnost podívat se zase o něco hlouběji pod pokličku technologiím, které se snažíme nabízet studentům i zaměstnancům naší fakulty již nějaký čas. Poznatky získané na konferenci budou zase nějaký čas hnacím motorem pro činnost Útvaru informačních systémů, když vidíme, že prosazované trendy jdou předpokládaným směrem, a že vize se postupně stávají realitou. Technologie postupně přicházejí a vylepšují se, chyby jsou odlaďovány a postupně eliminovány, ale směr je správný. Zejména technologie VDI (Virtual Desktop Infrastructure) bude v blízké době mobilními uživateli stále využívanější.
Setkal jste se s někým pro Vás zvláště zajímavým?
Na konferenci bylo možné potkat spoustu zajímavých lidí a člověku je až hloupé vypichovat jména jen některých, protože tím zároveň opomíjí ty experty, kteří se na výčet prostě nevejdou. Namátkou bych však přeci jen jmenoval např. Aarona Blacka, senior produkt manažera, jehož tým pracuje na vývoji technologie ThinApp Factory (což je aplikace usnadňující tvorbu balíčků s vizualizovanými aplikacemi do prostředí virtuálních desktopů), anebo Scotta Davise, technického ředitele úseku řešícího End-user computing, který se zabýval zejména otázkami přicházející Post-PC éry, tedy doby, kdy je běžné kancelářské PC pomalu nahrazováno mobilními zařízeními všeho druhu. Ten hovořil mimo jiné o produktu zvaném Horizon Suite.
Za co byste organizátory pochválil a naopak?
Organizační zajištění konference musím ocenit (při počtu přes 8.000 přihlášených účastníků to jistě nebyla legrace), zejména šíři odborníků, kteří byli na konferenci pro danou oblast k dispozici a se kterými se dala prezentovaná témata diskutovat. V rámci diskusních skupin bylo příjemné, jakým způsobem byli na první pohled řadoví účastníci sedící v sále schopni srozumitelně doplnit prezentujícího kolegu, protože mezi běžnými účastníky sedělo nemalé procento školených odborníků z partnerských firem, kteří mají za sebou desítky realizací těchto technologií v praxi. Někdy se mi naopak nelíbilo, že na diskusi bylo málo času. V diskusní skupince cca třiceti lidí zkrátka na všechny dotazy všech není v 60 minutách dost prostoru.
Jaký byl Váš celkový pocit z této akce?
Z této akce mám veskrze příjemné pocity. Kromě naprosté spokojenosti v profesní oblasti, co se týče informační hodnoty sdělovaného, se nedá opomenout při výčtu pozitiv ani fakt, že se vše konalo v tak nádherném evropském městě, jakým je Barcelona. Na člověka tam přímo dýchá evropská historie byť i při běžném procházení se po ulici a musím říci, že za těch pád dnů mi Barcelona stihla učarovat. Můj celkový dojem je jen pozitivní.
Děkujeme za rozhovor.
Redakce