Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 2/2013, vyšlo 20.04.2013

Den Pí na FIM

Ve čtvrtek 14. března 2013 se na Fakultě informatiky a managementu uskutečnil první ročník akce Den Pí na FIM, která se ve světě pořádá již bezmála tři desítky let.

S nápadem na její uspořádání přišel v minulém roce Mgr. Jan Sedláček z Katedry informatiky a kvantitativních metod. Tento nápad letos podpořil vedoucí katedry dr. Pavel Pražák, který pro tuto akci ustanovil a řídil malý realizační tým. Co se skrývá pod poněkud záhadným názvem? Anglosaský zápis data v podobě 03.14 odpovídá totiž užívané přibližné hodnotě tzv. Ludolfova čísla, neboli Pí, které vyjadřuje poměr obvodu a průměru kruhu. Lidstvo odnepaměti přitahuje toto číslo svou „neukončeností“ (je to tzv. iracionální číslo), neexistuje jeho poslední cifra.

 

Organizátoři připravili pro zájemce z řad středoškoláků (zúčastnili se studenti Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína, 1. soukromého jazykového gymnázia a Gymnázia Boženy Němcové) a vysokoškoláků (studentů informatických oborů) dvě části. Nejprve se konala přednáška Mgr. Ivy Vojkůvkové o historii čísla p. Od úloh na egyptských papyrech se posluchači přenesli do doby Archimédovy, zastavili se v době okolo vzniku infinitezimálního počtu a svou exkurzi zakončili v době moderních algoritmů. Poté se pod vedením dr. Pavla Pražáka a dr. Jiřího Havigera konal workshop v počítačové učebně, kde si mohli účastnící vyzkoušet „honbu“ za ciframi čísla Pí s využitím vybraných metod naprogramovaných v  MAPLE. Studenti si vyzkoušeli princip Archimédova odhadu čísla p při výpočtu obvodu jednotkové kružnice pomocí vepsaných pravidelných n-úhelníků, poté pomocí obdélníkového pravidla hledali plošný obsah kruhu o poloměru jedné jednotky a nakonec se seznámili s metodou Monte Carlo při určení pravděpodobnosti, s jakou bude náhodně vybraný bod z jednotkového čtverce bodem kruhu vepsaného do tohoto čtverce.

Akce byla příležitostí ukázat, že matematika není jen suchá věda, ale má velmi poutavou historii i přitažlivou moderní podobu. Pro téměř 50 středoškoláků to byla také příležitost nahlédnout do života na „modré“ fakultě a informovat se o možnostech studia v některém z akreditovaných oborů. Vysokoškolákům se zase jejich vyučující představili v méně formální podobě, než je setkávání při povinné výuce.

Za organizační tým
Iva Vojkůvková

foto:Josef Lounek

Článek byl zobrazen 2172x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu