CEREBRA s.r.o. vznikla v roce 2008 a její činnost zpočátku spočívala ve správě firemních sítí, dodávkách hardwaru a spotřebního materiálu, výrobě webových stránek a vývoji jednoduchých programů dle individuálních potřeb zákazníků.
Později se ale firma vyprofilovala především v oblasti manažerských konzultací a také samotného řízení středních a velkých projektů v sektoru informačních technologií a to především v energetice a dopravě. Projektový management je i nadále nosným programem firmy. V současnosti pomáhá CEREBRA především se zaváděním firemních procesů do rostoucích společností, dodává ale také manažery, vývojáře, analytiky a další důležité osoby do projektů třetích stran. Lidské zdroje jsou důležitou součástí portfolia. Zaměstnance firmám ale umíme i zaškolit. Společnost dodává specializovaná školení v oblasti vývoje software. Firma CEREBRA je též nadšeným implementátorem agilního managementu (SCRUM, KANBAN, obecně „Lean management“ a „Agile“). Sekce CEREBRA „Quijote“ dodává korporátní weby a e-commerce řešení. Zajímavým směrem činnosti firmy je i vlastní vývoj a „Projekty-x“, například aktuální „Moderní Expozice“.
Spolupráce s Univerzitou
Spolupráce s FIM UHK začala roku 2012 programem studentských stáží, tzv. „stínováním“. Celá akce probíhala tak, že dva vybraní studenti byli celý týden účastni provozu firmy a dostali tak možnost nahlédnout jak do interních jednání a procesů, tak i managementu projektů přímo u zákazníků. Obdobné programy plánuje CEREBRA i v dalších letech s tím, že by se spolupráce s UHK FIM rozšířila i např. na oponentury bakalářských a diplomových prací, příležitostné přednášky, respektive workshopy (zejména o projektovém managementu a agilních metodikách), brigády pro studenty, nebo kooperaci s UHK na větších projektech.
Stínování
V roce 2012 proběhlo stínování zaměřené na studenty 5. ročníků magisterského studia Informačního managementu, kteří mají zájem o projektový management a agilní metodiky. Ve spolupráci s katedrou managementu (doc. Mohelskou) byli vybráni dva studenti, jejichž program vypadal zhruba takto:
První den proběhlo seznámení studenta s firmou a také rovnou s jedním z jejích zákazníků v Praze, kterému CEREBRA poskytuje management jeho projektů. Dostalo se na představení projektu (velký informační systém v dopravě), používané manažerské metodiky a softwarová řešení a také na problémy, které daný projekt měl před tím, než jeho řízení převzala CEREBRA.
Student se účastnil projektového workshopu u zákazníka, kde byl svědkem analytických diskusí kolem vývoje daného software a byly mu představeny jednotlivé role účastné na projektu (Product Owner, software architekt, vývojáři, testeři atd.).
Třetí den byl věnován interním procesům ve firmě a schůzce s jedním ze zákazníků, se kterým CEREBRA „Quijote“ realizuje e-commerce řešení (e-shop) a také jednání se subdodavateli.
Studenti také dostali šanci nahlédnout do projektového řízení s distribuovaným teamem, jelikož CEREBRA má pobočku také v USA.
Předposlední den se adepti zúčastnili plánovacích workshopů u zákazníků CEREBRY, kde byli svědky plánování projektu pomocí nástrojů na podporu agilního managementu (Greenhopper, JIRA, popř. Confluence), dále také tzv. ´“planning pokeru“ a seznámili se s termíny SCRUM Master, Sprint, Product Backlog atd., které se používají právě v agilní metodice SCRUM sloužící jako framework pro projektový management a kterou CEREBRA implementuje.
Poslední den byl věnován shrnutí zkušeností a zodpovězení dotazů a diskusi o věcech, které nebyl čas probrat v týdnu.
Podrobnější report naleznou zájemci přímo na webu společnosti.
Studentská stáž a program stínování byl i pro firmu CEREBRA s.r.o. velký přínos, protože studenti byli aktivní, zapojovali se do diskuzí a tvůrčím způsobem nezkresleného pohledu na věc obohatili zaběhlou praxi.
Ing. Petr Holodňák (jednatel a ředitel společnosti)
Lukáš Březina, Jan Pavlíček (studenti 5. ročníku Informačního managementu FIM)