Dne 13. listopadu 2013 se konala v prostorách Fakulty informatiky a managementu jednodenní mezinárodní konference "Vědecký výzkum a výuka jazyků".
Tato konference má na naší univerzitě tradici, neboť letos proběhl již její pátý, jubilejní ročník (předchozí ročníky proběhly v letech 2006, 2007, 2009 a 2011). Letošní ročník se nesl v duchu hlavního tématu konference "Komunikační sebereflexe a kompetence".
Konferenci zahájil děkan Fakulty informatiky a managementu pan doc. Václav Janeček, CSc., který zdůraznil význam odborné jazykové přípravy na fakultě a popřál konferenci hodně zdaru.
Jako v minulých ročnících objevila se i letos na konferenci řada zajímavých příspěvků z oblasti výuky cizích jazyků, překladu a interkulturní komunikace. Hlavní referáty přednesly Associated Professor Catherine Matsuo z Fukuoaka Univerzity v Japonsku a prof. PhDr. Jana Králová, CSc. z Univerzity Karlovy v Praze. Kolegyně z Japonska se věnovala ve své dopolední plenární přednášce (Using dialogic theory and pedagogy to expand our understanding of communication, self reflection and competences) chápání problematiky komunikace, sebereflexe a kompetencí prostřednictvím teorie dialogu a pedagogiky. Profesorka Králová přednesla zajímavý příspěvek z oblasti teorie překladu Překlad jako kulturní (sebe)reflexe. Oba stěžejní referáty konference najdou zájemci v plném znění ve sborníku Vědecký výzkum a výuka jazyků V - Komunikační sebereflexe a kompetence, který byl u příležitosti konference publikován.
Odpolední prezentace příspěvků, probíhaly ve třech sekcích, které vedly PhDr. Blanka Klímová, M.A., PhD., doc. Ilona Semrádová, PhD. a prof. PhDr. Jana Králová, CSc. Vedle hostů ze slovenských vysokých škol (Ekonomická univerzita v Bratislavě, Prešovská univerzita v Prešově, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitře) se jich účastnili také kolegové z partnerských českých vysokých škol (Karlovy univerzity, VŠE, AVU a Ostravské univerzity). Pozvání k účasti dále přijali i kolegové z Pedagogické a Filozofické fakulty naší univerzity a svůj zajímavý příspěvek přednesl i kolega z katedry rekreologie a cestovního ruchu doc. PaeDr. Jiří Štýrský. Je nutné zdůraznit, že všichni členové katedry aplikované lingvistiky, která konferenci pořádala, považovali za svou milou povinnost vystoupit na konferenci s vlastním příspěvkem.
Jednání v sekcích nesloužilo pouze k formální prezentaci příspěvků, ale i k výměně zkušeností a názorů mezi jednotlivými účastníky. Příspěvky z odpoledního jednání (v úctyhodném počtu překračujícím číslo 40) jsou shrnuty jako abstrakta ve výše uvedeném sborníku, všechny příspěvky pak zájemce najde v plném znění na přiloženém CD.
Všichni účastníci se shodovali na tom, že konference byla mimořádně vydařená, a projevili přání se i v budoucnu scházet na těchto akcích, které přispívají vzájemné "komunikaci a (sebe) reflexi".
Jitka Cvejnová
katedra aplikované lingvistiky FIM UHK