Prezident Slovenské republiky jmenoval 26. listopadu 2013 doc. PhDr. Ilonu Semrádovou, CSc. vysokoškolskou profesorkou v oboru etika, a to na návrh Vědecké rady Univerzity Konštantína filozofa v Nitře.
Profesorka Ilona Semrádová působí na Univerzitě Hradec Králové na Fakultě informatiky a managementu jako vedoucí Katedry aplikované lingvistiky. Přednáší „Kapitoly z literatury a kultury německy mluvících zemí“ pro obor Management cestovního ruchu se zaměřením na němčinu. Katedra garantuje vedle filologických předmětů také předměty „Etika“, „Filozofický seminář“, „Obchodní a podnikatelská etika“, které také vyučuje prof. Semrádová.
Vzhledem k zaměření Fakulty informatiky a managementu a jejím technickým možnostem se i pedagogové „neinformatici“ zapojili do procesu využívání virtuálního studijního prostředí. Ilona Semrádová patřila k prvním autorům, kteří vytvořili tyto kurzy pro humanitní předměty.
Vědecko-výzkumná činnost je zaměřena na problematiku komunikace z hlediska lingvistického, axiologického a etického ve vztahu ke vzdělávání a využívání informačních a komunikačních technologií. K publikacím interdisciplinárního charakteru, která vznikla i jako jeden z výsledků participace na výzkumném záměru Fakulty informatiky a managementu „Znalostní management pro informační společnost“ je monografie „Paradigma komunikace a technologie vzdělávání“. Jedním z výstupů výzkumného záměru PedF UK „Učitelská profese v měnících se požadavcích na vzdělávání“ je monografie „Inspirativní etické koncepce“ a připravovaná monografie „Učitelská etika povolání“.
V návaznosti na řešení úkolů mezinárodních projektů a projektů GAČR a FRVŠ prezentuje výsledky na vědeckých konferencích doma i v zahraničí, publikuje rovněž v renomovaných časopisech. Z nejvýznamnějších publikačních počinů navázaných na vědecké projekty je možno uvést dvě kolektivní monografie „Reflections on the Exploitation of a Virtual Study Environment“ a „Intercultural Inspirations for Language Education. Spaces for Understanding“.
Profesorka Semrádová je předsedkyní vědeckého výboru mezinárodních konferencí pod souhrnným názvem „Vědecký výzkum a výuka jazyků“, které se ve dvouletých intervalech konají na Fakultě informatiky a managementu. Od roku 2003 participuje také na činnosti vědeckých výborů každoročních konferencí, které jsou věnovány filozofii a etice na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.
Akademická dráha prof. Semrádové je obohacena zahraničními studijními pobyty (zejména Humboldtuniversität Berlin, Universität Salzburg, Pädagogische Akademie Stams) a přednáškovými pobyty (např. Universität Koblenz-Landau, Beamtenfachhochschule Hof). Ilona Semrádová je členkou Association internationale des professeurs de Philosophie (AIPPh, registrace v Bruselu) od roku 1994, v letech 1997-2000 byla členkou výboru AIPPh a podílela se na zajištění mezinárodních kongresů, konferencí a seminářů. Participovala na vytvoření a vydání evropské čítanky „Mythos&Logos“ (v Německu 1998) a na zajištění českého vydání (2004).
Redakce Telegrafu blahopřeje paní profesorce k jejímu jmenování.
Zdroje:
Čánek prof. PhDr. Jany Králové, CSc.: Životní jubileum Ilony Semrádové, Paideia 4/VII/2010, ISSN 1214-8725.
Charakteristika doc. Ing. Václava Janečka, CSc. děkana FIM v doporučení k zahájení prof. řízení.
Charakteristika prof. PaedDr. Bernarda Garaje, CSc. děkana Filozofické fakulty UKF pro Vědeckou radu UKF.