Znáte to: "Když se budeš učit ‘na jedničky‘, najdeš si dobrou práci." Nebo: "Uč se dobře, abys to někam dotáhl’."
Dobře myšlené rady rodičů však nestačí. Pro uplatnění na trhu práce je klíčová praxe! Statistiky hovoří jasně. Nezaměstananých v řadách studentů stále přibývá. Co udělat pro to, abyste se nezařadili mezi ně?
Ne všechny obory jsou stejně „rizikové“. Zatímco mezi absolventy IT nebo medicíny je nezaměstnaných málo, v řadách jiných absolventů je situace naprosto odlišná. Při pohledu na absolutní hodnoty vyplývá, že nejvíc nezaměstnaných je mezi absolventy spoločenských věd - 20,4%, druzí jsou s 13,8% překvapivě technici a třetí s více než 11% jsou pedagogové (údaje Českého statistického úřadu).
Možností jak nabýt praxe a získat po školě na trhu práce konkurenční výhodu je několik. Vedle nabídek, které pro svoje studenty připravují přímo vysoké školy a univerzity, se po celé ČR koná množství pracovních veletrhů, kde studenti přicházejí do kontaktu přímo se zaměstnavateli. Dalším odvětvím jsou pracovní portály. Stránek nabízejících volná pracovní místa existuje na internetu nepočítaně, ale výrazně se liší obsahem. Portál Jobfairs.cz se například zabývá nejen budováním vztahu mezi univerzitami, studenty a firmami, ale pro studenty přináší i možnost vytvořit si vlastní profil a pravidelně sledovat nabídky firem, o které se studenti zajímají. V nabídce jsou přitom nejenom praxe, ale i pracovní pozice na plný úvazek.
Ať už si místo ve svém oboru najdete jakkoli, prací při studiu svému uplatnění pomůžete. A když se jednoho dne ocitnete s diplomem v ruce a pracovními zkušenostmi v životopise, statistiky nezaměstnané určitě neposílíte.