Za podpory grantového projektu OP Vzdělání pro konkurenceschopnost EGRAM reg. č. CZ.1.07/1.3.43/02.0010, Rozvoj ekonomické gramotnosti pedagogických pracovníků pro potřeby Rámcových vzdělávacích programů a mimoškolní praxe, se dne 3. června uskutečnil na Fakultě informatiky a managementu UHK první workshop pod názvem Den finanční svobody.
Cílem projektu bylo seznámení a zapojení studentů a jejich učitelů do deskové hry věrně simulující skutečné hospodaření rodiny a pomoc s aplikací zážitkové hry FINAČNÍ SVOBODA do výuky. Ze zkušeností totiž vyplývá, že pro učitele je aplikace této formy výuky zpočátku náročná a neví, jakým způsobem hru, jejíž sehrání trvá obvykle 90 minut, zařadit do standardní vyučovací hodiny. Možnost vidět aplikaci hry přímo ve výuce tak urychluje a zjednodušuje proces implementace této hry.
Akce se v průběhu dopoledne 3. června zúčastnilo 30 studentů z Odborného učiliště 17. listopadu v Hradci Králové a 10 učitelů z 3 středních škol v Hradci Králové. Své zástupce učitelů měly v projektu Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína, SPŠ, SOU a OU Hradební a samozřejmě samotné Odborné učiliště 17. listopadu v Hradci Králové.
Tento způsob výuky se studentům i jejich učitelům velmi líbil. Simulace Finanční svoboda umožnila studentům rychlé pochopení a vhled do učiva, které zahrnuje kapitálové trhy, úvěry a pojištění. Studenti pak k daným tématům přistupují ve výuce úplně jinak, neboť již mají vazbu na praktický zážitek do „svých“ osobních financí.
V návaznosti na workshop budeme ve spolupráci s Českou spořitelnou a.s. a tvůrci hry zastoupené firmou KFP s.r.o., rozšiřovat nejenom povědomí o hře samotné, ale také připravujeme další intenzivní dvoudenní školení učitelů zaměřené na implementaci hry Finanční svoboda ve výuce i na rozšíření a upevnění znalostí pedagogických pracovníků v oblasti finanční gramotnosti. Velmi důležitým výstupem tohoto dvoudenního školení je osvědčení o absolvování kurzu Jak vyučovat finanční gramotnost poutavě a zábavně, akreditované MŠMT v rámci systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků pod č. j. MSMT-5984/2012-25/85.
Celou akci zabezpečovali tvůrci projektu EGRAM, členové Katedry ekonomie FIM UHK, odborní lektoři České spořitelny a.s. a lektor firmy KFP s.r.o. Další workshop je připravován na podzim letošního roku.
Eva Hamplová
katedra ekonomie FIM UHK