Dne 25. 4. 2014 se v rámci projektu „Interdisciplinární, informaticko-kognitivní, lingvistický a modulární rozvoj studia“ (IKLIM) uskutečnila na Fakultě informatiky a managementu odborná konference Dobrá praxe v udržitelnosti cestovního ruchu 2014.
Konference se těšila bohaté účasti téměř sta studentů, hostů z partnerských univerzit a společností i pedagogů z řad naší fakulty. Studenti přišli přednést své příspěvky, dozvědět se nové informace či podpořit své kolegy, přednášející ve dvou studentských sekcích. Na studentských přednáškách zaznělo např. téma geocachingu jako nové formy cestovního ruchu (Aneta Fišerová), vliv existence památky UNESCO na prostředí Kutné Hory (Petra Čepková), monitoring sjezdového lyžování v Krkonoších (Michaela Stránská) a přednášky týkající se geoparků (Martina Koblásová a Iveta Čtveráková), i mnohé další přednášky.
Konference byla mimo studentské sekce obohacena o zvané přednášky odborníků z CK Livingstone (MgA. Darja Šmídová), Vodních zdrojů Chrudim spol. s. r. o. (Mgr. Petra Sádovská), Vysoké školy ekonomické – Fakulty mezinárodních vztahů (doc. Ing. Petr Sauer, CSc.) a doktorandky (Ing. Veronika Jašíková) i akademického pracovníka Fakulty informatiky a managementu UHK (doc. PaedDr. Jiří Štyrský, CSc.).
Na chodbách FIM byly kromě občerstvení pro účastníky připraveny též nástěnky se zajímavými postery a fotografiemi. Mezi fotografiemi a následnou diskusí dominovaly zážitky doc. Štyrského a jeho walking safari a zajímavý poster o nostalgických jízdách.
V rámci konference se uskutečnily dvě následné přednášky jak pro účastníky konference, tak i pro studenty denní i kombinované formy studia. První přednáška MgA. Darji Šmídové s názvem „Případová studie expediční turistiky“ účastníky velmi zaujala a zasloužila si studentské komentáře, jako je „nejlepší přednáška projektu“, „zajímavé vyprávění“ či „krásné doplňující fotografie a velké zkušenosti přednášející“. Následující přednáška Ing. Martiny Páskové Ph.D. s názvem „Participace a její využití v managementu cestovního ruchu zejména v chráněných územích“ byla též ve znamení zájmu studentů, kteří hodnotili téma jako „krásné“, „kvalitní praktický příklad“ a „poutavý výklad“.
Pro všechny účastníky konference bylo připraveno mnoho užitečných a cenných knih či skript, jenž si mohli účastníci bezplatně převzít a napomohou jejich dalšímu vzdělávání.
V rámci tohoto dne se konaly závěrečné evaluační workshopy projektů Praxe a stáže se v klastru k cestování váže (CESKLAPES) a Sportovní management blíže praxi (SMAŽ). Tyto tematicky i odborně doplnily konferenci Dobrá praxe 2014 a již nyní se můžeme těšit na další ročník. Další ročník konference proběhne předběžně na konci ledna roku 2015, opět za účasti zvaných odborníků a s vystoupeními studentů.
Václav Zubr
koordinátor projektu