Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 4/2014, vyšlo 24.11.2014

Konference eLearning přivítala účastníky již popatnácté

Příznivci netradičních forem vzdělávání se sešli v prvním listopadovém týdnu v objektu Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (FIM UHK) na již 15. ročníku konference s mezinárodní účastí eLearning 2014.

Záměrem dvoudenní konference pořádané FIM UHK ve spolupráci se zájmovým sdružením EUNIS-CZ (European University Information Systems) bylo představit nejlepší výukové produkty využívající informační technologie vytvořené v posledních dvou letech, a tak podpořit tvorbu v této oblasti. Docentka Petra Poulová, předsedkyně organizačního a programového výboru konference, hodnotí program letošního ročníku: „Díky svému přátelskému pracovnímu duchu je konference eLearning tradičním místem setkání významných osobností z oblasti eLearningu z České republiky i ze Slovenska. Letošní konferenční příspěvky i diskuze se zaměřily na využití moderních technologií ve výuce jazyků, rozvoj talentované mládeže, prevence šikany či práce s handicapovanými žáky a studenty. Ačkoliv se témata jednotlivých ročníků v průběhu času mění, mají v uplynulých patnácti letech stále jeden společný základ. Účastníci diskutují jak tvořit studijní materiály, využívat dostupné technologie, motivovat či hodnotit studenty tak, aby byla výuka přínosná.“

Nedílnou součástí konference je soutěž, která umožňuje srovnání prezentovaných výukových produktů. I letos měla odborná porota nelehkou úlohu vybrat z téměř desítky přihlášených soutěžních prací ty nejzdařilejší. Nakonec byl vyhodnocen jako nejlepší Kurz práce s informacemi na Masarykově univerzitě vytvořený kolektivem Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Mezi dalšími oceněnými bylo například Středisko podpory pro studenty se specifickými potřebami Augustin, které je součástí Poradenského centra na Univerzitě Hradec Králové. Jejich soutěžní příspěvek se zabýval problematikou studentů se specifickými potřebami.

Vítězové 14. ročníku soutěže eLearning


1. cena EUNIS-CZ

KURZ PRÁCE S INFORMACEMI NA MASARYKOVĚ UNIVERZITĚ

Jan Zikuška, Kateřina Hošková, Dagmar Chytková, Iva Zadražilová

Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Kabinet informačních studií a knihovnictví

 

2. cena EUNIS -SK

VÝUKOVÁ OPORA PRO DISTANČNÍ STUDIUM

Josef Filípek, Michal Černý

Mendelova univerzita v Brně, Ústav techniky a automobilové dopravy

 

3. cena EUNIS-CZ

VYUŽITÍ „BADGES“ V KURZECH ODBORNÉHO ANGLICKÉHO JAZYKA V LMS MOODLE

Pavel Brebera, Linda Pospíšilová

Univerzita Pardubice, Jazykové centrum

 

Cena rektora
Univerzity Jana Amose Komenského Praha, s.r.o.

STRATEGIE PŘI KOMUNIKACI A EDUKACI STUDENTŮ SE SPECIFICKÝMI POTŘEBAMI NA UHK

Lucie Slezáková Misařová, Kamila Růžičková, Martin Kaliba

Univerzita Hradec Králové, Poradenské centrum - Středisko podpory pro studenty se specifickými potřebami Augustin

 

Cena České asociace distančního univerzitního vzdělávání

CVIČENIA Z PREDMETU OPERAČNÉ SYSTÉMY

Ján Genči

Technická univerzita v Košiciach, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Katedra počítačov a informatiky

 

 

Postřehy účastníků soutěže


"Konference jsem se účastnil poprvé a překvapila mě maximálně přátelská a otevřená atmosféra, která byla doplněna více než profesionálním hodnocením odborné komise. Na akci oceňuji zpětnou vazbu, která sloužila především jako impulz a motivace k dalším inovacím našeho kurzu.

Jsem také rád, že se akce nenesla pouze v duchu tradičních přednášek a účastníci měli potřebu s přednášejícím diskutovat, oponovat jim či dávat podněty k dalšímu zamyšlení.

Ocenění, které jsem za autorský kolektiv převzal, si maximálně vážím, zvlášť pokud si uvědomím, že bylo uděleno od odborníků, kteří výrazně ovlivňují e-learningovou formu vzdělávání nejen v ČR.

Rád bych tak ještě jednou poděkoval za možnost akce se zúčastnit a už se moc těším na příští ročník."

Jan Zikuška (Masarykova univerzita) - 1. cena EUNIS-CZ

 

„Konference a soutěž eLearning 2014 nám dala skvělou příležitost podělit se o své zkušenosti s použitím nového eLearningového prvku, který jsme pilotně odzkoušeli v rámci jazykových kurzů vytvořených v LMS Moodle na naší instituci. V našem příspěvku jsme hovořili o tzv. digitálních odznacích jako o motivačním prostředku a zároveň certifikačním nástroji, jehož potenciál spatřujeme jak v rovině podpory procesů učení, tak pro potřeby hodnocení výsledků vzdělávání. Měli jsme proto obrovskou radost, že naše téma přítomné posluchače zaujalo a že jsme na výsledky naší práce dostali pozitivní zpětnou vazbu. Konference byla velmi dobře zorganizovaná a poskytla nám mnoho cenných podnětů pro další plánované aktivity na poli eLearningu.“

Linda Pospíšilová, Pavel Brebera (Univerzita Pardubice) - 3. cena EUNIS-CZ

 

„Konferenciu eLearning v Hradci Králové ja osobne registrujem už niekoľko rokov. Tento jubilejný ročník bol pre mňa druhou príležitosťou sa jej zúčastniť. Hlavným dôvodom mojej účasti na tomto ročníku konferencie eLearning bola snaha získať spätnú väzbu ohľadom nášho spôsobu realizácie cvičení v predmete Operačné systémy, kedže podľa našich vedomostí je súťaž, ktorá je súčaťou konferencie jedinou svojho druhu v Česku a na Slovensku. A hoci sme si boli vedomí, že v kategórii ucelených kurzov, do ktorej sme náš kurz prihlásili, je hlavným tromfom mutlimediálnosť kurzu, ktorá v našom kurze prakticky chýba, množstvo odvedenej práce a, podľa nás, niektoré, z nášho pohľadu zaujímavé (ak nie ojedinelé) koncepty v ňom zapracované, nám dávali predsa len akú-takú malú nádej, že náš kurz môže porotu súťaže osloviť. Stalo sa :) Dakujeme.

V samotnej súťaži, ale aj mimo nej, odznelo na konferencii, z môjho pohľadu, niekoľko veľmi zaujímavých a pre mňa inšpiratívnych príspevkov.

Okrem toho sa mi podarilo nadviazať kontakty, ktoré môžu viesť k potenciálnej spolupráci v budúcnosti. Práve toto sú nezameniteľné atribúty konferencií, dokonca aj lokálnych (v zmysle Česko-Slovenských, ba práve ich), ktoré nenhradia žiadné iné formy prezentácie výsledkov našej práce.“

Ján Genči (Technická univerzita v Košicích) -  Cena České asociace distančního univerzitního vzdělávání

 

„Tvorbou elektronických výukových opor se zabývám více než deset let. Jedná se o technické předměty, především o Nauku o materiálu, ale také Strojírenskou technologii, Základy strojnictví, Fyziku, Termodynamiku, Provoz na silničních křižovatkách.

Dříve se jednalo o studium prezenční, v poslední době se více věnuji výukovým oporám pro distanční studium. Tyto opory jsou ozvučené a mou snahou je, aby distanční studium bylo svou kvalitou srovnatelné s výukou prezenční.“

Josef Filípek (Mendelova univerzita v Brně) - 2. cena EUNIS -SK

 

-redakce-

Připravujeme fotogalerii.

 

 

Článek byl zobrazen 767x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu