Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 4/2014, vyšlo 24.11.2014

Program EduCloud

Dne 27.11.2014 se konala úvodní přednáška k výukovému programu EduCloud, kterou ve spolupráci s FIM připravila firma IBM.

Celý program, který bude od příštího semestru zařazen do studijního programu, se orientuje na sféru BigData a využívá stávající kurzy na naší univerzitě. Přidává online přednášky IBM a workshopy, díky kterým si studenti mohou vyzkoušet práci na konkrétních datech a aplikovat teoretické poznatky z výuky. 

Cílem předmětu bude získání bohatých znalosti nad rámec běžného studia, certifikace v oblasti BigData Analyst a připravit se na pozice, které jsou a budou na trhu práce klíčové.

Elektronická přihláška bude vyvěšena na stránkách IDV FIM UHK od 10. 1. 2015. Projekt bude zahájen v letním semestru 2014/15.


Program EduCloud využívá stávajících kurzů zavedených na univerzitě, prakticky orientovaných přednášek IBM a on-line PoT (Proof of Technology) workshopy, které studentům umožní na konkrétních datech a podnikových technologiích aplikovat teoretické poznatky z výuky.

Důležitou součástí programu je určení pozice na trhu práce, pro kterou absolventy připravujeme a společné vydefinování znalostí, které by takový absolvent měl umět. Zde je důležitá úzká spolupráce s univerzitou, aby průchod studiem byl srozumitelný, navazující a obsahově konsistentní. Každému PoT (Proof of Technology) workshop předchází přednáška IBM, která uvede studenty do problematiky a umožní jim rychle začít.

PoT (Proof of Technology) workshopy probíhají v prostředí IBM, které IBM v součinnosti s UHK provozuje na infrastruktuře školy. Kromě hardwarových prostředků je potřeba, aby škola disponovala licencemi Vmware ESX. Každému PoT (Proof of Technology) workshop předchází přednáška IBM, která uvede studenty do problematiky a umožní jim rychle začít.

Samotné prostředí PoT (Proof of Technology) workshopů probíhá na provisioning systému, který nainstaluje a spravuje IBM v součinnosti s UHK. Provisioning systém se skládá s úložiště virtuálních obrazů, aplikaci nad aplikačním serverem, portálu a monitoringu. Software umožňující spouštění a správu workshopů zůstává v majetku IBM. Jde o řešení, které není prodejné, ale vyvinuté pouze pro potřeby IBM. Prostředí je přístupné online. Součástí je i portál, kde si mohou studenti rezervovat čas workshopu, a přes který přistupují k jednotlivým připraveným virtuálním obrazům. Práce studenta během workshopu je monitorována a na základě ukazatelů z průběhu jeho práce. Výstupy monitoringu jsou indikativním ukazatelem hodnocení studenta. Dle dohody s univerzitou může být každý PoT (Proof of Technology) workshop zakončen testem, zkouškou apod.

Cílem pilotního běhu je otestovat realizaci EduCloud projektu v konkrétní oblasti – od vytvoření průchodu studiem, přes propagaci směrem ke studentům, jejich samotné vzdělávání, až po první úspěšné absolventy.

Jako pilotní oblast pro EduCloud doporučuje  IBM zvolit tématiku Big Data.

Termín Big Data se obecně používá pro velké objemy dat, které je obtížné zpracovávat tradičními metodami procesování dat. Denně se na světě vyprodukuje 2.,5 triliónů bajtů dat a objemy se neustále zvyšují. Jenom za poslední dva roky vzniklo 90 % ze všech těchto dat. Můžeme si pod nimi představit výstupy ze senzorů měřících klima, data ze sociálních sítí, obrázky, videa, obchodní transakce, nestrukturovaný text a další formáty.

Vzhledem k celosvětovému exponenciálnímu nárůstu dat a informací jsou Big Data stále častěji skloňované ze strany komerčních firem - ať již z pohledu objemu dat, rychlosti toku dat, jejich různorodosti nebo i důvěryhodnosti. Zpracování takového množství rozličných informací by v tradičním pojetí znamenalo obrovské investice do implementace softwaru i hardwaru. Díky Big Data technologiím lze tato data ukládat a analyzovat mnohem efektivněji a bez velkých vstupních investic. V analýze dat a jejich správném využití spatřují firmy velký potenciál. Čeho se ale obávají, je nedostatek kvalifikovaných odborníků, kteří by si s těmito daty dokázali poradit. Na trhu práce již dnes najdeme vypisované pozice pro Big Data architekty, Big Data analytiky, vedoucí inženýry pro Big Data. Další nové pozice v této oblasti vznikají – vývojář pro Hadoop, Data vizualizér, Data Scientist...

Zdroj: McKinsey Global Institute: Big Data – The next frontier for innovation, competition and productivity. May, 2011

-red-

Článek byl zobrazen 656x.


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu