Na FIM jsme 2. 3. 2015 přivítali, na základě aktivní spolupráce s pobočkou ČNB v Hradci Králové, významnou osobnost. Pro studenty a odbornou veřejnost v zcela zaplněné aule přednášel Jiří Rusnok, člen bankovní rady ČNB.
Zvolené téma Monetární politika v měnícím se ekonomickém prostředí: příklad ČNB bylo zaměřeno na to, jak vypadala měnová politika centrálních bank rozvinutých zemí před vypuknutím finanční krize a současně.
Téma zaujalo jak studenty, tak akademické pracovníky. Profesor L. Hájek při osobním rozhovoru s J. Rusnokem vyzvedl návaznost přednášky na tematický celek přednášený v předmětu Makroekonomie.
Vystoupení i diskuze směřovaly k tomu, že centrální banky mohly, díky srozumitelnému transmisnímu mechanismu a své předvídatelné reakční funkci, ovlivňovat očekávání trhu ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb a sklonu výnosové křivky, hlavním nástrojem měnové politiky byly krátkodobé úrokové sazby.
Aby centrální banky odvrátily rizika prohlubování recese a nástupu deflace, k dalšímu uvolňování měnové politiky volily méně obvyklé (dosud nepoužité nástroje).
Odpověď na otázku: „Co by se pravděpodobně stalo, pokud by ČNB nepřistoupila k intervencím?“ vedla Jiřího Rusnoka k vyjádření, že by došlo k poklesu cen minimálně na 2-3 čtvrtletí, spotřebitelské ceny a ceny výrobců by klesaly přibližně o 1 %. Radost spotřebitelů z klesajících cen by kalily zprávy o omezování výroby a propouštění, koruna by pravděpodobně posílila a oživení ekonomické aktivity by se výrazně zbrzdilo, pokles inflačních očekávání domácností a firem by dále prohluboval.
Finanční krize však zdůraznila význam udržovat finanční stabilitu. Propojení měnové politiky a finanční stability je pro centrální banky největší současnou výzvou.
Jaroslava Dittrichová
vedoucí Katedry ekonomie FIM UHK