Fio banka, a.s. a RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s. vyhodnotila ve spolupráci s Fakultou informatiky a managementu uplynulý ročník soutěže vzdělávacího programu StudentBroker.
Fio banka, a.s. a RM-SYSTÉM, a.s. česká burza cenných papírů nabízí studentům interaktivní vzdělávací program StudentBroker. V zimním semestru akademického roku 2014/15 bylo zapojeno 10 vysokých škol a i v letním semestru je možné tuto aplikaci používat.
Projekt StudentBroker je založen na možnosti reálného investování s fiktivními finančními prostředky do českých i zahraničních akcií a derivátů prostřednictvím internetové aplikace dostupné ze stránek http://www.studentbroker.cz/.
Každý student dostal v programu virtuální milión korun, který mohl investovat do českých i zahraničních akcií a co nejefektivněji budovat své portfolio cenných papírů.
V další části investiční platformy bylo připraveno 50 000 USD, se kterými si studenti mohli vyzkoušet obchody s komoditními deriváty US futures. Ceny akcií i derivátů přesně kopírovaly reálný stav trhu a student tak získal neocenitelnou praktickou zkušenost z oblasti investování.
Studentům FIM se v podzimním kole dařilo, když se stali nejúspěšnější skupinou v akciové části a ve stejné části mezi jednotlivci obsadili celkové 2. a 4. místo.
V rámci akciové části se podařilo studentovi Šimonovi Smutnému umístit na skvělém 2. místě, zhodnotil investici jednoho milónu na 1.220.334 Kč a vysoutěžil si odměnu v podobě knihy, kterou získává jako nejúspěšnější student z Univerzity Hradec Králové.
Při předání odměny Šimon Smutný, student oboru management cestovního ruchu uvedl: „K aplikaci studentbroker jsem se dostal prostřednictvím nepovinného předmětu Burzy a finanční trhy na FIM. Vzhledem k tomu, že obchoduji i reálně, ale s menšími částkami, rozhodl jsem se využít této příležitosti a obchodovat s částkami, které už dávají trochu smysl a případný zisk je zajímavý. Na úplném začátku jsem si vytipoval cca 6 společností, do kterých jsem rovnoměrně vložil poskytnutý milion Kč. Obchodu samozřejmě předcházela letmá analýza společnosti spíše ale z hlediska obecného vnímání značky veřejností, protože se jednalo o světově známé společnosti a zpravidla to jsou špičky ve svých oborech (Apple, Intel, Microsoft). Abych neměl všechny prostředky pouze v technologických firmách, investoval jsem také do Ryanair, Erste a CocaCola, která se ale bohužel pro mě nestala za 3 měsíce ziskovou. Tuto zkušenost s živým investováním hodnotím velmi pozitivně a přínosně, každý kdo se o investování zajímá, ale nemá dostatek svých prostředků, by si měl tuto aplikaci vyzkoušet a získat cenné zkušenosti.“
Jaroslava Dittrichová
vedoucí katedry ekonomie FIM UHK