číslo 3/2004, vyšlo 01.03.2004
Iráčtí studenti na FIM UHK
V pozdních večerních hodinách v pátek 13. 2. 2004 přistálo v Praze na „Terminál jih“ speciální letadlo Armády České republiky,
které před několika hodinami startovalo z irácké Basry. Mezi cestujícími byli také Nazar Latih Mohamed Hamza Al-Maree a Mirah Ch. Mohammad, noví studenti FIM UHK z Iráku, kteří budou studovat bakalářský studijní obor Informační management vyučovaný v anglickém jazyce.
Fakulta nabídla možnost bezplatného studia v anglickém jazyce dvěma iráckým studentům jako svůj konkrétní příspěvek k obnově Iráku. Tuto myšlenku pomohli uskutečnit pan Martin Dvořák, člen administrativního týmu Rady pro mezinárodní koordinaci (CIC), slečna Dana Baschova, která v Iráku zajistila výběr vhodných uchazečů.
Významnou podporu při organizaci této akce měla fakulta i od Ministerstva zahraničních věcí, osobně se v zajišťování příjezdu iráckých studentů angažoval pan Ivo Šilhavý, poradce náměstka ministra pro dvoustranné vztahy.
Při zajišťování takových nezbytností jako je zdravotní pojištění měla fakulta podporu od nadace České televize „Člověk v tísni“. Zdravotní pojištění pro přijíždějící studenty zajistil pan Tomáš Kocián, který koordinuje účast nadace na projektech zaměřených na pomoc Iráku.
V pátek večer pak mohli všichni výše jmenovaní přivítat irácké studenty na starém ruzyňském letišti. Z Fakulty informatiky a managementu očekávali nové studenty proděkan Václav Janeček a student Jiří Vršecký. Po vyřízení nezbytných formalit s nimi noví studenti odjeli do Hradce Králové. Ubytovali se na kolejích a první víkend v České republice využili k seznámení se s Hradcem Králové. S jejich prvními kroky v novém prostředí jim ochotně pomáhal Jiří Vršecký.
|
|
|
|
Od pondělí 16. února jim mohli začít první semestr studia. Na úhradu pobytových nákladů a výdajů spojených s pořízením studijní literatury získala fakulta prostředky v rámci rozvojového programu, který vyhlásilo MŠMT. Ze zdrojů projektu č. 262 „Mobilita studentů UHK“ je tak zajištěno nejenom financování výjezdů studentů UHK na zahraniční univerzity (právě v této době se například chystá odjezd čtyř studentů FIM na thajwanské partnerské univerzity), ale též bylo možné nabídnout iráckým studentům stipendium, které pokryje jejich pobytové náklady v České republice.
Závěrem lze snad konstatovat, že první část myšlenky, jak pomoci poválečnému Iráku, kterou inicioval děkan Fakulty informatiky a managementu doc. Josef Hynek, se podařilo úspěšně realizovat. Nazar a Miran mohli začít svoje studia a získali tak šanci připravit se na svoje budoucí profesní uplatnění. Věříme, že získání vysoké kvalifikace jim ulehčí i jejich budoucí osobní život a že budou moci i významněji prospět své zemi.
Pověrčiví lidé mají „pátek třináctého“ za zvláštní, ne příliš šťastný den. Pro Nazara a Mirana je to zcela určitě jeden z nejzvláštnějších dnů v jejich životě. Věřme, že tímto dnem začala šťastná a úspěšná etapa jejich života.
Václav Janeček
proděkan pro studium