Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 4/2004, vyšlo 16.03.2004

Školení počítačové gramotnosti pro knihovníky

V pátek 12. března se konalo v budově Fakulty informatiky a managementu UHK slavnostní předávání Certifikátů ECDL knihovníkům z různých míst Královéhradeckého kraje za účasti představitelů školící instituce,

tedy Institutu dalšího vzdělávání Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové.
Z pozice jednoho z organizátorů školení ale i účastníků kurzu a testování promluvila PhDr. Alena Součková ze SVK Hradec Králové. Z jejího zajímavého vystoupení vyjímáme:
Školení počítačové gramotnosti a získávání dovedností v používání informačních a komunikačních technologií – to nejsou jenom pojmy, ale hlavně řada konkrétních vzdělávacích akcí, kterými prochází stále více lidí.
Legislativní dokumenty z přelomu tisíciletí upozorňovaly na digitální věk a informační společnost – ať již to byl jednotný plán eEurope nebo dokumenty týkající se Státní informační politiky a celoživotního vzdělávání – až ke konkrétním usnesením a doporučením v jednotlivých oblastech a oborech.
ECDL (European Computer Driving Licence) – evropský počítačový řidičák jako mezinárodní, uznávaný, objektivní a standardizovaný program je využíván již několik let pro školení počítačové gramotnosti.
Programy Ministerstva kultury pro rozvoj knihoven – známé pod zkratkou VISK – Veřejné informační služby knihoven – zajišťují od roku 2000 vybavení knihoven moderními technologiemi, využívání elektronických dokumentů, přístup ke světovým informačním sítím, digitalizaci dokumentů atd. Knihovny se stávají informačními centry a jedině s odpovídající technikou a odborným personálem mohou pohotově reagovat na měnící se požadavky svých uživatelů. Jedním z podprogramů je i oblast mimoškolního vzdělávání knihovníků, zvláště v oblasti informačních a komunikačních technologií. Knihovny v krajských městech se staly regionálními vzdělávacími centry – a tak to vlastně začalo:
Koncem roku 2000 byla z prostředků Ministerstva kultury vybudována a vybavena počítačová učebna ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové a celostátně stanoven vzdělávací program. – Hradec Králové byl jedním z prvních sedmi knihovnických vzdělávacích center v České republice. Následně byl osloven subjekt, který zajistí výuku na odborné úrovni. Bylo to šťastné rozhodnutí, že jsem jako první oslovila Fakultu informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové, která se výukou v této oblasti zabývá nejenom pro studenty, ale i další veřejnost, a již několik let je jedním z akreditovaných středisek v České republice pro testování k získání Certifikátu ECDL.
Školení pro knihovníky probíhají od roku 2001. Zpočátku bylo k dispozici jen 6 stanic.
V krátké době byla učebna na Eliščině nábřeží dovybavena dalšími stanicemi, tiskárnou a scanerem. Průběžně je prováděna modernizace počítačového a programového vybavení. V roce 2002 byly důsledkem havárie v elektrické síti vyměněny počítačové stanice a myši, prostředí učebny bylo zlepšeno instalací stropního ventilátoru a nového typu žaluzií. V roce 2003 proběhla výměna monitorů za moderní ploché obrazovky, byla vyměněna dosluhující lampa v dataprojektoru a učebna zkrásněla i po výměně židlí.
O školení je mezi knihovníky stále velký zájem. Průměrná účast na kurzu je 12 účastníků.
A počítačová učebna je využívána i k dalším typů školení – z nichž některá jsou rovněž pořádána ve spolupráci se zdejší univerzitou, k nácvikovým lekcím pro uživatele knihovny, pro exkurze a ve zbývající kapacitě slouží uživatelům knihovny k přístupům k databázím a internetu. Je potěšující, když je plně obsazeno.
Dovolte mi několik čísel týkajících se školení knihovníků:
V roce 2001 proběhlo 18 kurzů, kterých se účastnilo 206 knihovníků z 28 knihoven. Několik účastníků bylo i ze sousedních krajů, Pardubického a Libereckého, kde učebna zatím chyběla.Všechny moduly absolvovalo 23 účastníků.
V roce 2002 proběhlo 23 kurzů – účastníků bylo 294 z 30 knihoven. Všemi moduly prošlo 34 knihovníků. Také byl poprvé uspořádán zkrácený kurz pro knihovníky obecních knihoven, kterého se zúčastnilo 22 osob, které knihovnickou činnost vykonávají ve svém volném čase nebo v důchodu.
V roce 2003 školení pokračovala – proběhlo 21 kurzů – pro 267 účastníků z 13 knihoven – všech modulů se účastnilo 29 knihovníků. Opět proběhl zkrácený kurz pro knihovníky obecních knihoven – 19 knihovníků získalo osvědčení o absolvování kurzu. Také probíhaly 2 běhy tutoriálů – souhrnných opakování ke zkouškám na Certifikát ECDL, celkem 16 účastníků.
Na rok 2004 bylo naplánováno 210 hodin – to představuje 15 kurzů. A podobně tomu i v roce 2005.
K dosažení těchto výsledků bezesporu přispělo kvalitní a vysoce odborné zajištění výuky a přípravy, ochota srozumitelně látku vysvětlit a konkrétně pomoci i nezanedbatelný lidský přístup a trpělivost ve výuce dospělých a především humanitně založených posluchačů. Také Univerzitou Hradec Králové vydaný soubor manuálů k jednotlivým modulům ECDL přispěl k lepšímu a rychlejšímu pochopení učiva a pro jeho opakování.
Za FIM UHK vystoupila proděkanka pro rozvoj a zahraniční styky RNDr. Petra Poulová, která úspěšným absolventům kurzu pogratulovala a společně s lektorkou Institutu dalšího vzdělávání FIM Ing. Hanou Šafránkovou předala Certifikáty ECDL. Ing. Šafránková mimo jiné vyzdvihla nevšední a poctivý přístup všech frekventantů kurzu ke studiu a popřála jim mnoho úspěchů v práci i osobním životě.



-red-


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu