Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 7/2004, vyšlo 01.05.2004

Seminář SCM z pohledu účastníka

Ve dnech 22.4. – 23.4. se v Objektu společné výuky konal seminář o řízení dodavatelských řetězců (Supply Chain Management – SCM).

Tato akce byla pro studenty zajímavou příležitostí, jak získat nové znalosti ze zajímavé oblasti podnikového managementu a zároveň získat nové praktické zkušenosti. Nové znalosti bylo možné získat na několika přednáškách, praktické zkušenosti pak na zajímavých workshopech.
Co je však pro studenty velmi důležité, všech přednášek a workshopů se každý student UHK mohl zúčastnit za minimální vstupní poplatek, který byl stanoven na Kč 200,-. To je částka, která je vzhledem k množství poskytovaných informací a dvoudenní délce trvání semináře více než „studentsky přívětivá“.
Program semináře byl velmi vhodně sestaven tak, aby se mohl zúčastnit každý student, bez ohledu na to, zda měl již určité výchozí znalosti o SCM či nikoliv.
Na úvod totiž všechny přítomné seznámil Dr. J. van de Klundert se základními myšlenkovými východisky SCM, jeho principy a praktickými aplikacemi v různých světových firmách. Studenti a všichni přítomní měli možnost klást libovolné otázky k danému tématu a to nejen na konci přednášky, ale také v jejím průběhu. Zároveň se přednášející ptal na různé dotazy spojené s SCM, což mnozí ocenili jako aktivizační prvek, díky kterému byli úvodní dvě přednášky velmi živé a zajímavé.
Za zmínku stojí také vystoupení Ing. P. Herzmanna z firmy Johnson&Johnson, který naznačil přístup jeho organizace k SCM. Tato přednáška byla mnohými studenty shledána jako jedna z nejzajímavějších.
Není možné nezmínit také přednášku Prof. Ing. Zbyňka Pitry, DrSc., který naznačil možnosti propojení SCM s inovacemi. I tato velice náročná přednáška obsahovala mnoho zajímavých informací, které mohou být pro manažersky orientované studenty přínosné.
V druhém dni byly pořádány i některé workshopy, proto nebylo možné, aby studenti participovali na všech pořádaných aktivitách.
Osobně jsem se zúčastnil workshopu věnovanému aspektům SCM v systému SAP. Nejdříve nás C.T.Draayer a A.A.Caris seznámili s vlastním systémem. Je pochopitelné, že není možné, aby se student mohl zorientovat v tak rozsáhlém systému jako je SAP během 90 minut. To však nebylo ani cílem workshopu. Tím bylo poskytnutí možnosti studentům přijít s tímto systémem do styku, zjistit, v jakých oblastech může být systém nasazen, seznámit se s jeho rozhraním, atd.
Na tuto praktickou část navázala část teoretická, ve které byli studenti seznámeni s teoretickými východisky práce s tímto systémem, jeho využitím při výuce na HES Amsterdam a dalšími možnostmi rozšiřování jeho funkcionality. Z toho je patrný další velmi pozitivní rys celého semináře, kterým byl jeho postup od teoretických poznatků až po praktické aplikace.
Pokud se týká celkového dojmu, vyzněl tento seminář velmi příjemně a pozitivně. Jedinou nevýhodou byla skutečnost, že mnozí studenti museli během přednášek odcházet na vlastní výuku, což někdy působilo rušivě. Tomuto však nebylo patrně možné zabránit.
Vzhledem ke všem uvedeným skutečnostem je opravdu škoda, že se na seminář nepřihlásilo více studentů nebo že nepřišli všichni, kteří se původně přihlásili. Jejich značný počet byl patrný z nevyzvednutých jmenovek na prezenčním stolku. Možná pro ně byla nepřekonatelnou překážkou angličtina, která byla jednacím jazykem semináře.


Vladimír Bureš


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu