číslo 10/2004, vyšlo 01.10.2004
Slovo děkana
Redakce Telegrafu oslovila, tradičně začátkem akademického roku, děkana Fakulty informatiky a managementu UHK Doc. RNDr. Josefa Hynka, MBA, Ph.D., aby jej požádala o rozhovor.
Jsme spolu s Vámi na startovní čáře nového akademického roku.
Máte pocit, že jste načerpal dost sil během prázdnin? Odpočíval jste dle svých představ?
Letošní dovolenou jsem strávil částečně s rodinou u moře, částečně opravami a úpravami našeho domku a mám tedy pocit, že jsem odpočíval dostatečně a přitom aktivně :-)
Co vidíte jako svůj nejvýraznější úkol, který vás čeká v nejbližší době – v tomto akademickém roce?
Pro letošní akademický rok vidím z hlediska fakulty jako zcela prioritní zvládnutí následujících pěti cílů:
- úspěšné projití hodnocením fakulty ze strany Akreditační komise
- zvládnutí změn organizace státních závěrečných zkoušek
- intenzivní práce na výzkumných záměrech a grantech GAČR
- pokračující internacionalizace FIMu
- vytvoření podmínek pro výstavbu nové budovy FIMu v lokalitě Na soutoku
Jak jsem již řekl i na jednání akademické obce, na všechny aktivity musíme mít dostatek peněz, a proto naše fakulta musí být i nadále finančně stabilní a zdravá.
Když se ohlédneme zpátky, jistě se mnohé zdařilo, z čeho máte opravdu radost?
Uplynulý akademický rok byl pro fakultu velice úspěšný a radost mám z celé řady věcí, které se opravdu podařily. Mám-li jmenovat alespoň tři – určitě bych sem zařadil stavební úpravy fakulty, které se realizovaly v průběhu prázdnin a již v únoru 2004 byla otevřena studovna B5 se 40PC. Druhou radostí určitě jsou bohatě se rozvíjející zahraniční styky, kdy k tradičním evropským destinacím přibyl i Tchaj-wan, otevřely se možnosti stáží v programu Leonardo da Vinci v Panasonicu a rovněž podstatně vzrostl počet zahraničních studentů přímo na FIMu.
Třetím obrovským úspěchem je získání čtyř takzvaných standardních a také jednoho postdoktorského grantu Grantové agentury České republiky, které jednak odrážejí kvalitativní posun v naší dosavadní práci a současně dávají velké možnosti dalšího rozvoje tvůrčí a vědecké činnosti na fakultě.
Chodby i některé učebny v budově fakulty se během prázdnin oblékly příjemně do nového. Můžeme se těšit na další změny v tomto smyslu?
Prostředí, ve kterém jako zaměstnanci pracujeme a naši studenti studují, považuji za velice důležité, a proto se snažíme o pozitivní změny i v rámci velmi omezených možností naší stávající budovy. V letošním roce již nebylo možné z časových důvodů stihnout úpravy ve druhém patře a tento dluh rozhodně napravíme příští léto.
Z dlouhodobého hlediska je ovšem naší jasnou prioritou výstavba nové budovy FIM v areálu Na soutoku. V současné době je projekt aktualizován a věřím tomu, že v závěru roku 2005 bychom mohli začít stavět.
Můžete nám konkrétněji specifikovat možnosti studia našich studentů v zahraničí a studium zahraničních studentů na FIM?
Velká pozornost je neustále věnována rozšiřování nabídky studijních programů a stáží v rámci programů Socrates/Erasmus. V roce 2003/2004 vycestovalo na partnerské univerzity celkem 35 studentů, kteří strávili v zahraničí dohromady 166 měsíců, v programu Leonardo da Vinci vycestovali do Panasonicu 2 studenti na pětiměsíční stáž a v rámci přímé spolupráce s tchaj-wanskými univerzitami se čtyři studenti vrátili po pěti měsících z National Dong Hwa University, další dva jsou právě nyní na National Sun Yet-Sen University.
Protože zdaleka ne všichni naši studenti mají příležitost vycestovat, považujeme za neméně důležité vytváření mezinárodního a multikulturního prostředí i na fakultě samé. Ve školním roce 2003/04 studovalo na FIM UHK program vyučovaný v anglickém jazyce 15 řádných studentů včetně dvou studentů z Iráku, kterým fakulta nabídla a zajistila stipendium.
Současně zde dalších 23 zahraničních studentů strávilo celkem 116 studentoměsíců v rámci programu Socrates/Erasmus. Ve stejném akademickém roce fakultu navštívilo a předneslo nejméně jednu přednášku celkem 23 zahraničních vyučujících.
Na základě toho, co jsme pro studenty připravili pro letošní rok, Vám již nyní mohu slíbit, že v září 2005 Vám budu moci sdělit čísla opět o něco vyšší.
Co byste popřál vašim studentům, zvláště pak těm, kteří jdou do finiše a čeká je vstup do sféry praxe?
Poslední rok na jakékoliv škole uteče vždy nejrychleji, a proto bych jim popřál, aby jej prožili bez problémů, vyrovnali se úspěšně se zbývajícími zkouškami a zejména připravili takové bakalářské a diplomové práce, které budou moci s dobrým pocitem obhájit. Na základě zkušeností našich dosavadních absolventů předpokládám, že najdou odpovídající uplatnění v praxi a hlavně, že si najdou práci, která je bude opravdu bavit.
Všem studentům potom přeji mnoho štěstí a úspěchů nejen ve studiu, ale v životě vůbec.
Děkujeme za rozhovor. I my přejeme Vám mnoho tvůrčích sil a spokojenosti v nadcházejícím akademickém roce.
-red-