Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 3/2005, vyšlo 01.03.2005

Na Taiwan? Proč ne?

Po pětiměsíčním studijním pobytu na Taiwanu se vrátili na svou domovskou univerzitu do Hradce Králové Kateřina Pechová, studentka CRJP a Pavel Čejka, student IM5. Požádali jsme je o rozhovor.



Kateřina Pechová
Pavel Čejka

Kde jste se dověděl(a) o možnosti studovat na Taiwanu a jak probíhal výběr?
Katka: O studiu na Taiwanu jsem se dozvěděla ze školní nástěnky, pak jsem byla na přednášce pana děkana doc. Hynka a ten Taiwan tak barvitě vylíčil, že jsem si řekla - proč ne. Poměrně dlouho jsem se však rozhodovala, protože jsem nevěděla, jak se na to budou tvářit moji rodiče, a tak jsem přihlášku podávala na poslední chvíli. Výběr proběhl na základě studijních výsledků, které jsem měla ke svému štěstí dobré.

Pavel: O možnosti studia na Taiwanu jsem se dozvěděl ze školní nástěnky. Protože mě tato možnost velmi zaujala, tak jsem navštívil přednášku pana děkana Hynka, který nám poskytl bližší informace o této možnosti. Naší fakultě se opravdu, jako jedné z prvních v republice, podařilo navázat spolupráci se 3 prestižními taiwanskými univerzitami. Výběrové řízení probíhalo podle standardních pravidel pro výběr účastníků zahraničních stáží.


Na které univerzitě jste studoval(a), jak dlouho?
Katka: Studovala jsem na Nationa Sun Yat-Sen Universtity v Kaohsiungu, a to v době od 7. září 2004 do 22. ledna 2005.

Pavel: Nakonec se mně a Katce Pechové dostalo příležitosti studovat na National Sun Yat-Sen university, a to po dobu 5 měsíců. Univerzita je opravdu velmi krásně situována na pobřeží moře a úpatí hor.


Nebylo to příliš finančně náročné, kdo vám pomáhal s úhradou nákladů?
Katka: Finančně náročné by to pro mě bylo, kdybych nedostala stipendium od naší univerzity (za což moc děkuji) a od Taipejské obchodní a kulturní kanceláře v Praze.

Pavel: Finanční náročnost studia bych přirovnal zhruba k finanční náročnosti studia v ČR. Základní náklady pro „přežití“ na Taiwanu jsou podle mě Kč/měsíc 5.000,--. S 10.000,-- Kč měsíčně student prožije poměrně hezký pobyt. Avšak ideální částka, se kterou se dá cestovat, poznávat krásy Taiwanu a pohodlně žít, je 15.000-20.000 Kč.
Školou nám bylo poskytnuto jednorázové stipendium, které nám velmi pomohlo a zhruba sloužilo k pokrytí ceny letenky, ubytování na celou dobu studia a zaplacení cestovního pojištění.


Jaký byl váš první dojem po příjezdu na místo?
Katka: Moje první dojmy z Taiwanu si asi budu pamatovat navždy. Byla to směsice strachu, očekávání a vzrušení (nemohla jsem najít lepší slovo) z toho, co mě čekalo. Naštěstí jsme již na letišti v Bangkoku potkali další mezinárodní studenty, kteří letěli do Kaohsiungu jako my, a tak starch z neznáma brzy vyprchal. Moje první dojmy z Kaohsiungu byly vcelku negativní. Měla jsem totiž představu, že bude víc moderní, ale rychle jsem si zvykla. Byla jsem moc překvapená, jak na nás byli všichni milí, jak se s námi chtěli bavit, fotit… bylo to moc hezké.


V jakém jazyce se přednáší a co komuniakce se spolužáky?
Katka: Všechny kurzy kromě číštiny byly v anglickém jazyce, a to na velmi dobré úrovni. Komunikace s taiwanskými spolužáky nebyla problém, i když jsme si občas museli pomáhat rukama nohama :-)
Pavel: Veškeré kurzy, které jsme navštěvovali, byly vyučovány v anglickém jazyce a úroveň vyučujících i studentů byla na vysoké úrovni. Občas jsme se pokusili o nějakou tu větičku v čínském jazyce. To vyvolávalo všeobecné nadšení, dokonce i v případech, že nám nikdo nerozuměl.


Co vás na škole zaujalo ve smyslu obsahu výuky, organizace, vybavenosti?
Katka: Ve škole se velice prosazovala skupinová forma práce, na což se dalo velmi dobře zvyknout. Vybavenost školy byla velmi dobrá, ale chyběly mi koše na odpadky, což je celkový problém Taiwanu.

Pavel: Jak jsem již zmínil Sun Yat-Sen je umístěna na břehu moře a pohoří hory, což je pro našince pomalu snové umístění. Celý kampus se ke všemu ještě nachází v národním parku, čili prostředí je starostlivě chráněno a opečováváno. Můžete se zde dokonce setkat z místními obyvateli z říše zvířat. Jsou zastoupeny zejména opicemi, psy a plazy.
Výuka je velmi kvalitní zejména proto, že taiwanští studenti přistupují ke vzdělání s úctou a velmi si vzdělání váží. Čili kontinuální příprava na cvičení je samozřejmostí. Kvalita profesorského sboru je také vysoká. Profesorské povolání je velmi váženo a stejně dobře finančně ohodnoceno. Tyto dva faktory proto přináší do vysokého školství velmi kvalitní kantory.
Na Taiwanu se platí školné a školství je velmi podporováno vládou. Z čehož vyplývá, že finanční situace školy je velmi dobrá a tomu také odpovídá vybavení.


Byli tam i studenti z jiných zemí?
Katka: Mezinárodních studentů bylo na naší univerzitě velké množství. Ať to byli studenti z jihovýhodní Asie, Kanady či Evropy, všichni se velice dobře snášeli.

Pavel: Sun Yat-Sen university se pyšní velmi rozsáhlým výměnným programem, a proto se můžete setkat s velkým množstvím zahraničních studentů. Za dobu mého studia se celkový počet pohyboval asi okolo 50.


Jak jste byl(a) ubytován(a) a jak snášel(a) tamní kuchyni?
Katka: Bydleli jsme na kolejích, které nám zajišťovala škola. Koleje byly rozdělené na klučičí a holčičí, přičemž klučičí návštěvy byly povolené na našich kolejích pouze do 20. hodiny večerní, a to až po zadání identifikačních údajů a obrdžení výrazné žluté odlišující vesty...
Pokoje byly poměrně malé a bydleli jsme po čtyřech. K dispozici nám byl pouze stůl se židlí, skříň a nad tím vším postel bez matrace.
Tamní kuchyně je velice chutná, i když jsem pak začala postrádat brambory, protože jsem se rýže a nudlí vcelku brzy přejedla...

Pavel: Ubytováni jsme byli v areálu školy. Žili jsme na místních kolejích. Ubytování je jedna z mála věcí, která si zaslouží malou výtku za kvalitu. Do prostoru 14 metrů čtverečních jsou ubytováni 4 studenti bez jakékoli možnosti uvařit si vlastní jídlo. Co se týká sociálního zařízení, řadí se to taiwanské na úroveň tureckého. Kdo byl v Turecku, ví, o čem mluvím.
Čínská strava je dobrá, ale… První záludností, která Vás čeká, je vypořádat se s hůlkami. Když už jste schopni si dopravit jídlo do úst, tak se musíte smířit s tím, že veškeré přílohy se skládají z nudlí a rýže, což alespoň mně dělalo problémy.
Ale na druhou stranu jiný kraj, jiný mrav a člověk by měl vyzkoušet všechno. Takže se setkáte s hady, vlaštovčími hleny, žabími vajíčky a podobnými kulinářskými specialitami.
Hygienické vybavení stravovacích zařízení by asi českou hygienickou inspekci taky nepotěšilo.


Bylo možné poznávat i okolí, kam jste cestoval(a) a co vás zaujalo nejvíce?
Katka: Cestování po Taiwanu je velice snadné, veškerá zajímavá místa jsou dostupná jak vlakem tak i autobusem. Taiwan je velice zajímavý svojí krásnou přírodou, protože nabízí jak moře, tak i hory, horké prameny... Velice zajímavé jsou vesnice původních obyvatel. Spolu s přáteli jsme procestovali skoro celý Taiwan a velice se nám líbil.

Pavel: Samozřejmě jako všude možnost cestování je velmi úzce spjata s financemi. Nakonec se nám však podařilo procestovat velkou část ostrova. Když objevili portugalští námořníci Taiwan, pojmenovali ho Formoza, což znamená Krásný ostrov. A takový Taiwan vskutku je, nádherná exotická příroda a architektura. Nic na Taiwanu nepřipomíná to, na co jsme zvyklí. Čínská kultura se prolíná úplně všude. Právě tato kultura mě okouzlila natolik, že jsem stále nevycházel z údivu.
Příroda je velmi nádherná a všichni lidé si jí velmi váží a velmi se o ni starají, což je ve finále velmi dobře vidět.


Jak na vás působili místní obyvatelé tohoto ostrova?
Katka: Velice přátelsky, velice upřímně, velice mile… Všichni se s námi snažili komunikovat, pomoci, pochopit… a vyfotit....



Pavel: Neumím si představit více usměvavé a příjemné lidi než jsou lidé z Taiwanu. Kamkoli přijdete, jste velmi dobře přivítáni. Opravdu je o Vás postaráno jako o amerického prezidenta. To, jak se o nás všichni starali, je opravdu neuvěřitelné.
To co je na Krásném ostrově nejkrásnější je dobrá nálada a vlídnost tamních obyvatel.


Co vám pobyt tam přinesl, jel(a) byste znovu?
Katka: Pobyt na Taiwanu byl velice obohacující, pomohl mi osamostatnit se, být více komunikativní, otevřená a tolerantní… Nevím, jestli bych se na Taiwan chtěla vrátit v průběhu následujících 5 let, ale ještě jednou bych tam zavítat chtěla určitě. Chtěla bych vidět změnu, kterou prošel, navštívit přátele, podívat se na stará známá místa…

Pavel: Tak jako 19. století bylo stoletím Anglie, 20. americkým, bude 21. století stoletím čínským. Již dnes, když se podíváte okolo sebe, každý západní stát chce budovat obchodní vztahy s Čínou.
Tento pobyt nám dal kromě spousty nádherných zážitků možnost potkat spoustu nových lidí, navštívit spoustu krásných míst a najít si nové kamarády. Ale hlavně nám dal zkušenost s čínskou kulturou. Což vnímám jako obrovskou devizu v dnešním pro-čínsky orientovaném světě.


Na co by neměli zapomenout ti, kteří se na studia na Taiwan chystají?
Katka: Neměli by zapomenout vyzbrojit se notnou dávkou trpělivosti a pozitivní nálady, protože začátky mohou být vcelku těžké, když vám skoro nikdo nerozumí a hlavně když vy nerozumíte ničemu a nikomu….

Pavel: Určitě by se měli připravit, že jedou do jiného světa. Světa kde je všechno jinak. Do diametrálně kulturně odlišného prostředí. A proto by měli k tomuto studiu přistupovat s otevřenou hlavou. Měli by být připraveni učit se, poznávat a hlavně přijímat jinou kulturu.


Děkujeme za velmi zajímavé povídání a přejeme hodně úspěchů ve studiu i jiných aktivitách.
Redakce


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu