Telegraf - elektronický časopis Fakulty informatiky a managementu UHK

Telegraf

čtrnáctideník ze života Fakulty informatiky a managementu
číslo 6/2005, vyšlo 16.04.2005

Graz je město plné studentů ...

Město + společnost
Graz je město plné studentů (přes 40 tis.), které na poměrně malé rozloze skýtá krásu historických, kulturních, přírodních a moderních hodnot.

Památek je tu vskutku požehnaně - a to nejen v Grazu, ale i jeho nejbližším okolí. Kultura je zde prezentována hlavně festivaly a výstavami moderního umění. Nyní například probíhá filmový festival "Diagonale". Graz je znám především pro svůj jazzový festival, který se zde koná každý rok o letních prázdninách. Nabídka divadel, spousty muzeí a místní opery je také velice bohatá a lákavá. Štýrsko se nazývá "zeleným srdcem Rakouska" a jeho hlavní město není výjimkou. Spousta parků, zeleně a okolních kopců na člověka působí velice příjemným dojmem. Okolní hory město před vlivem moderní kultury a umění rozhodně neschovaly. Spíše naopak - důkazem toho je například nádherná stavba Kunsthaus a uměle vytvořený ostrov na řece Mur. Není divu, že Graz byl vyhlášen hlavním městem kultury roku 2003.


Barokní katedrála na kraji Grazu – MARIATROST
Barokní katedrála na kraji Grazu – MARIATROST
Opera v Grazu
Katedrála Herzen Jesu – přes 105 m vysoká – cihlová gotika
Katedrála Herzen Jesu  - detail chrliče
Umělý ostrov na řece Mur – nahoře v pozadí Schlossberg
Schlossberg
Pohled na Graz a Muru ze Schlossbergu
Kontakt se zdejšími lidmi je velice příjemný, neboť jsou přátelští, vstřícní a jejich němčina se zas až tak dramaticky od “Hochdeutsch” nevzdaluje. V poslední době se Graz stal domovem uprchlíků z Nigerie, kteří tu prodávají časopis Megafon – pro mě to je milé zpestření zdejší společnosti a rád si s nimi popovídám – jejich zážitky jsou zajímavé, někdy však velmi smutné...
Také správa Grazu má své zajímavosti: Je to jediné větší město v Rakousku, kde je dovolené žebrání. Tím pádem je zde hodně pouličních muzikantů, kteří dávají městu ozvláštňující rytmus. Jejich velké množství však vrtalo hlavou radním, kteří nakonec uzákonili předpis, že mezi každým muzikantem musí být alespoň sto metrů rozestup. Také velice vstřícný vztah k životnímu prostředí, ostatně jako je tomu po celém Rakousku, dokládá zdejší předpis, že za každý poražený strom musí být vysazeny tři nové.


Zřícenina Gösting
Pohled z Göstingu na Graz (v pozadí vyčnívá Schlossberg)
Zřícenina Gösting
Hautplatz – nahoře v pozadí Schlossberg
Herrengasse + tramvaj


Studium na FH JOANNEUM
Nejprve musím zdůraznit, že místní učitelé a koordinátoři (“Buddies”) nás velice mile přivítali, pomohli nám prakticky se vším a umožnili nám tak velice rychlou a příjemnou aklimatizaci v novém prostředí. První týden probíhal pod názvem „Orientationsweek“, ve kterém jsme se všichni vzájemně poznali během cestování, přednášek na téma Cross-cultural communication a každodenních party. Zahraničních studentů, kteří zde studují běžný studijní program (v našem případě informační management – dále IMA), je tu kromě nás s Luckou málo. Většina studuje tzv. Global Business Program (dále GBP), což je výuka v anglickém jazyce, členěna do týdenních bloků a určena pouze zahraničním studentům. Lucka jeden týden již absolvovala, já se teprve rozmýšlím, zda to zkusím též, nebo zvolím více předmětů z IMA – velkým problémem v tomto případě je vzájemná kolize rozvrhu. Na IMA jsme nyní zapsáni do všech předmětů, můžeme tedy každý předmět navštěvovat a udělat si jasno, jak přínosný pro nás bude. V průběhu semestru si postupně najdeme své nejoblíbenější předměty, z nichž budeme chtít dělat zkoušku. Díky GBP je zde spousta studentů, kteří komunikují zásadně anglicky, což je pro nás velkou výhodou, neboť nám to umožňuje zdokonalit se v obou jazycích. Asi nejlepšími našimi přáteli se stali studenti z Latinské Ameriky, především pak z Kolumbie, z univerzity v Bogote.


Lama v Alpách (ZOO)
Středisko Loser u BAD AUSSEE
Alpy, PLANNERALM
Alpy, PLANNERALM
Alpy, PLANNERALM
Kalvinienberg – pohled ze předu (farní komplex 5 km od Grazu)
Kalvinienberg – (farní komplex 5 km od Grazu)
Kalvinienberg – nahoře


Proč jsem si vlastně vybral Graz?
Pro mě jako studenta cestovního ruchu znamená Graz možnost seberealizace. Díky zdejším podmínkám pro zimní sporty a hlavně cykloturistiku se cítím jako ryba ve vodě. Stále sbírám nové a nové informace, mapy, prospekty a již plánuji cesty na léto. Nyní ještě doznívá zima, ale přesto jsem již na kole do okolí Grazu párkrát vyrazil a objevil už i zajímavý okruh, který by se dal považovat za perspektivní pro náplň jednoho dne v rámci cyklistického či kombinovaného (cyklo+pěší turistika) zájezdu. Snowboard, netrpělivě postávající v rohu mé místnosti, se již také dočkal – navštívil jsem dvě lyžařská střediska Planneralm a Loser a chystám se ještě prozkoumat minimálně jedno další. Stále se něco nového učím a dozvídám – samozřejmě, že nejen ve škole, která mi připadá na velice slušné úrovni, ale i během kontaktu s ostatními studenty a místními lidmi. Také cestování, ostatně jak je v teorii CR moc dobře známo, rozvíjí moje vědomosti. Pred odjezdem do Grazu jsem si ani neuvědomoval, jak významnou životní zkušeností pro mě zdejší pobyt bude. Nyní to již začínám pomalu chápat, a to tuším, že to nejlepší mě ještě čeká… Jsem vděčný, že zde mohu strávit krasných pět měsíců.


Daniel Polman
student 2. ročníku CRJP


 
redakční rada: Ing. Věra Palánová, doc. Ing. Václav Janeček, CSc.
© 2005 Fakulta informatiky a managementu