číslo 7/2005, vyšlo 01.05.2005
Návštěva z Koblence
Ve dnech 19. 04. – 26. 04. 2005 pobýval na Fakultě informatiky a managementu prof. Rudolf Lüthe, který působí na universitě v Koblenci. V pracovním programu jeho návštěvy byly – vedle diskusí o odborné spolupráci – čtyři přednášky k problematice moderní a postmoderní filosofie pro studenty „Managementu cestovního ruchu“.
Tyto přednášky se uskutečnily jako součást výuky předmětu „Kapitoly z literatury a kultury německy mluvících zemí“ s ohledem na to, jak významnou a specifickou úlohu filosofický diskurs v rozvoji kultury těchto zemí sehrával a hraje.
První přednáška byla věnována osobnosti, k níž je často zaujímán ambivalentní až negativní postoj. Touto osobností je Friedrich Nietzsche. Prof. Lüthe upozornil na kontroverzní momenty jeho filosofie a zároveň naznačil, v čem tkví produktivnost této filosofie.
Tématem následující přednášky byla německá existenciální filosofie – filosofie zaměřená na jedinečnou, autentickou osobnost, která se střetává se svými limity a mezními situacemi. V těchto situacích se však právě jako nezastupitelná existence osvědčuje. Součástí přednášky byl rovněž akcent na odmítání vzorců života konformního a davového člověka. Tyto vzorce – universalismy – jsou alibi neautentického člověka.
Třetí přednáška byla věnována kritickému vyrovnávání se s osvícenstvím a jeho dědictvím, jímž je zejména scientismus. Moderní filosofie je charakterizována paradigmatem vědomí a absolutizací významu vědeckého obrazu světa, který dovádí euroamerickou civilizaci až ke krizovým jevům. Paradigma komunikace jako paradigma postmoderní filosofie se začíná stále výrazněji projevovat jako součást nejnovější německé filosofie.
Poslední přednáška byla věnována rozboru teze, která tvrdí, že vkus je možno chápat jako „estetické svědomí“, jejímž zastáncem prof. Lüthe je. Východiskem této přednášky byla konfrontace názorů H. G. Gadamera a L. Wittgensteina.
Ve všech přednáškách jsme zaznamenali hluboký osobní zájem přednášejícího nejen o téma, ale i o takové presentování, které by přítomným studentům přiměřeně a srozumitelně zprostředkovalo podstatné a inspirativní náměty soudobé filosofie v německy mluvících zemích.
Ilona Semrádová
vedoucí Katedry aplikované lingvistiky FIM