číslo 4/2003, vyšlo 20.03.2003
Cesta na nádherný ostrov I.
Na přelomu února a března se uskutečnila pracovní cesta rektorky Univerzity Hradec Králové docentky Jaroslavy Mikulecké a děkana fakulty informatiky a managementu docenta Josefa Hynka na Tchaj-wan.
Cílem této cesty bylo se na místě samém seznámit s tchajwanským univerzitním vzděláváním a navázat konkrétní spolupráci.
Spolužáci
Tato cesta začala již před deseti lety, kdy se na univerzitě v britském Hullu potkali dnešní děkan fakulty informatiky a managementu docent Hynek a současný vedoucí katedry managementu na Wenzao Ursuline College doktor Shieh. Tehdy jako studenti spolu sdíleli pronajatý domek a často při společné večerní přípravě jídla probírali možnosti budoucích kontaktů. Přestože se oba spolužáci za uplynulých deset let viděli pouze dvakrát, jejich přátelství vydrželo.
Na podzim loňského roku se doktor Shieh úspěšně ucházel o grant tchajwanského ministerstva školství určený na podporu rozvoje mezinárodních styků a získané prostředky umožnily cestu hradecké rektorky a děkana na Tchaj-wan.
Ekonomický zázrak
Do druhé světové války byl Tchaj-wan zapomenutým ostrovem, který byl okupován Japonskem, a většina obyvatel se živila zemědělstvím. Po prohrané válce museli Japonci vrátit ostrov Číně, ale zásadní změna v životě ostrova nastala až v roce 1949. V tomto roce na Tchaj-wan přesídlil s celou tehdejší vládou Čínské republiky a dvoumiliónovou armádou generál Čankajšek. Jeho cílem původně bylo načerpat na ostrově sílu, brzy se opět vylodit na čínské pevnině, porazit komunistickou armádu a získat znovu vládu do svých rukou, ale k tomu již nikdy nedošlo.
Protože ostrov neoplývá surovinami, bylo třeba ekonomiku země založit na technologicky intenzivních postupech a v této souvislosti investovat i do lidského kapitálu. Skutečnost, že v roce 2001 přesáhl hrubý národní produkt na osobu částku 14 000,- USD, přívlastky „silikonový ostrov“ či „asijský tygr“, jakož i četnost našeho setkávání se s označením „Made in Taiwan“ jsou jen důkazem toho, že tato strategie byla úspěšná.
Tchaj-pej
Dnes již více než pětimiliónová Tchaj-pej je komerčním, politickým, finančním i kulturním centrem ostrova. Sami tchajwanci tvrdí, že v tomto městě nelze uniknout bývalému prezidentu Čankajškovi, jehož jméno nese mezinárodní letiště, hlavní třída s vládními úřady a prezidentským palácem.
Nedaleko odsud uprostřed obrovského prostranství se hrdě vyjímá monumentální památník prezidenta Čankajška, který je rozhodně nejčastěji fotografovanou dominantou Tchaj-peje. Sochu bývalého prezidenta najdete i před slavným National Palace Museum, které vlastní největší sbírku čínského umění na světě, protože to byl právě on, kdo při ústupu nařídil tyto poklady odvézt z Číny na Tchaj-wan.
Pokud se prohlídkou obrovského množství tisíce let starých exponátů unavíte, můžete se cestou zpět do centra osvěžit příjemnou procházkou kouzelnými zahradami kolem bývalého sídla generála Čankajška.
Pokračování příště
děkan FIM UHK
doc. RNDr. Josef Hynek, MBA, Ph.D.