V úterý 17.1. 2006 pořádala KAL seminář s názvem Quo vadis, MCR, v němž jsem se zamýšlela nad současnými přístupy k výuce managementu cestovního ruchu.
V průběhu semináře byly analyzovány trendy ve výuce turismu na evropských univerzitách a předtavena alternativní koncepce s ohledem na tyto trendy. Jelikož se seminář konal ve zkouškovém období, někteří akademiční pracovníci se z různých důvodů nemohli dostavit. Cílem tohoto krátkého textu je tedy shrnutí nejdůležitějších tezí, které na semináři zazněly.
Motivací a inspirací k uspořádání tohoto semináře bylo zejména
1) deset let mé pedagogické a vědecké činnosti v oboru CRJP/MCR
2) průběžné diskuse se studenty MCR
3) odborná způsobilost nejen v oblasti jazyka, ale i v sociálních vědách – právě tato kombinace mi poskytla živnou půdu pro zamyšlení nad novými trendy v MCR
4) zkušenosti ze zahraničních univerzit.
V úvodní části semináře byly podrobně analyzovány předchozí koncepce CRJP/MCR z roku 1995/6 a 1998/9 ve vztahu ke KRCR a KAL s cílem poukázat na tehdejší komplexní, vyvážený pohled na výuku cestovního ruchu (CR), zahrnující jak klíčovou úlohu manažerských a ekonomických perspektiv, tak i geografických, humanizujících a sociálně vědných oborů pro odborné řízení procesu CR.
Ve druhé části jsem se zabývala analýzou současné koncepce MCR, v níž převládá pohled ekonomicko-manažerský, a tudíž dochází k redukci (včetně proměny kvalitativní i kvantitativní) zmíněné humanizující a sociálně vědní složky, která je však na zahraničních evropských i amerických univerzitách běžnou součástí oboru turismus. Nejdůležitější teze v závěru semináře zazněla zhruba takto: je třeba využít unikátní jazykový potenciál našich studentů MCR ke studiu soudobých trendů v CR v angličtině (skutečností je, že anglosaská kulturní oblast ve společenských vědách jednoznačně dominuje), s pomocí odborné literatury k CR, jíž disponuje univerzitní knihovna UHK, avšak která není dosud v sylabech pro MCR systematicky využívána.
Poslední část mého vystoupení byla věnována představení studijního plánu pro předmět s pracovním názvem Antropologie a sociologie cestovního ruchu (56 kB).
Hana Novotná
katedra aplikované lingvistiky