V prvních dnech února, přesněji ve dnech 1.2. – 3.2., se na půdě Fakulty Informatiky a Managementu University Hradec Králové konal již pátý ročník konference Znalosti 2006, která sem zavítala po předchozích ročnících konaných v Praze (2001), Ostravě (2003), Brně (2004) a Staré Lesné ve Vysokých Tatrách (2005).
Organizátory byly kromě naší fakulty také Centrum pre informačné technológie, FEI TU Košice a VŠB - TU Ostrava. Hlavní cíl se od předchozích ročníků příliš nezměnil. Bylo jím vytvoření platformy pro komunikaci mezi výzkumem a praxí v oblastech získávání, zpracovávání, zpřístupňování a managementu znalostí. A již nyní je možné konstatovat, že tohoto cíle bylo dosaženo. Jedním z důvodů je velký zájem o obsahovou náplň konference, který potvrzuje množství institucí, z kterých k nám zavítali jednotliví účastníci (např. několik fakult VŠE v Praze, Technická univerzita v Košiciach, Ostravská univerzita v Ostravě, Bezpečnostní informační služba, Praha, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Košice, Ústav informatiky Slovenskej akadémie vied, ČVUT v Praze nebo Slovenská technická univerzita v Bratislave).
Letošní ročník konference byl oproti předchozím ročníkům specifický v rozšíření diskutovaných témat. Zatímco v předchozích letech byla konference výrazně technologicky zaměřena a diskutovaná témata spadala především do oblastí objevování znalostí v databázích, zpracování přirozeného jazyka, extrakce informací z textu, znalostní systémy, strojové učení, značkovací jazyky, znalostní anotace dokumentů, znalostní ontologie, sémantický web, webové a gridové služby nebo znalostní gridy, letošní ročník byl částečně zaměřen také na znalostní management na organizační úrovni, tzn. diskutovány byly také manažerské aspekty využívaných technologií a jejich zavádění do jednotlivých organizací, práce s tacitními znalosti, atd.
Program konference byl zahájen dvěma paralelně běžícími tutoriály, z nichž jeden byl zaměřen právě na seznámení se základními problémovými okruhy znalostního managementu na organizační úrovni a druhý byl zaměřen na problematiku pojmových map (topic maps). Každý den mohli účastníci konference shlédnout minimálně jednu zvanou přednášku, kterou vedli odborníci působící na různých zahraničních institucích a výzkumných pracovištích. Přednášejícími byli Martin Džbor z Knowledge Media Institute, Open University, Milton Keynes (Velká Británie), Peter Dolog z L3S Research Center, University of Hannover (Německo), Andreas Rauber z Vienna University of Technology, Dept. of Software Technology and Interactive Systems (Rakousko) a Ján Šafránek z Ústavu informatiky, Univerzita Komenského Bratislava (Slovensko). První den konference se také konala panelová diskuze, ve které tým Prof. Z. Molnára představil svůj projekt týkající se konkurenčního zpravodajství (Competitive Intelligence) a klastrů v České republice. V paralelních sekcích pak byly pro všechny tři dny prezentovány příspěvky v oblastech jako výpočty v distribuovaném prostředí, dobývání znalostí z textů, teoretické principy reprezentace znalostí, formální konceptuální analýza nebo zde byly prezentovány jednotlivé výzkumné projekty.
Je zvykem, že součástí konference je také kulturní program, kde si mohou jednotliví účastníci vyměnit své poznatky v neformální rovině nebo si naopak od obsahu konference odpočinout. Vzhledem k tomu, že konference Znalosti 2006 byla třídenní, měl kulturní program dvě části. Na konci prvního dne se mohli účastníci neformálně setkat a pohovořit u slavnostního rautu. Na konci druhého dne pak byli všichni pozváni na hlavní scénu Klicperova divadla, kde mohli shlédnout komedii Karla Poláčka Hostinec u kamenného stolu.
Na závěr je možné konstatovat, že celá konference byla provázena příjemnou atmosférou a přátelským duchem. Všichni současní, ale také budoucí, účastníci se tak mohou těšit na další ročníky konference Znalosti, které se budou konat pod názvy Znalosti 2007 v Ostravě a Znalosti 2008 v Bratislavě.
Vladimír Bureš
Katedra informačních technologií